Avira Antivirüs Programı Kurallarını Değiştirmek

Bu konuyu okuyanlar

fathers

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar sorunumu anlatmak için örneklendirme yapmak istiyorum.

E:\Oyunlar\Oyun Klasor\x123.exe dosyasını avira antivirüs programı karantinaya aldıktan sonra E:\Oyunlar\Oyun Klasor uzantısında yani o klasörde birdaha o programı çalıştırmak imkansız oluyor.
x123.exe dosyası virüslü değil ama bir kaç yönden onu zararlı görüyor ve ben o dosyayı çalıştırmak istiyorum. Programı deaktif hale getiriyorum ama başka bir uzantıda çalıştırmam gerekiyor o uzantıda yani klasörde o isimdeki ve o dosyayı çalıştırmak artık imkansız hale geliyor virüs programını bilgisayarınızdan kaldırsanız bile bu geçerli oluyor.
Arkadaşlar çok araştırdım ancak bulamadım lütfen birisi yardımcı olsun artık ben karantinaya alınan birşeyi veya karantinaya alınıp silinen birşeyi o klasörde tekrar çalıştırmak istiyorum.

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
Karantinaya girince, orada"izinver" gibi yada benzer bir seçenek yokmu ?

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,268
Merhaba, karantinaya alınan ve zararlı olarak algılanan her ne ise ona ayrıcalık tanımayı denediniz mi? yani bahsetmek istediğim dosyayı Avira denetimi altında yine çalıştıracaksınız fakat istisna olarak görecek.

fathers

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba, karantinaya alınan ve zararlı olarak algılanan her ne ise ona ayrıcalık tanımayı denediniz mi? yani bahsetmek istediğim dosyayı Avira denetimi altında yine çalıştıracaksınız fakat istisna olarak görecek.
Karantinaya girince, orada"izinver" gibi yada benzer bir seçenek yokmu ?
Umut yazgan: Zararlı görğlen dosyayı geri yükle var ama bazen geri yükleme olmadan silme oluyor silinme gerçekleştikten sonra o dosyayı o klasörde tutamıyorum atar atmaz karantinaya alıyor o saatten sonra istisnalar kısmına eklesem bile o kuralı bozmuyor. Yani bi kural üretiyor o klasörde o dosya kesinlikle çalıştırılmıycak diye ve avirayı silsemde o kural kalıyor asla çalışmıyor o klasörde o dosya .

kmurat:karantinaya gidince geri yükle oluyor bazen ama benim sorum karantinaya alınınca silinen dosyaların birdaha o klasöre o dosyayı atsam bile birdaha çalışmaması. Mesela belgeler dosyasında 123.exe dosyasını avira sildi sonra ben avirayı kaldırdım pc den belgeler dosyasına 123.exe dosyasını atıyım çalıştıramıyorum. bunu kaldırma yöntemini arıyorum.

kmurat

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,710
İşletim sistemini yeniden kuracaksın ve en baştan başlayacaksın ve bu sefer silmeyeceksin.

Hopeツ︎

Reaksiyon puanı
2,268
avirayı silsemde o kural kalıyor asla çalışmıyor o klasörde o dosya .
Avira'yı ne şekilde kaldırıyorsunuz? bence Anti makineden tam olarak silinemiyor ve muhtemelen registry kayıtları bir yerde kalıyor ya da bir dosya yolunda her neyse sanırım anlatabildim. Zira yazılım tam anlamıyla kaldırılmış olsa onun himayesinde gerçekleştirilen işlemlerinde geçersizleşmesi lazım mantık bu şekildedir. Şimdi bu durumda ihtimallerde çoğalıyor... Ya tam kaldırılamıyor bahsettiğim gibi, ya kaldırılıyor fakat bir yerlerde işleri etkileyen girdiler mevcut, dosyalara etki sağlayan farklı bir faktör var, ya da arka planda Avira adına çalışan bir koruma servisi yine buna sebep oluyor.

