Bad sector arızası varmı hdd'mde bakabilirmisiniz

Bu konuyu okuyanlar

BySavci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
merhaba arkadaşlar geçenlerde ani bi elektrik kesintisi sonrası bilgisayarım yavaşlamaya başladı format attım ama yine donma var harddiskte sorun var diye düşünüyorum hdd Tune ile yaptığım taramadan aşağıdaki sonuçlar çıktı anlayan varsa yorum yapabilirler mi ?

hdtuneerrorscantoshibam.png

hdtunehealthtoshibamk10.png

ByBerk

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
2 tane şuan bozuk açık bad sector 10 tanede olup kapatılan var onlarda kapatlıp kullanabilirmiyim diye sorma en acil şekilde diski değiştir ölmek üzre

BySavci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ne kadar süre daha idare edebilir bu disk​

deatmania

Müdavim
Reaksiyon puanı
62
Şu kadar süre demek yanlış olur.

Bir süre sonra sesler çoğalır disk'te. Bilgisayar yavaşlamaya başlar. İşletim sistemi açılmaz, format atarsın atılmaz.

Bu gibi sorunlarla karşılaşabilirsin.

eSa

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
352
merhaba arkadaşlar geçenlerde ani bi elektrik kesintisi sonrası bilgisayarım yavaşlamaya başladı format attım ama yine donma var harddiskte sorun var diye düşünüyorum hdd Tune ile yaptığım taramadan aşağıdaki sonuçlar çıktı anlayan varsa yorum yapabilirler mi ?

1 TB lık bir disk. hmmm neler yapılabilir? tekrar format atın :) format esnasında bu iki bad sectorun özellikle ikincisinin yüzde kaçta olduğuna bakın. Çünkü oraya geldiğinde onarmaya çalışacaktır anlarsın. diyelim ki %20 de , bu 200 üncü gigabyte ta dır diye tabir edebiliriz. O zaman harddiski format bittiği zaman. 250 ve 750 olarak ikiye böleriz. ve yalnızca ikinci kısım olan 750 lik kısmı birinci partition olarak atayıp formatlarız. ilk kısmı bölümlendirilmemiş olarak bırakmakta fayda var ki sistem oralara hiç uğramasın.

Bu şekilde kullanın. Bozuk kesimlere herhangi bir veri yazılıp okunmayacağı için hatta hdd kafaları da pek uğramayacağı için sizi uzun süre götürür.

BySavci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
1 TB lık bir disk. hmmm neler yapılabilir? tekrar format atın :) format esnasında bu iki bad sectorun özellikle ikincisinin yüzde kaçta olduğuna bakın. Çünkü oraya geldiğinde onarmaya çalışacaktır anlarsın. diyelim ki %20 de , bu 200 üncü gigabyte ta dır diye tabir edebiliriz. O zaman harddiski format bittiği zaman. 250 ve 750 olarak ikiye böleriz. ve yalnızca ikinci kısım olan 750 lik kısmı birinci partition olarak atayıp formatlarız. ilk kısmı bölümlendirilmemiş olarak bırakmakta fayda var ki sistem oralara hiç uğramasın.

Bu şekilde kullanın. Bozuk kesimlere herhangi bir veri yazılıp okunmayacağı için hatta hdd kafaları da pek uğramayacağı için sizi uzun süre götürür.

format attım bilgisayara hiç bi sorun çıkmadı biçimlendirmedim bilgiler silinmesin diye uzun süre dayanırmı acaba yeni bi hdd alana kadar

nsgnc

Müdavim
Reaksiyon puanı
10
eger format atilacaksa tam format atilmalidir. eger kurulu sistemde tamir tamir ve bad sectorlerin isaretlenmesi istemiyorsa chkdsk /f /r yapilmali.