Ati HD Radeon 4870 X2 - İlk bakış!

Bu konuyu okuyanlar

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
ati-radeon-4870-x2-video.jpg

Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da gerçekleşen tanıtımda dünyanın en hızlı ekran kartını yakından inceleyeyip test etme imkanı bulduk. Türkiye'de ilk kez.

NVIDIA'nın GTX 280'ine karşılık olarak ATI'nin cevabı olarak niteleyebileceğimiz ATI Radeon HD 4870 X2'yi, yakından inceleme fırsatı bulduk. Belgrad'da gerçekleştirilen toplantıda, ATI Radeon HD 4870 X2'nin yanı sıra, yakında piyasada olacak daha uygun fiyatlı ekran kartları olan ATI Radeon HD 4600 ve HD 4500 serisinde bulunacak teknolojiler de paylaşıldı. Ancak, firmanın rekabet şartlarlı gereği bu bilgileri 22 Ağustos'a kadar paylaşamayacağız. Şimdi, yeniden 4870 X2'ye dönelim ve ilk izlenimlerimizi paylaştığımız videoyla sizleri baş başa bırakalım.

Video

[SDNTV]2008_08_15_4870x2.mp4[/SDNTV]
:: Buradaki videoyu izleyemiyorsanız Adobe Flash Player yazılımını güncelleyin!

Teknik Özellikler

ati-radeon-4870-x2.jpg

İşlem kapasitesi: 2,4 Teraflop
Hafıza bantgenişliği: 230 GB/s
Piksel hesaplama oranı: 24 Gigapiksel/s
Doku hesaplama (Texture) oranı: 60 Gigatexel/s
Enerji verimliliği: 8.39 Gigaflops/Watt
İşlemci saat hızı: 750 Mhz
Paralel işlemci sayısı: 1600
Hafıza türü: GDDR5 /3.6 Gbps
Maksimum enerji tüketimi: 286 W

Yurtdışı fiyatı: 549 Dolar + KDV

Bu ekran kartını satın almayı düşünüyor musunuz?

Bilgi için: http://www.amd.com.tr/AMD Türkiye
SDN – http://shiftdelete.net

Stone

Profesör
Reaksiyon puanı
10
off off off offf içim gitti Ekran kartını görünce yaa , Eline Emeğine Ayağına Sağlık Troy :)

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Biraz yorucu oldu arkadaşlar ama değdi. Bu ekran kartından başka bir de 4850 X2'yi bekleyin derim ;)

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Nvidia'cı arkadaşlara güzel bir haberim var o zaman. Gece yarısından sonra ana sayfamızda, ATI ve NVIDIA'nın en baba ekran kartlarının kapışmasını izleyebilirler. Yani yarım saatten daha az bir zaman var.

HD 4870 X2 ile GTX 280 kapışıyor.

PlUgOuT

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Oyyyy allah sizden razı olsuuun. Tuttuğunuz en yüksek performanslı donanımlara dönüşsün:D :D..

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Onu bunu bırakın da videoda iki tane 4870X2 aynı sistemdeydi :donatello:

İnsan evladının görebileceği en yüksek performans....

:walkman:

PlUgOuT

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
nVidianın cevabı ne olacak çok merak ediyorum. Bir ses bir seda yok çoktandır. Kartlarda ateş pahası. Bırak GTX 280'i daha 9800GTX bile alamıyorum. Biraz indirse keşke fiyatları. Daha dün forumlarda 4 x GTX 280 SLI yapan adam gördüm ben. Hala şoktayım..

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
ATI'nin bu adımından sonra Nvidia, ürün değil de sanırım fiyat düşürme ile cevap verecek.

Bir de Berkin'in söylediğine göre GTX 280'in çift çekirdekli sürümünün yapılması biraz zor görünüyor. Ama imkansız değil ;)

PlUgOuT

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Çok feci bişey. nVidia'nın bu durumlara gelmesi beni üzüyor. Keşke bir vesile olsa da yine geriye dönse. Bu arada fiyatları aşşağı çekmesi gerekiyor bayağı bayağı tabii eğer elinde gizli bir silah yoksa ;)..

Nemesis

Dekan
Reaksiyon puanı
13
Ben bir AMD/ATI aşığı olarak diye başlıyorum söze..

Suan ölürsem gam yemem abi. Yani HD 4870 X2'nin Crossfire seklinde gördüm ya.. Daha ne olsun. Hakkı abi kim bilir nasıl yoruluyorsundur oralarda. Bu video için çok teşekkürler. Duydum ki dün barda oturduğun adam benim numaramı istiyormuş verebilirim :D

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Blegrad'da yaşadığım tek talihsizlik, otelin lobisinde foruma yazı yazarken bir arı tarafından ısırılmam oldu :) Onun dışında oldukça eğlendim. Aslında o fotoğrafları da paylaşabilirim.

