Bilgisayar Aniden Kapanıyor

Bu konuyu okuyanlar

Dogan6161

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Selamlar herkese,son 2 haftadır garip bir sorun ile karşı karşıyayım yardımlarınızı rica ediyorum;
-Bilgisyar oyun oynarken bazen 30 dakika bazen 2 saat sonra kendiliğinden kapanıyor sonra açılmaya çalışıyor ''display port'' sinyal yok hatası veriyor kasada fanlar dönüyor ama biosu açamıyor.
-15-20 dakika elektrik kapalı beklemem halinde sorunsuz açılıyor.
-Ne yaptıysam ne denediysem devam etti.Aynı sorunu yaşayan veya sorun gidermeden yapmadığım birşey önerebilecek var ise iletilerinizi bekliyorum.Şimdiden teşekkürler.

Yaptığım Testler ve uyguladığım sorun giderme yöntemleri:
-Komple parçaları sökülebileceği her parçaya kadar söküp temizledim-Göz kontrolü yaptım tekrar yerine taktım.-
-Farklı güç kaynağı ile denedim.-
-Format attım.-
-Sisteme O.C. yapılmıştı Ana kartı Default ayarlarına alıp her bir testi tekrar ettim.
-Display port/DVI-D port/HDMI port ayrı ayrı denedim sorun aynı
-30 dakika Aida 64 ile GPU-CPU dahil Stres testi yaptım'' oyun bunun yarısı kadar yormuyor kasayı''Kapanmadı bilgisayar.
-Sorun ekran kartında dedim 30 dakika Furmak Testi yaptım (2560-1440 çözünürlük 8x MSAA da test yaptım 76C de sıcaklık sabit kaldı. Clocklar da sapma olmadı. ve kapanmadı bilgisayar.
-Memtest86 ile Bellek testi yaptım.Sorun yok.
-güç kaynağı voltajlarını AVO(ölçüm cihazı) ile kontrol ettim sorun yok.
-

Testler sırasında aldığım SS leri de vereyim görmediğim birşey vardır belki.
Furmark- Screenshot
Aida64 test görüntüsü. Screenshot
Testler oyundan 2-3 kat daha yormasına rağmen test de sorun çıkarmayan bilgisayar oyunda kapanıyor. Kapanmasından ziyade kafama takılan soru 15-20 dakika bekleyince ne oluyor da açılıyor.

Sistem Özellikleri;

İşlemci :Intel Core i7 4790K silver stone sıvı soğutması var.

Ana kart :Astrock Z97M (O.C) anakart.

Ekran kartı :Asus Strix GTX 1070 O.C. 8GB.

Bellek/Ram :team dark series 8+8 16GB 2400MHZ

Güç Kaynağı/PCU :High Power 750W 80+ GOLD ''Modüler''.

Hafıza :SSD 240GB
:HDD 3TB

Uzun bir yazı oldu detaylandırmak istedim kusura bakmayın.Umarım yardım edebilirsiniz.Şimdiden teşekkürler.

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,188
Bilgisayar kapanınca ses çıkışından "darrrrrrr" diye bir ses geliyor mu? Bir de bellekleri teker teker denediniz mi?

Dogan6161

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bilgisayar kapanınca ses çıkışından "darrrrrrr" diye bir ses geliyor mu? Bir de bellekleri teker teker denediniz mi?
pc den herhangi bir garip ses gelmiyor.Oyunun ortasında Reset atıyor kendine Bios ekranı gelmiyor.Sinyal yok diyip devam ediyor çalışmaya ama görüntü yok ve kasa hala biosa geçmiyor.Ramları denedim tek tek ve 2 ayrı programla da test ettim Window kendi programı + memtest ile

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,188
Şöyle yapalım.
4790K'da tümleşik grafikler var HD4600. Ekran kartını söküp HD4600'ün kaldırabileceği (Örneğin LOL, CS:GO, GTA4...) gibi sorun yaşadığınız bir oyuna girin. Bakalım neler olacak.

