Başka benim bilmediğim bu terimleri bilen var mı ? bunlar nedir ?ne işe yarar ?

Bu konuyu okuyanlar

Ahmetcan26

Asistan
Reaksiyon puanı
88
ddos,rat,i2p,kripto,tcp,udp,imei,mac,statik ip,reel ip,http,brute force.

şimdilik aklıma bunlar geldi.
internetten araştırmak çok uzun sürebiliyor yerine göre mesela ben ip adresi nasıl bulunur diyorum atıyorum mesela önce tcp protokülünü bilmen gerekiyor diyor atıyorum bunu.benim bunları teker teker öğrenmem uzun sürecek bildiğiniz bilgisayarla ilgili, internetle ilgili kelimeleri yazar mısınız ?

rtakak

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,459
Bir tane seçmem mi gerekiyor yoksa bütün bildiklerimş yazayım mı?

"MAC" seni seçtim :)
Genelde MAC adresi şeklinde görürsün.
İnternete bağlanabilen her cihazın kendine has bilgileri sakladığı bir şeydir.
Ağ bu bilgilere erişebilir. Kısaca ağaya kendini tanıtan eşsiz bir adrestir.

Constantin87

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,930

internetten araştırmak çok uzun sürebiliyor yerine göre mesela ben ip adresi nasıl bulunur diyorum atıyorum mesela önce tcp protokülünü bilmen gerekiyor diyor atıyorum bunu.benim bunları teker teker öğrenmem uzun sürecek bildiğiniz bilgisayarla ilgili, internetle ilgili kelimeleri yazar mısınız ?

Kardeş sen geçenlerde Android uygulamalar nasıl kullanılır diye başlık açmıştın sen nasıl bir kralsın bu seviyeye geldin.

Ahmetcan26

Asistan
Reaksiyon puanı
88
Bir tane seçmem mi gerekiyor yoksa bütün bildiklerimş yazayım mı?

"MAC" seni seçtim :)
Genelde MAC adresi şeklinde görürsün.
İnternete bağlanabilen her cihazın kendine has bilgileri sakladığı bir şeydir.
Ağ bu bilgilere erişebilir. Kısaca ağaya kendini tanıtan eşsiz bir adrestir.
hepsini söylersen güzel olur kardeşim ?

---- Mesajlar birleştirildi ----

Kardeş sen geçenlerde Android uygulamalar nasıl kullanılır diye başlık açmıştın sen nasıl bir kralsın bu seviyeye geldin.
araştırıyoruz yetersiz kaldığımız yerde soruyoruz öyle oldu.

---- Mesajlar birleştirildi ----

IP ADRESİM buradan bakarsan görürsün.
saol.

Son düzenleme:

rtakak

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,459
Tamam, müsait olduğumda nerdeyse hepsini cevaplayacağım.

Yola çıkıyorum da :sweat_smile:

Ahmetcan26

Asistan
Reaksiyon puanı
88
Tamam, müsait olduğumda nerdeyse hepsini cevaplayacağım.

Yola çıkıyorum da :sweat_smile:
tamam.hem herkes öğrenmiş olur anahtar kelimeleri.millet aklınıza ne kadar bilgisayarla ilgili kelime varsa yazın.ben de yoldan döndüm bugün Ankaraya geldim yaşadım şehre.

rtakak

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,459
Aslında bir çoğunu Google'a yazıp kolayca öğrenebilirler.

Reaksiyon puanı
5,172

Ddos genelde botnet ile yapılan ping saldırısıdır.

Rat dosyalar öncelikli olmak üzere pek çok bilgiye uzak bir panelden ulaşmayı sağlayan virüstür.

Kripto şifreleme bilimidir.

Tcl ve udp en bilindik protokollerdendir.(nette ayrıntılı bilgi var)

imei International Mobile Equipment Identity

Static ip değişmeyen ip dır.

Brute force kaba kuvvet saldırısı. Yanı genelde deneme yanılmaya dayanan saldırı.

Ahmetcan26

Asistan
Reaksiyon puanı
88
Ddos genelde botnet ile yapılan ping saldırısıdır.

Rat dosyalar öncelikli olmak üzere pek çok bilgiye uzak bir panelden ulaşmayı sağlayan virüstür.

Kripto şifreleme bilimidir.

