Bak delikanlı! Atatürkü sevmek bir ibadettir...

Bu konuyu okuyanlar

wwhirlwind

Profesör
Reaksiyon puanı
2
1973 seçim kampanyasında 3’üncü Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ı izlemiştim.

Bayar, Demirel’in AP’sinden kopanların kurduğu Demokratik Parti adına seçim gezilerine çıkmıştı.

O yıllarda muhabirdim ve Milliyet’te çalışıyordum.

Yazı İşleri Müdürleri Hasan Pulur ile Turhan Aytul, Bayar’ı izleme görevini bana vermişti.

Uzun, yorucu bir maraton olmuştu.

O yıllarda 91 yaşında olan Bayar o yorucu maratonda öyle bir performans sergilemişti ki, hepimiz hayretler içinde kalmıştık.

Kampanyanın sonuna doğru Mersin’e gelmiştik.

Kaldığımız Mersin Oteli’nin terasında nefis bir Akdeniz akşamında yemek yiyecektik.

Parti yöneticileri gelip Bayar’ın bu akşam gazetecilerle birlikte olmak istediğini, o nedenle de hepimizi masasına davet ettiğini söylediler.

9-10 gazeteciydik. Bayar’ın masasına gittik.

Karşımızda oturan insan bir tarihti.

Yemek boyu çok ilginç, derslerle dolu bir sürü anısını anlattı.

* Ê* *

Ben Bayar’a gezinin başından beri kafamı kurcalayan bir konuyu açma fırsatı buldum:

"Efendim. Bu kampanya boyunca yaptığınız konuşmalarda sizin Atatürk’e karşı büyük bir sevgi ile bağlı olduğunuzu gördüm. Doğrusu biraz şaşırdım. Çünkü ben sizin Atatürk’ü bu kadar sevdiğinizi bilmiyordum. Kusura bakmayın ama bu kampanyada yaptığınız içten konuşmalardan sonra size karşı bazı haksız önyargılar içinde olduğumu anladım."

Bayar sözlerimi dikkatle dinledi, hafifçe gülümsedikten sonra üstüne basa basa şunları söyledi:

"Bak delikanlı! Dikkat et! Atatürk’ü sevmek bir ibadettir..."

Hepimiz donup kaldık. İlk kez böyle bir söylemle karşı karşıyaydık.

Bayar sonra bu çarpıcı cümleyi açtı ve uzun uzun başbakanlığını da yaptığı Atatürk’ü sevmenin neden ibadet olduğunu örnekler vererek anlattı.

Bu anıyı yirmili yaşlardaki "Atatürk’ü sevmiyorum, Humeyni’yi seviyorum" diyebilen genç bir neslin nasıl yetiştirildiğini anlatabilmek için yazdım.

Bu bir.

Atatürk’ü ziyaret etmemek için Ankara’ya uğramayan İran Cumhurbaşkanı’nı büyük bir hüsnü kabulle ağırlayan devlet adamlarının, onu alkışlayan halkın okuması için yazdım.

Bayar’ın sözü belki onların yüzlerini biraz kızartır diye düşündüm.

Bu da iki.

* Ê* *

Ben yobazların, siyasi İslamcıların Atatürk’ten nefret ettiklerini biliyorum.

Ellerinden gelse Atatürk adını beyinlerden kazıyacaklarına da eminim.

AKP iktidarında buna dış odakların güdümündeki bir kısım elit zibidilerin de katıldığını görüyorum.

Bilmiyorlar ki onlar, o küçücük akıllarıyla karalamaya, yıpratmaya çalıştıkça Atatürk daha da büyüyor.

Atatürk bu toplumun vazgeçilmez ortak değeridir.

O nedenle bu toplumun yıkılması, bölünmesi için Atatürk sevgisini yok etmek gerekir.

Bunu çok iyi biliyorlar ve onun için Atatürk’ü ortak hedefleri olarak seçtiler.

"Atatürk tepeden inmeci, diktatör, devletçi, din düşmanı. Hálá onun arkasından gitmek anlamsız" diyecek kadar küçülüyorlar.

Onlara yanıt olarak rahmetli Bayar’ın sözünü yineleyelim:

"Atatürk’ü sevmek bir ibadettir."

’Bak delikanlı! Atatürk’ü sevmek bir ibadettir...’ - Tufan TÜRENÇ - Hürriyet

mustapha_84

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Herkes istediği gibi ibadetini yapsın bence.Nutuk'u kutsal kitap Atatürk'ü peygamber gibide görebilir isteyen ama bunu kimseye dayatmasın lütfen.

