Bedelli askerlik için yeni fırsat

Bu konuyu okuyanlar

Hafiye

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
AK Parti İstanbul Milletvekili Bülent Turan, bedelli askerlikle ilgili yasa teklifi hazırladı. İlk taksidini ödeyerek hak sahibi olanlardan ikinci taksidini zamanında ödeyemeyenlere bir fırsat daha verilecek. Bedelli askerlik yapmak için hak sahibi olduğu halde bugüne kadar hiç başvurmayanlara da yeni hak tanınıyor. İlk kez başvuracaklar 30 bin lirayı peşin olarak yatıracaklar.

18601717.jpg

Milli Savunma Bakanlığı’nın daha önce yaptığı açıklamada bedelli parasının 15 Aralık 2012’ye kadar yatırılacağı açıklanmıştı.

Bedelli askerlik için başvuru hakkına sahip olan kişi sayısı 420 bin olarak açıklanmıştı. Ancak toplam başvuru sayısı 70 binin altında kalmıştı.

Kaynak

neskalii

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Anlaşılan istedikleri paraları toplayamamışlar daha .!!! Tek suçumuz galiba zengin bi Aileden doğmamak...:hammer:

YellowRed

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
hani ekonomi çok iyiye gidiyordu? ülkemiz zenginleşiyordu? yıllardır bedelli bekleyen binlerce insan da var. neden başvuru sayısı 70 binde kaldı o zaman?

tambjk

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
Bir önceki yasadan yaş itibariyle yararlanamayan yakınlarından birileri 30 yaşına basmıştır :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Arkdaşlar şu anda hiç başvurmayanlar parayı hangi tarihe kadar ödeyebilirler. kanun çıktı mı. ben biraz uzaktım bu haberlerden bilgisi olan varmı? teşekkürler.

YEMEKTEYİZHASAN

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Fakirin çocuğu dağda vatan millet diye çatışa dursun, zengin çocukları parayı verip bedelli yapsın.

Oynanan belli bir oyun var olan bizim askerimize oluyor...

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Bir önceki yasadan yaş itibariyle yararlanamayan yakınlarından birileri 30 yaşına basmıştır :)

Karşıtlığından ötürü pek dikkat etmemiş olabilirsin; zira "önceden hak sahibi olup da başvurmamış" olanlar diyor. :)

Ha, tabii söylediğin her ne kadar burada geçerli olmasa da mantık olarak geçerli. Fakat yazık ki mantığın olmadığı bir konseptin içerisindeyiz askerlik konusunda.

Şu da var; zenginin "çocuğu"nu değil kendisini ilgilendiriyor bedelli konusu. Direkt çocuklara sarıyor olmamız, aslında her gelene geçene artık aynı yakınmayı yaptığımız ve düşünme konusunda çok geride kalıp da bütün bu olan biteni artık hakediyor konumuna geldiğimizin de bir göstergesidir.

Bu da var; bedelli başvurusu yapanların çoğu zengin çocuğu veya zenginin kendisi değil, parayı oradan buradan denkleştirip ve hatta bankadan kredi çekerek yapan kişilerdir. Bir kısmı aklını, bir kısmı da vatanı ve milleti ekmeğin arasında soğan niyetine yiyenlerdir. Askere gitmeden önce "biter mi bu çile" diyenlerin de önemli bir kısmı döndükten sonra "ben yaptım o da yapacak, vatan görevi kardeşim bu" moduna giriyorlar. Yapmayın, etmeyin, beyin bedava değil, peynir ekmekle yemeyin.

tambjk

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
Karşıtlığından ötürü pek dikkat etmemiş olabilirsin; zira "önceden hak sahibi olup da başvurmamış" olanlar diyor. :)

Ha, tabii söylediğin her ne kadar burada geçerli olmasa da mantık olarak geçerli. Fakat yazık ki mantığın olmadığı bir konseptin içerisindeyiz askerlik konusunda.

Şu da var; zenginin "çocuğu"nu değil kendisini ilgilendiriyor bedelli konusu. Direkt çocuklara sarıyor olmamız, aslında her gelene geçene artık aynı yakınmayı yaptığımız ve düşünme konusunda çok geride kalıp da bütün bu olan biteni artık hakediyor konumuna geldiğimizin de bir göstergesidir.

Bu da var; bedelli başvurusu yapanların çoğu zengin çocuğu veya zenginin kendisi değil, parayı oradan buradan denkleştirip ve hatta bankadan kredi çekerek yapan kişilerdir. Bir kısmı aklını, bir kısmı da vatanı ve milleti ekmeğin arasında soğan niyetine yiyenlerdir. Askere gitmeden önce "biter mi bu çile" diyenlerin de önemli bir kısmı döndükten sonra "ben yaptım o da yapacak, vatan görevi kardeşim bu" moduna giriyorlar. Yapmayın, etmeyin, beyin bedava değil, peynir ekmekle yemeyin.

Ben zorunlu askerliğie karşı, profesyonel orduya geçişi savunan biriyim. Sürekli kişiye özel yasa çıkartmalarından ötürü acaba burada da mı böyle birşey var mı diye şüphe ediyorum sadece :)

Bedelli konusundaki itirazım; amaç sosyolojik bir sorunu çözmek olsaydı bedeli daha düşük tutulurdu ve gücü yetmeyen insanlar daha kolay başvurabilir di, fakat 30bin yoksul biri için çok paradır ve böyle bir durumda bu yasa zenginlere özel yada bütçe açığını kapatmak üzere mi çıktı sorusunu akıllara getiriyor.

yer6

Müdavim
Reaksiyon puanı
54
hani ekonomi çok iyiye gidiyordu? ülkemiz zenginleşiyordu? yıllardır bedelli bekleyen binlerce insan da var. neden başvuru sayısı 70 binde kaldı o zaman?
bu şekilde bakmamalısın.
mesela sokağa çıktığında binlerce jip var.fiyatları en azından 100bin TL den başlıyor.vergileri vs cabası.şöyle basit bir hesap yaparsak.eğer benim 200-250 bin tl param olsa gidip en az 100bine araba almam.demekki benim para hacmim daha fazla.sokakta binlerce pahalı arabaya bakarsak demekki zengin sayımız oldukça fazla :)

tabii bizlerin hesapları hep varsayım üzerine.ama bedelli askerlikle refah düzeyimizi analiz etmek ilgimi çekti diye açıklama yapıyım dedim :)