Nemesis

Dekan
Reaksiyon puanı
13
O zaman farklı başlıkta bekliyoruz Troy :) Şişen yeride cek :D

Nemesis

Dekan
Reaksiyon puanı
13
geçmiş olsun abi :)

Resimler güzelmiş

Ama en güzel HD 4870 X2 :D

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Fotoğraflar güncellendi :) Çok sayıda fotoğraf eklendi. Arı sokmadan beş dakike önceki fotoğraf bile var.

oguzcan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İİ ya ben bu karttan alıyım bari benim şu anda yazdığım pc yi abime taşınacak uzaklara gidecek onun için pc verecem bizde bu kartın olacağı canavar bir sistem kuralım nasıl ama ii mazeret :D:D:D

ddogukan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bu ekran kartını almazsam çatlarım kesinlikle alıcam...

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Satın alan arkadaşlardan, yorum bekliyoruz ;)

hakanarin

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Bence son kullanıcı için teknoloji cihazlarının en yeni modelleri hiç bir zaman doğru bir seçim değil. Aynı şekilde son kullanıcı için piyasadaki en düşük modellerde pek doğru seçimler olmuyor.

Yeni ürünler performans ile üst seviyede olur iken fiyatı ile son kullanıcı yerine daha çok o üründe ciddi gelir elde edebilecek kurumsal kullanıcılar için uygun olabiliyor(Tabi parası bol olan oyun tutkunları istisna).

Piyasanın en eski model ürünlerinde de benzer bir durum geçerli. Son kullanıcı üç kuruş daha ucuz diye piyasanın en eski modellerini alıyorlar ve daha 1 yıl geçmeden aldıkları ülünler ellerinde kalıyor ve pişman oluyorlar. Halbuki şöyle bir örnekte bu ürünler kullanılabilir.

Örneğin: kurumsal bir firma sadece web sitesi üzerinden işlem yapacak çalışanları için piyasanın en düşük modeli olan bir bilgisayarı alabilir. Zira o bilgisayardan internete girmesi dışında birşey beklenmemektedir. Yani tam olarak işe uygun bir model alınmaktadır.

Gelelim son kullanıcı diye hitap edilen ve daha çok ev kullanıcılarının oluşturduğu kitleye. Bu kitle yani bizler daima fiyat ve performans oranına çok dikkat etmeliyiz. Üründen beklediklerimizi belirlemeliyiz, Finansal durumumuzu belirlemeliyiz ve hangi fiyat aralığında hangi ürünleri tercih etmemiz gerektiğini tespit etmeliyiz. Daha sonrası ise zaten artık o anki ruh halimize göre tespit edilen birkaç üründen hangisini seçeceğimiz.

Arkadaşlar lütfen alışveriş yaparken daima piyasadaki en iyisi ne ise onu alayım mantığıyla hareket etmeyelim. Yani bilinçli tüketici olalım. Bu belki zengin ülkeler için geçerli olmayabilir ama Türkiye gibi bir ülkede yaşıyorsak boşa harcayacağımız paralarımız yok demektir.

Size ilk bilgisayar alacak tanıdıklarıma yaptığım tavsiyenin ve bilinçli tüketici olmanın ne kadar önemli olduğunun göstergesi olan önerimi anlatayım.

Eğer kendiniz, bir yakınınız, çocuğunuz veya kardeşiniz için ilk bilgisayarı alınacak. Böyle bir durumda şunu unutmayın Bilgisayarı yeni öğrenen kişi bilgisayarı hiçbir zaman tüm özellikleri ile kullanamayacaktır. Yani 2.000 YTL verip son model bir bilgisayar alacağınıza 500 YTL'ye bilgisayar kullanmayı öğrenmesine yetecek bir bilgisayar alın. Muhtemelen bu bilgisayar 1 yıla yakın bir zaman içerisinde zaten haşat olacaktır. 1 yıl sonra ise teknolojinin bu gelişme hızı ile 1.500 YTL'ye daha önce almayı düşündüğünüzden daha kuvvetli bir bilgisayarı alabileceğinize hiç şüphe yoktur. Üstelik bu bilgisayar hem daha çok yeni hemde garantisi daha uzun olacaktır.

Bu örnekteki tavsiyenin bir benzerininde ilk arabasını alanlara yapıldığını bilirsiniz( İlk arabanı daima hurdaya çevrilebilecek ve gözden çıkarılabilecek bir araba al ) . :)

Turk_ST@Rs

Asistan
Reaksiyon puanı
1
zaten tek haliyle 286 W enerji tuketimine sahip crosfire yapacak olanlar için allh yardımcısı olsun 1000 w powersupleyle rahat rahat kulanabilirsiniz bu ekrankartını birazdaha fiyatı duşerse alabilirim bundan;)

DogukanDogu84

Profesör
Reaksiyon puanı
9
bu grafik kartlarından 10 tanesi bir araya gelse (paralel olarak) süper bilgisayar olur...