CbIHTON

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bu anıyı yirmili yaşlardaki "Atatürk’ü sevmiyorum, Humeyni’yi seviyorum" diyebilen genç bir neslin nasıl yetiştirildiğini anlatabilmek için yazdım.

Tufan TÜRENÇ - Hürriyet[/url] [/B]

Nerden bakarsanız bakın bu gençlik sizin eseriniz

velia

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bayar sözlerimi dikkatle dinledi, hafifçe gülümsedikten sonra üstüne basa basa şunları söyledi:

"Bak delikanlı! Dikkat et! Atatürk’ü sevmek bir ibadettir...
Arkadaşlar yazı yazmayı pek beceremem ama bu yazı karşısında bir iki laf etmeden yapamayacağım bu tür yazılarında Atatürk'e zarar verdiği kanısındayım. Çünkü arkadaşında bahsettiği gibi yobazlar bu tür yazıları kullanarak insanları Atatürk'e karşı kışkırtabiliyorlar, ama şu da bir gerçek sonuşta Atatürk'te bir insan hata yapmış olabilir. Atatürk'ü de insanlara hatası olmayan insan üstü bir varlık gibi göstermeninde bir manası yok yukarıdaki yazı gibi. Atatürk bize bir vatan bırakmış bizim onu böylece kabul etmemiz lazım devrimleri yapmış, devrimler sonucu oluşan travmalar olmuş olabilir bunların iyi veya kötü yönleri zamanla anlaşılacak.Benim demem o dur ki Atatürkü anıt kabir de rahat bırakalım hem çok sevenler hem hiç sevmeyenler birde sever gibi gözükenler var nasıl bazıları din üzerinden rant sağlıyorsa bazılarıda Atatürk üzerinden rant sağlıyor.
Atatürkü rahat bırakalım aklı selim ile oturup bu ülkeyi nasıl daha iyi bir hale getirebiliriz onu düşünelim.

Kalın sağlıcakla.

sallagitsin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bu forumu siyasi bir alan haline cevirdiniz.Son konulara bakiyorum Namaz kiliyormusunuz,Türbanlı kızın seks görüntuleri,,Bak delikanlı! Atatürk’ü sevmek bir ibadettir...nedir bunlar yahu hatta gcenlerde biri gelmis ALLAH uyurmu yazmisti hayret ediyorum olm oturup bilim calisin ilim irfan dolsun hucreleriniz. siyasetten azicik basinizi kaldirin Ataturk oldu gitti artik yeter

murteza

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Peki Ne diyeceğiz şimdi?
Allah Kabul etsin desek olmaz.
Kim kabul edecek bu ibadeti de makbul olacak.
Bu ibadetin sonucunda kim ne kazanacak ne sevap alacak.
İbadetler Bu dünya için yapılamayacağına göre...
Öbür tarafta bu ibadetler karşılığında ne hazırlanacak.
Kim hazırlayacak
Dinimizde böyle bir ibadet şekli de bilmiyorum.
Bu ibadet hangi dinin akaidinde var biraz açıklarsanız sevinirim bay wwhirlwind

WaterBoy

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Herkese iyi günler;

Atatürk,son zamanlarda islama bulaşmış yobazlaşma hastalığına çare bulmuştur devası olmuştur. Bu hastalığın Türkiyeye bulaşan tarafını tedavi etmiştir.
İsteyen sever Atatürk'ü isteyen sevmez ama ben Müslüman Türküm diyen insanında elini vicdanına koyup Atatürk'ün reformlarına bakmalıdır.Orada görecektir ki Atatürk dini alaşağı etmemiştir yüceltmiştir.

Saygılarımla...

EBB

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Hangi dine göre Atatürk'ü sevmek bir ibadet?

