Bilgisayar Açma/Kapama Reset Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

doğan58

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İyi günler yeni bir sistem topladım.
Sistem özellikleri:
AMD Ryzen 5 3600 3.6 GHz
RTX 2060 6 GB
Kingston 2X8GB DDR4 3200MHz HyperX RAM
Adata SU630 480 GB SSD
Aerocool 600W 80+ güç kaynağı
ASRock B450M HDV R4.0 anakart

Sistemi toplayalı 1 ay bile olmadı fakat sorunum şu; Bilgisayarı açıp kapattığım zaman veya reset atmam gerektiği zaman monitöre görüntü vermiyor. Kasa da fanlar LED'ler ekran kartının ışığı yanmasına rağmen ekrana görüntü gitmiyor. Bu olay tamamen rastgele oluyor tek seferde de bilgisayar açılabiliyor.
Bilgisayarı aldığım yerin teknik servisine gönderdim. BIOS güncelledik, halledildi dendi fakat bilgisayar bana geldiği zaman aynı sıkıntıyı tekrar ediyor.

Benim denediğim çözümler;
BIOS güncel.
Driverlar güncel.
RAM slotları değiştirdim.
Kabloları ve başka bir monitörle test ettim bilgisayarı sonuç aynı.

Bilgisayar açıldıktan sonra herhangi bir sıkıntısı yok. Oyun performansı olsun başka bir şey olsun problemsiz çalışıyor. Tek sıkıntım yukarıda bahsettiğim olaydır. Fikirlerinizi, çözüm önerilerinizi bekliyorum teşekkür ederim.

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
Görüntü sorunları genelde Ram veya GPU sebepli oluyor, büyük oranda.

Monitör, görüntü aktarım kablosu veya dönüştürücü kullanıyorsanız dönüştürücüyü kontrol edebilir misiniz öncelikle ? Arıza, temassızlık gib?

doğan58

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Görüntü sorunları genelde Ram veya GPU sebepli oluyor, büyük oranda.

Monitör, görüntü aktarım kablosu veya dönüştürücü kullanıyorsanız dönüştürücüyü kontrol edebilir misiniz öncelikle ? Arıza, temassızlık gib?
Cevabın için teşekkürler hocam yukarıda yazdığım gibi monitörü kablolarıyla beraber başka bilgisayarda test ettim hiçbir sıkıntı yok monitörde.
Hocam sence gpu da sıkıntı olsa oyunlarda falan bir sıkıntı göstermez miydi donma kasma gibisinden Günümüzdeki çoğu oyunu ultrada sorunsuz akıcı oynatıyor

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
Aparatlar tamamen bozuksa evet hiç kullanılmaz ama bozulma yolunda olan arada göz kırpabilir. Bios güncelledik halledildi dendi denilen kısım için kendinizin deneyip denemediği söz konusu mu acaba ?

Ultra ayarlarda çalışır çalışmaz birşey diyemem ama, normal koşullarda baktığında sporcular çok kalp krizi geçirir. Kalbinde sorun olan insan o kadar koşar mı :) Garanti süreçleri sorun teşkil etmeyecekse anakartı nem, sıvı'dan uzak tutan kasanın dışında bir sunta gibi cismin üstünde monte ederek çalıştırmayı dener misiniz ? Birşey şase yaptırıyor olabilir mi ? Veya bios makine açılışında birşeyi atlıyor veya donanımın biri elektrik çekemiyor gibi türevler de bir hata da çıkabilir.

doğan58

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Aparatlar tamamen bozuksa evet hiç kullanılmaz ama bozulma yolunda olan arada göz kırpabilir. Bios güncelledik halledildi dendi denilen kısım için kendinizin deneyip denemediği söz konusu mu acaba ?

Ultra ayarlarda çalışır çalışmaz birşey diyemem ama, normal koşullarda baktığında sporcular çok kalp krizi geçirir. Kalbinde sorun olan insan o kadar koşar mı :) Garanti süreçleri sorun teşkil etmeyecekse anakartı nem, sıvı'dan uzak tutan kasanın dışında bir sunta gibi cismin üstünde monte ederek çalıştırmayı dener misiniz ? Birşey şase yaptırıyor olabilir mi ? Veya bios makine açılışında birşeyi atlıyor veya donanımın biri elektrik çekemiyor gibi türevler de bir hata da çıkabilir.
O satın aldığım firma tarafından söylendi biosu güncelledik sıkıntı yok denildi. Çok garip bir sıkıntı gerçekten hani 10 kere sıkıntısız da açılabiliyor. İlk seferde de görüntü gelmeyebiliyor da. Ben hiç anlamıyorum hocam söküp takma işlerinden sadece ekran kartı ve ramleri söküp tekrardan düzgün şekilde geri takmıştım sonuç aynı. Tekrardan servisede göndermek istemiyorum İlk aldığım günün ertesi günü yolladım bu sıkıntı yüzünden 20 gün servisten gelmesini bekledim. Birde uzak ben Antalya'dayım aldığım yer İstanbul'da git gel git gel kargoda perişan oluyor ürün. Bu şekilde kullansam diyorum açıldıkdan sonra bir problem yapmiyor çünkü bu seferde ilerde sıkıntı çeker miyim onu bilmiyorum. Cevapların için teşekkürler bu arada.

Szayel

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,147
Power ve Reset butonunu kötü yönde kullanmadığınız sürece bence sorun yok. Elektrik bazlı sorunlarda çözümü üretici de değil elektrik dağıtım firmanız ile çözeceksiniz. Maduriyetin giderilmesi anlamında söylüyorum bunu.

Servisin ne söylediğini çok ta önemsememek gerek. Anakart'ınızın sitesinde uygun işletim sisteminize yönelik sürücüleri listeleyin. Uygun olan bios sürücüsünü indirin. Artık birçok bios sürücüsü yazılım ile kurulabiliyor. Eskisi gibi bilgisayarı kapat, disket sürücüye bios at, dos ekranından bios güncelle diye bir yol yok artık. Zaten en güncel sürücüyü indirip kurmaya çalıştığınızda büyük ihtimal sizi "Elektrikten sökmeyin, bu işlem sırasında güç kesmeyin, aynı sürücüyü kuruyorsunuz, doğru sürücüyü kurduğunuza emin misiniz " gibi uyarılarla bilgilendirir.