Babam zorla çalıştıracak

Bu konuyu okuyanlar

Alico484848

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Öncelikle yaşım 14 ben 5 yıldır yazları hep babamın yanında çalışıyordum daha doğrusu yardım ediyordum günlük 4 saat çalıştırıyordu.Bu yaz bıktım artık baya tartıştık falan artık 14 gündür falan çalışmıyordum .Bu arada derslerim iyi bu yıl liseye geçiyorum.Bugün bana iş bulmuş garsonluk yapacakmışım sabah 8.00 dan akşam 10.00'a kadar ne yapıcam ben. Yasal hakkım yok mu varsa nasıl şikayet edicem.(Konu Ciddi)

lgsever

Profesör
Reaksiyon puanı
1,459
Kavgalar gelip geçicidir.Çalış paranı kazan yatarak tatil geçmez her ne kadar sınav senen olsa bile.

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
Çalışmanın nesinden şikayet ediyorsun?... bildiğim kadarıyla babana kimse bişey diyemez. :) Adam olmanı, çalışıp kendi emeğinin hakkını helalinden kazanmayı öğretiyor sana, bu güzel bir şey. Ülkemizde senin yaşında çok daha zor işler yapan çocuklar var, haline şükret ve çalışmanın güzel bir olgu olduğunu aklına sok.
EĞER ZORLA VE İNCİTİCİ, AŞAĞILAYICI işler yaptırırsa (dilencilik gibi) o zaman şikayet etme hakkın olur. Veya sağlığına ve yaşına uygun olmayan işler...

Mortus

Asistan
Reaksiyon puanı
95
Bence iyi bir şey yapıyor. Vakti zamanı geldiğinde babana teşekkür edeceksin. Çalışmak insanı güçlendirir, büyütür, sosyalleştirir, hayatı daha erken öğretir. Kimseye minnet etmezsin. Güven bana, ileride çok rahat edersin şimdiden çalışırsan.

Tuğ-han

Doçent
Reaksiyon puanı
482
İyi bir şey bende çalışıyordum babamla ama isteksiz değildim sen yapmak istemiyorsan size yakın olan bir aile dostunu ve ya komşunuz ya da akrabanızı kullanarak babanla konuşabilirsin kavga çözüm değil ama zorla güzellik olmaz.

Alico484848

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Tamam hadi artık çalışmaya da razıyım bilgisayar için para biriktirecem ama günlük 10 saat çalışıp aylık 150 tl alıcakmışım .Bu haksızlık değil mi kendimi keriz gibi hissediyorum.

Blue Stack

Doçent
Reaksiyon puanı
253
Babanın yanında çalışmaya devam et öyleyse.

KNMX

Dekan
Reaksiyon puanı
3,747
Günlük 5 lira çok az.
Tamam hadi artık çalışmaya da razıyım bilgisayar için para biriktirecem ama günlük 10 saat çalışıp aylık 150 tl alıcakmışım .Bu haksızlık değil mi kendimi keriz gibi hissediyorum.

mmcaglar01

Asistan
Reaksiyon puanı
76
Görünüyor ki yine mantıksız yorumlar havada uçuşuyor. Buyur kardeşim buradan anayasamızın bize sağladığı yasal insan haklarından yararlanabilirsin. Çocuk İşçi Çalıştıran İşverene 1.293,00 TL Para Cezası | MuhasebeNet
Bu arada seni insan yerine koymayan zamanını, özgürlüğünü kısıtlayan ve sana istemediğin şeyleri yaptıran insanlara asla boyun eğme savaş gerekirse polise şikayet et, gerekirse mahkemeye ver. Ve yukarıdaki gibi günlük 10-12-14 saat çalışılmasını normal gören vizyonsuzlardan olma. Öfke, haksızlık ile haksızlığa göz yuman insanlar yüzünden artıyor. Sigortasız işçi çalıştırma şikayeti için de 170i arayabilirsin. Ha dersen ki ben çalışıp para biriktireceğim kendime bir şeyler alacağım ya da planlarımı gerçekleştireceğim, o zaman da para almayacağın yere ve çok fazla (10 saat ve üzeri) zamanını alan yerlere gitme. Unutma, şimdi en sevdiğin insanların bile sana istemediğin bir şeyi yaptırmasına ses çıkarmazsan eyleme geçmezsen ilerde hem onlara hem kendine nefret, kin ve öfke beslersin.
DİPNOT:Ülkelerde terör organizasyonları bile böyle başlıyor bu tip şeyleri hafife almamak lazım arkadaşlar.

colite

Profesör
Reaksiyon puanı
1,275
Git bi kameracıda çalış güvenlik kamerasında haftalık 100 TL al meslek öğren ne uğraşıyorsun garsonlukla.
Arada bende giderim işe

Alico484848

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Tamam başka iş arıyorum bulursam oraya giricem

colite

Profesör
Reaksiyon puanı
1,275
Ya öncelikle parasını geçtim kameracılıkta git 60 TL al meslek öğren.

Usain

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
15,044
Bizim köyde mevsimlik işlere gidersen "günlük" 60-75 arası. Sizinde öyle köy varsa git köye orada çalış.

Dora

Dekan
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Hangi şehirdesin bilmiyorum. Avmler günlük camları silecek temizlikçi alır 60-70 TL sigortasız. Garsonlar her zaman böyle yok paraya çalıştırılır. Şikayet etmen fayda etmez. Çalışacağın yer elit bir yerse bahşişlerle belki iyi bir gelir elde edebilirsin ama günlük 5 TL'ye kim hangi elemanı çalıştırabilir. Nasıl bir yermiş orası öyle? Çalışacağın yerin ismini verir misin bana?