Masonluğu tescillenmiş bir cumhurbaşkanının söylemleri üzerine;

Sadece Mustafa Kemal'e zarar verecek bir köşe yazısı.. Hürriyet bunu hep yapıyor..

paşazaade

Asistan
Reaksiyon puanı
0
atatürkü sevmek ibadettir demek biraz hatta baya ağır olmuşş
bu sözler onada zarar veriyo insanın seveceği varsada sevmiyo
neden atatürk bi ilah gibi görülüyor anlamıyorum
tamam iyi bir öndermiş ama ilah değil peygamber değil haşaa allah değil sadece bir insan
hepsi bu iyi bi komutanmış şu zamandada iyi komutanlra var ne yani her komutanı ilahmı edinicez kendmize töbe töbeee
bence bazı insanlar mason görüşlü dini yarım insanlar atatürkü kullanarak siyaset yapmaya çalışıyolar yazık

ashabulyemin

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Celal bayar kimdir
Atatürkü milletinden ayıran yaptığı her çirkin işe bu kılıfı giydiren inönüyle birlikte şer ikilisi.Biz atatürkümüzü çok seviyoruz ama aynı nispette bu ikiliden nefret ediyoruz.
Abi sende aynı hataya düşüpte bayarla Atatürkü övme.
Bizde Atatürk ismi o isimlerle yanyana yazılmayacak kadar değerlidir.
Lütfen o isimlerle birlikte anıp midemizi bulandırıp bu sevgiyi içimizden almayın.

zafercem

Asistan
Reaksiyon puanı
1
atatürk'ü övme, inönü'yü övme, onu övme bunu övme ya sen hangi ülkede yaşadığının farkında mısın. neymiş atatürk'ü kimse sevmek zorunda değilmiş. o zaman seni tutmayalım sevdiğin insanların yanına git. bu ülke 60 yıldır atatürk'ten uzak yaşıyor. söze gelince ben atatürkçüyüm diyenlere soruyorum atatürk'ün devrimleri ne olacak. o devrimleri kabul etmeden ne atatürkçü olabilirsiniz ne de atatürk'ü seviyorum diyebilirsiniz.

hasanmustafa

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Alıntı:
"Bak delikanlı! Dikkat et! Atatürk’ü sevmek bir ibadettir...,

hangi dinde ibadet efendim anlamadım ??
İslamda böyle bir ibadet yok tüm kitapları aradık
taradık tüm profesörlere alimlere sorduk ama
kimse bunun bir ibadet olduğunu söylemedi
Atatürk üzerinden siyaset yapanların ekmeğine yağ sürmeyin !

olympuskiller

Profesör
Reaksiyon puanı
7
atatürk'ü övme, inönü'yü övme, onu övme bunu övme ya sen hangi ülkede yaşadığının farkında mısın. neymiş atatürk'ü kimse sevmek zorunda değilmiş. o zaman seni tutmayalım sevdiğin insanların yanına git. bu ülke 60 yıldır atatürk'ten uzak yaşıyor. söze gelince ben atatürkçüyüm diyenlere soruyorum atatürk'ün devrimleri ne olacak. o devrimleri kabul etmeden ne atatürkçü olabilirsiniz ne de atatürk'ü seviyorum diyebilirsiniz.
Ya sev ya terk et diyorsun yani ,bunda ne var ATATÜRK'ü herkes sevmek zorunda değil ama saygı duyması lazım herkesin ben severim sen sevmezsin o ayrı ama saygı duyman gerekir tıpkı başkalarının fikirlerine saygı duyulması gerektiği gibi ama bir şartla bu fikirler bu milletin varlığına ve bütünlüğüne aykırı olmadığı takdirde ,bir şeyde daha emin ol Atatürk kendisini herkesin sevmesini isteseydi en azından sevmediklerini dile getirmemelerini isteseydi bu ülkede Atatürk milli kahraman değil diktatör olurdu.

byuCk

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Rezalet, skandal, BOŞ İŞ! Şurada 60 70 yıl yaşayıp hesap vereceksiniz. Uğraştığınız şeylere bak! Yazık! Fani şeylere bu kadar önem verilmemeli!

winstoncash

Profesör
Reaksiyon puanı
18

Atatürk'ü sevmek başka, Atatürk'ü sevmek ibadettir demek bambaşka.Sen önce Atatürk'ün isminin özel isim olduğunu ve büyük harfle başlaması gerektiğini öğren, ondan sonra bize Atatürk'ü sevmeyi öğretebilirsin belki.
Söz konusu yazıya gelince; Atatürk'ü peygamber gibi görmenin, hatasız kul olduğunu zannetmenin tezahürüdür bu yazı da.Atatürk büyük kahramandır, bugünlere gelmemizde çok büyük payı da vardır tamam ama ibadet dini bir vecibedir ve her fırsatta laik olduğunu haykıranların Atatürk'ü dini motiflerle, dini simgelerle özdeşleştirerek anlatma huyundan vazgeçmesi gerekir.Atatürk haşa ilah değildir, peygamber değildir, nurani bir varlık değildir dolayısıyla onu sevmek de kesinlikle ibadet değildir.