Tcl ve udp en bilindik protokollerdendir.(nette ayrıntılı bilgi var)

imei International Mobile Equipment Identity

Static ip değişmeyen ip dır.

Brute force kaba kuvvet saldırısı. Yanı genelde deneme yanılmaya dayanan saldırı.
Brute force saatler sürüyor hızlandıracak bir şey olsa iyi olur.mesela 1snde 5 ile 10 arası deneme yapacağına bunu en az 100-1000 katına çıkaracak bir şey lazım.diğerlerinin de sıkıntıları var.yani sabır sabır sabır.bir de%100diye bişey yok.emeğin boşa dagidebilir.beklersin beklersin sonraa ya da 15 dkda kırar ya da2-3 dkkada hız,yöntem yani taktik,tecrübe.hiç tecrübem olmadığı için o konuda konuşamam ama uzun sürdüğünü söyleyebilirim.

Reaksiyon puanı
5,172
Brute force saatler sürüyor hızlandıracak bir şey olsa iyi olur.mesela 1snde 5 ile 10 arası deneme yapacağına bunu en az 100-1000 katına çıkaracak bir şey lazım.diğerlerinin de sıkıntıları var.yani sabır sabır sabır.bir de%100diye bişey yok.emeğin boşa dagidebilir.beklersin beklersin sonraa ya da 15 dkda kırar ya da2-3 dkkada hız,yöntem yani taktik,tecrübe.hiç tecrübem olmadığı için o konuda konuşamam ama uzun sürdüğünü söyleyebilirim.
Kaba kuvvetin 10 saat sürdüğünü ilk defa sizden duyuyorum. Günümüz koşullarında standart bir şifrenin süper bilgisayarlar ile çözümü 4 yıl ki mesela facebook gibi sitelerde 5. denemeden sonra bi müddet beklemen gerekir. Yada bilgisayarlarda (windows yada linux) şifreyi her yanlış girdiğinizde bekleme süreniz artar.

Ahmetcan26

Asistan
Reaksiyon puanı
88
Kaba kuvvetin 10 saat sürdüğünü ilk defa sizden duyuyorum. Günümüz koşullarında standart bir şifrenin süper bilgisayarlar ile çözümü 4 yıl ki mesela facebook gibi sitelerde 5. denemeden sonra bi müddet beklemen gerekir. Yada bilgisayarlarda (windows yada linux) şifreyi her yanlış girdiğinizde bekleme süreniz artar.
e yanlış mı sen denediğinde kaç saat sürüyor ?bildiğin program varsa söyle de biz de bilelim.

Reaksiyon puanı
5,172
e yanlış mı sen denediğinde kaç saat sürüyor ?bildiğin program varsa söyle de biz de bilelim.
Ben bu konularla çok uğraşmadım. Sadece Linuxta temel bir bilgi birikimi sağladıktan sonra genel kültür olsun diye bir ay bilgi toplama ve sosyal mühendislik üzerinde çalıştım.

Kaba kuvvet saldırısı bilgi toplamadan yapılacak bir saldırı değil. Zaten bir çok sitede ve kişide işe yaramaz.

Ben bunula ilgili yabancı bir forumda bişey okumuştum. Adam, ben kaba kuvvet saldırısını karşımdaki kişiye mesaj yolu ile ulaşamadığımda kullanırım diyordu. Ve en büyük açık insanlardır diyordu. Çünkü birinin bilgisayarını sosyal mühendislik ile ele geçirmek bir sistemde açık bulmaktan çok daha kolay diyordu.

Ve sonra eğer ki billgisayarını ele geçiremediysem mail adresinden bilgi toplayarak üye olduğu diğer siteleri bulurum. Eğer ki şifresini kapabileceğim açıklı bir site bulursam oradan şifreyi kapmaya çalışırım. Zaten o kilşinin şifresi büyük ihtimal diğer sitelerdede aynıdır diyordu.

Eğer ki uygun site bulamadıysam sosyal medyadan o kişinin eşinin, çocuklarının adını, mümkünse ev telefonunun son basamağını arabası varsa plakasını ve doğum tarihi gibi bilgileri bulur ve bunlarla ilgili wordlist oluştururum diyordu.

wordlist oluşturma programı:

Bu arada düzgün mesajlarımı best answer seç: D

Ahmetcan26

Asistan
Reaksiyon puanı
88
güzel anlatmışsın kardeşim.