fathers

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Avira'yı ne şekilde kaldırıyorsunuz? bence Anti makineden tam olarak silinemiyor ve muhtemelen registry kayıtları bir yerde kalıyor ya da bir dosya yolunda her neyse sanırım anlatabildim. Zira yazılım tam anlamıyla kaldırılmış olsa onun himayesinde gerçekleştirilen işlemlerinde geçersizleşmesi lazım mantık bu şekildedir. Şimdi bu durumda ihtimallerde çoğalıyor... Ya tam kaldırılamıyor bahsettiğim gibi, ya kaldırılıyor fakat bir yerlerde işleri etkileyen girdiler mevcut, dosyalara etki sağlayan farklı bir faktör var, ya da arka planda Avira adına çalışan bir koruma servisi yine buna sebep oluyor.

registry kayıtlarına koyuyor bencede banada öyle geldi ama bulamıyorum onu avira siliniyor ama kayıtlarda engel kalıyor.

Hopeツ︎

Reaksiyon puanı
2,268
Windows'ta bazı uninstaller yazılımları var Iobit uninstaller, revo gibi makineden yazılımı tamamen kaldıran. Bu dış parti programcıklardan yardım alınabilir bu noktada. Ayrıca bu tür programlarla kaldırma işlemi gerçekleştirdiğinizde size neyin ne şekilde silindiğini, hangi noktadan kaldırıldığını da gösterir. Bu gibi durumlarda normal bir kaldırma, silme işleminden daha kullanılabilir yönde.

ubuntuman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
dostum avira da istediğin klasöre dokunma deme hakkın vede seçeneğin var bahsettiğin klasörü aviranın gerek tarama esnasında gerekse real time koruma kalkanı hareket alanı dışında bırakabilirsin o klasöre dokunma diyebilirsin.

Hopeツ︎

Reaksiyon puanı
2,268
dostum avira da istediğin klasöre dokunma deme hakkın vede seçeneğin var bahsettiğin klasörü aviranın gerek tarama esnasında gerekse real time koruma kalkanı hareket alanı dışında bırakabilirsin o klasöre dokunma diyebilirsin.
@ubuntuman, güzel bir öneride bulundu. Bu veya benzeri tarafınızdan denendi mi @fathers ?

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Avira Antivirus'ten kasıt Avira Free Antivirus mü yoksa Avira'nın başka bir sürümü mü?
Bende şu an Prime yüklü; aşağıdaki görselde yer alan ayarları gözden geçiriniz. (Sürümden dolayı koruma modülleri farklı olabilir.)
İlk olarak ilgili dosyayı istisnalara ekleyiniz.
(Sistem tarayıcı ve Gerçek zamanlı korumada) Algılama durumunda eylem Etkileşimli seçiniz.
İlgili dosyanın bulunduğu klasörü tarayınız, eğer uyarı verirse de yoksay'dan devam edersiniz.

b6Sz94.png

EnineBoyuna

Öğrenci
Reaksiyon puanı
25
avira görünce arkadaşlar reklamlarını engelleyebilen oldu mu ? bıktım yahu zırt pırt çıkıyor sağ alttan

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
avira görünce arkadaşlar reklamlarını engelleyebilen oldu mu ? bıktım yahu zırt pırt çıkıyor sağ alttan
Şimdiki sürümler için denemedim ama BgPKiller adında bir uygulama vardı. Geliştiricinin sitesine baktım üç senedir güncellenmiyor ve hala işe yarıyor mu yaramıyor mu bilmiyorum, denemek lazım.

EnineBoyuna

Öğrenci
Reaksiyon puanı
25
Şimdiki sürümler için denemedim ama BgPKiller adında bir uygulama vardı. Geliştiricinin sitesine baktım üç senedir güncellenmiyor ve hala işe yarıyor mu yaramıyor mu bilmiyorum, denemek lazım.
Teşekkürler cevabınız için. peki siz hangi antivirüs programı kullanıyorsunuz ?