Dogan6161

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Şöyle yapalım.
4790K'da tümleşik grafikler var HD4600. Ekran kartını söküp HD4600'ün kaldırabileceği (Örneğin LOL, CS:GO, GTA4...) gibi sorun yaşadığınız bir oyuna girin. Bakalım neler olacak.
LoL max ayarda 144FPS sabit sınırsız süre oynayabiliyorum.
Ek olarak Ofline oyunlar da Asus GPU Tweakll programında MAX FPS ayarı mevcut onu 40 yapıyorum.x oyunda ultra grafik 40FPS oyntıyor.
80-90FPS ile bir süre sonra kapanıyor
40FPS ye sabitlediğim de kapanmıyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Güç yetersiz diye düşünyorum Testler oyundan daha çok zorluyor.
Ekran kartı bozuk desem Furmark ve aida sorunsuz gösteriyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Kilit sorun şu üstat 15-20 dakika bekleyince Ne Değişiyor?? ki pc açılabiliyor.
kapanıp açılmasa anlarım da,
15-20 dakika elektriksiz kalması Neyi değiştiriyor.Bunu anlayabilirsem sorunu da çözeceğime inanıyorum.

Mxns

Asistan
Reaksiyon puanı
91
Enteresan, sanki yaptığın testlerde tam yüke geçememişsin. Şunu dene Aynı anda Aida dan sadece FPU işaretli başlat. Yandada Furmark aç.
İstersen MSI Kombustor da olabilir.
20Dk süre zarfında anakartta ısınan bir şey soğuyor olsa gerek. Bunlarda olsa olsa ya yonga setidir yada Mosfet güç regülatörleridir. Test esnasında elini yakan bileşen varmı parmakla kontrol etmeye çalış.
Bir yerde çatlak veya soğuk lehimde olabilir. Kötü temas vardır. İşlemciyi uzun bir süre yerinden çıkarmadıysan onuda yapabilirsin ben tuhaf bir açılışta donma ve ısınınca düzelme sorununu işlemciyi söktak ile geçebilmiştim.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Biosunuda güncellemeyi deneyebilirsin.

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,188
Power yeter de artar bile. Üstüne SLI bile yaparsın.

Dogan6161

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Enteresan, sanki yaptığın testlerde tam yüke geçememişsin. Şunu dene Aynı anda Aida dan sadece FPU işaretli başlat. Yandada Furmark aç.
İstersen MSI Kombustor da olabilir.
20Dk süre zarfında anakartta ısınan bir şey soğuyor olsa gerek. Bunlarda olsa olsa ya yonga setidir yada Mosfet güç regülatörleridir. Test esnasında elini yakan bileşen varmı parmakla kontrol etmeye çalış.
Bir yerde çatlak veya soğuk lehimde olabilir. Kötü temas vardır. İşlemciyi uzun bir süre yerinden çıkarmadıysan onuda yapabilirsin ben tuhaf bir açılışta donma ve ısınınca düzelme sorununu işlemciyi söktak ile geçebilmiştim.
Dediğiniz sekilde denedim CPU ısı degerleri 80 85 arası değisiyordu 4.2 ghz de
Gpu 76 derece sabit max yükte
14. Dakika da kapattı pc kendini

Mxns

Asistan
Reaksiyon puanı
91
Öyleyse CPU TjMax Limitine gelmişsin demektir. 80-85 derece arası işlemci yanmamak için kendini fes eder. Oda sistemi kapattırır. Yaz ayları için biraz daha aşağı hızlarda idare ederek kullan.

Dogan6161

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öyleyse CPU TjMax Limitine gelmişsin demektir. 80-85 derece arası işlemci yanmamak için kendini fes eder. Oda sistemi kapattırır. Yaz ayları için biraz daha aşağı hızlarda idare ederek kullan.
Ok eyw ısı işini halledeyim de tekrar bakayım nedir durum