-Emirhan Türk-

Profesör
Reaksiyon puanı
376
Dostum bence çalış.Tatilin boşa geçmemiş olur.Bende çalışıyorum.Haftalık 100tl alıyorum.Az ama bana yetiyor.(Marangozda getir götür yapıyorum.)

Reaksiyon puanı
16,118
bu babalara ne oluyor? sigortasız ve çocuk çalıştırmak yasak ve son günlerde daha duyarlı insanlar çocuğa maaşını sorarlar sigorta var mı ? derler yok derse ihbar ederler ...

lgsever

Profesör
Reaksiyon puanı
1,459
Görünüyor ki yine mantıksız yorumlar havada uçuşuyor. Buyur kardeşim buradan anayasamızın bize sağladığı yasal insan haklarından yararlanabilirsin. Çocuk İşçi Çalıştıran İşverene 1.293,00 TL Para Cezası | MuhasebeNet
Bu arada seni insan yerine koymayan zamanını, özgürlüğünü kısıtlayan ve sana istemediğin şeyleri yaptıran insanlara asla boyun eğme savaş gerekirse polise şikayet et, gerekirse mahkemeye ver. Ve yukarıdaki gibi günlük 10-12-14 saat çalışılmasını normal gören vizyonsuzlardan olma. Öfke, haksızlık ile haksızlığa göz yuman insanlar yüzünden artıyor. Sigortasız işçi çalıştırma şikayeti için de 170i arayabilirsin. Ha dersen ki ben çalışıp para biriktireceğim kendime bir şeyler alacağım ya da planlarımı gerçekleştireceğim, o zaman da para almayacağın yere ve çok fazla (10 saat ve üzeri) zamanını alan yerlere gitme. Unutma, şimdi en sevdiğin insanların bile sana istemediğin bir şeyi yaptırmasına ses çıkarmazsan eyleme geçmezsen ilerde hem onlara hem kendine nefret, kin ve öfke beslersin.
DİPNOT:Ülkelerde terör organizasyonları bile böyle başlıyor bu tip şeyleri hafife almamak lazım arkadaşlar.
Birincisi bize vizyonsuz deme hakkını nerden buluyorsun.
İkincisi bunun çocuk işçi çalıştırmakla falan ne alakası var. (Ne demek istediğimi anladın biz burda ona çalışmaya olan isteğini arttırmak için yazdık yoksa git te evin ihtiyaçlarını ailene bakmak icin bir yerde köle gibi çalış demedik.)
Üçüncüsü evet 5 tl gerçekten çok az en az 20 tl veren bir yer bulana kadar babanla tartış kendi hakkını ara.
Dördüncüsü evet haklısın 10 saat çalışmak fazla ve eğer karşı çıkmazsan ilerde ailene daha fazla kin ve nefret duyacaksın.

Enes HCKYL

Doçent
Reaksiyon puanı
222
Bende garsonum aylık 1000 alıyorum 10 gün çalışıp sonra 1 gün izin yapabiliyorum yaşım 17 tek sıkıntısı 3 garaonun çalışması gerken yerde tek çalışarak işi hallediyorum ama yeni iş buldum maaş günü çıkacam bulduğum yer günlük 50 veriyor

colite

Profesör
Reaksiyon puanı
1,275
Bende garsonum aylık 1000 alıyorum 10 gün çalışıp sonra 1 gün izin yapabiliyorum yaşım 17 tek sıkıntısı 3 garaonun çalışması gerken yerde tek çalışarak işi hallediyorum ama yeni iş buldum maaş günü çıkacam bulduğum yer günlük 50 veriyor
Size istediğinizi vermiyorsa çıkın abi.

lgsever

Profesör
Reaksiyon puanı
1,459
10 güne bir tatil azmış ya gerçi parası iyi yani sayılır.

Enes HCKYL

Doçent
Reaksiyon puanı
222
10 güne bir tatil azmış ya gerçi parası iyi yani sayılır.
Yeni açlışacağım yerde ise ordaki garsonlarla anlaşıpbistediğin zaman tatil yapabiliyosun ama para günlük (50tl) verildiği için izinli olduğun gün para alamıyosum :)

Narrator

Asistan
Reaksiyon puanı
72
Konudaki en mantıklı yorum bu. Herkes yazmış işin ne, yazın yatacağına çalış harçlığını çıkarmış olursun. Arkadaş bu çocuk çalışmak zorunda mı? Belli ki istemiyor, çocuğu köle gibi kullanıyorlar büyük ihtimal. Kardeşim ne yap ne et babanı ikna et çalışma tatilini yap, bu günleri özleyeceksin çünkü.

Constantin87

Profesör
Reaksiyon puanı
1,934
14 Yaşında çocuğun çalıştırılması bana tuhaf geldi ama şimdi nesil yaşının çok üstünde gösteriyor
Öncelikle yaşım 14 ben 5 yıldır yazları hep babamın yanında çalışıyordum daha doğrusu yardım ediyordum günlük 4 saat çalıştırıyordu.Bu yaz bıktım artık baya tartıştık falan artık 14 gündür falan çalışmıyordum .Bu arada derslerim iyi bu yıl liseye geçiyorum.Bugün bana iş bulmuş garsonluk yapacakmışım sabah 8.00 dan akşam 10.00'a kadar ne yapıcam ben. Yasal hakkım yok mu varsa nasıl şikayet edicem.(Konu Ciddi)

14 bana göre çok küçük bir yaş iş için ben lise ortasına kadar okul cuma tatil olur ben ertesi gün memlekete giderdim dedemlerin yanına, kuran kursuna giderdim, gezmeler falan ilk iş deneyimim lise sonlarda olmuştu ekonomik nedenlerden dolayı.