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Teşekkürler cevabınız için. peki siz hangi antivirüs programı kullanıyorsunuz ?
Bir süredir Avira Prime, 3 aylık bir kampanyası vardı, oradan lisansı edindim. Ondan önce de Bitdefender Internet Security ve BullGuard Internet Security. Hepsi de çeşitli kampanyalardan edinilmiş 3 ya da 6 aylık (kısıtlamasız) sınama sürümleri. Her biri gayet kararlı ve hafif çalışıyor. :)

fathers

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Avira Antivirus'ten kasıt Avira Free Antivirus mü yoksa Avira'nın başka bir sürümü mü?
Bende şu an Prime yüklü; aşağıdaki görselde yer alan ayarları gözden geçiriniz. (Sürümden dolayı koruma modülleri farklı olabilir.)
İlk olarak ilgili dosyayı istisnalara ekleyiniz.
(Sistem tarayıcı ve Gerçek zamanlı korumada) Algılama durumunda eylem Etkileşimli seçiniz.
İlgili dosyanın bulunduğu klasörü tarayınız, eğer uyarı verirse de yoksay'dan devam edersiniz.

b6Sz94.png
Öncelikle yardımcı olmak isteyen herkese çok teşekkür ederim.
kilicbaligi: Şefim öncelikle avira free kullanıyorum premium sürümleriyle çok bir farkı olmuyor ve virüs olarak tanınmayan virüsleri çalışma sistemini çok iyi analiz ederek ilk defa avira kendisi virüs olduğuna karar veriyor (aynı .exe yi virüstotalde taratınca virüs görmüyor avira) ve ayrıntılarına bakıp o .exe nin veya harhangi bi dosyanın yapmaya çalıştığı hareketleri inceleyebiliyorsun bu yüzden bu programı tercih ediyorum.
Avira tek kötü huyu bir dosya avira tarafından engellenmesine izin verildiyse o dosyayı silip tekrar aynı yere yüklediğinizde o dosyayı istisnalara ekleseniz bile ve sonra ona izin verseniz bile eskisi gibi tüm özelliklerinin çalışmasına izin vermiyor.

Ve sormak istediğim bir soru var etkileşimli muhabbetini biraz anlatır mısınız ne işe yaradığını ?

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Öncelikle yardımcı olmak isteyen herkese çok teşekkür ederim.
kilicbaligi: Şefim öncelikle avira free kullanıyorum premium sürümleriyle çok bir farkı olmuyor ve virüs olarak tanınmayan virüsleri çalışma sistemini çok iyi analiz ederek ilk defa avira kendisi virüs olduğuna karar veriyor (aynı .exe yi virüstotalde taratınca virüs görmüyor avira) ve ayrıntılarına bakıp o .exe nin veya harhangi bi dosyanın yapmaya çalıştığı hareketleri inceleyebiliyorsun bu yüzden bu programı tercih ediyorum.
Avira tek kötü huyu bir dosya avira tarafından engellenmesine izin verildiyse o dosyayı silip tekrar aynı yere yüklediğinizde o dosyayı istisnalara ekleseniz bile ve sonra ona izin verseniz bile eskisi gibi tüm özelliklerinin çalışmasına izin vermiyor.

Ve sormak istediğim bir soru var etkileşimli muhabbetini biraz anlatır mısınız ne işe yaradığını ?
Normalde, etkileşimli modda herhangi bir saptama durumda kullanıcının ne yapması gerektiğini soran bir pencere ekrana geliyor, manuel olarak dosyayı silebilirsin, karantinaya alabilirsin, yeniden isimlendirebilirsin vs. kullanıcıya bir seçenek sunuyor.

Revo uninstaller portable (free) ile Avira yazılımını (advanced/gelişmiş) modda tüm registry ve yollarını silmenizi ve sistemi baştan başlattıktan sonra Avira'yı yeniden kurmayı denemenizi önerebilirim.