Bakan Albayrak: Bu Yıl Elektriğe 5 Milyar Liralık Yatırım Yapacağız

Bu konuyu okuyanlar

SONG JOONG KI

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,025
558

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, “Memnuniyette hedef yüzde 80. Yeni hedeflerle çıtayı daha yukarı taşıyacağız. Önümüzdeki 10 yılda 50 bin megavatlık büyüme olacak. Vatandaşımızın cebine yansıyan faturayı düşürmek için iyileştirmelerin ötesine gideceğiz” dedi
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, müşteri memnuniyeti odaklı yeni dönem kapsamında elektrik dağıtım firmalarına yeni hedefler getirdi. Memnuniyet oranını yüzde 80'e çıkarmayı hedeflediklerini anlatan Albayrak, "Daha iyiye gidiyoruz, gideceğiz.
Yeni hedeflerle çıtayı daha da yukarıya taşıyacağız. Vatandaşımızın cebine yansıyan faturayı düşürmek için iyileştirmelerin ötesine gideceğiz" dedi. Bakan Albayrak, 2017 için elektrik sektöründe yatırım miktarını ise 5 milyar lira olarak belirlediklerini açıkladı.
Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) 10. Sektör Toplantısı Bakan Albayrak'ın katılımı ile İstanbul'da gerçekleşti. Bakan Albayrak toplantıda 21 elektrik dağıtım şirketinin karnesini açıklarken, yeni dönem hedeflerini de ilan etti.

44 İLDE ANKET

Albayrak toplantıda 2016 Mart- 2017 Mart döneminde 44 ilde 22 bin 606 kişi ile anket yaptıklarını söyledi. Albayrak, geçen seneye kıyasla daha iyi bir noktaya gelindiğini dile getirerek, "Bu yeterli mi? Bence değil. Henüz bir yıl geçti, iyi bir ilerleme var. Bunu sistematikleştirerek arzuladığımız tüketici memnuniyeti için en üst düzeye çekecek bir süreci başlatacağız" dedi. Vatandaşın alınan hizmet noktasında dağıtım şirketlerine verdiği puanda yüzde 20'lik bir artış olduğunu belirten Albayrak, "Geçen yıl 5 puan üzerinden 2,86 olan not bu yıl 3,45'e çıktı.
Hizmetlerden duyulan memnuniyet noktasında baktığımızda ise geçen yıla kıyasla yüzde 53 oranında artış var. Toplam tüm vatandaşlarımız nezdinde bakıldığında iki yılı kıyaslayınca yüzde 60'lık bir seviyeye ulaşıyor ki bu olumlu bir performans. Ama bu yeterli değil. Bir yıllık performans gerçekten pozitif bir gündemi ortaya koyuyor" diye konuştu. Albayrak, geçen yıl açılan 9 yeni çağrı merkeziyle çağrı merkezlerinde 3 bin 200 kişilik istihdama ulaşıldığını aktardı. Albayrak, "Özellikle belirlediğimiz 20 saniyede operatöre ulaşma hedefini 21 firmadan 18'i ile sağladık. Hepinizi tebrik ediyorum. Cevaplama oranıyla ilgili belirlediğimiz kriterlerde de yüzde 90-95 hedefleri açısından önemli bir ivme yakaladık ama 21'de 21 şirket değil henüz. Önümüzdeki yıl için memnuniyet oranında hedef yüzde 80 olmalı" dedi.

ELEKTRİĞİN CÜZDANA ETKİSİ AZALDI

Bakan Albayrak, elektrik fiyatlarında Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) ülkelerine kıyasla konutta en ucuz ikinci, sanayi de de en ucuz üçüncü ülke olduğunu belirterek, 2002'de bir hanenin yıllık elektrik tutarının asgari ücret içindeki payının 20.1 iken bunun 2016'da 6,3'e düştüğünü kaydetti. 15 yılda laf üretmek yerine hizmet ve icraat ürettiklerini anlatan Albayrak, 2016- 2020 yıllarında altyapı iyileştirmesi için özel sektör eliyle 18 milyar lira, kamu eliyle 12 milyar lira olmak üzere 30 milyar liradan fazla yatırım yapılacağını da anımsattı.

Kaynak: ‘Bu yıl elektriğe 5 milyar liralık yatırım yapacağız’

Son mesajlar