Asus VZ229HE mi VP228QG mi?

Bu konuyu okuyanlar

golemcan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar selam,

Monitör pek anladığım bir konu değil o yüzden görüşlerinize başvuruyorum. İlk önce klasik bir işi bilmeyen olarak gidip Philips 243V5 aldım, hem masanın küçüklüğü yüzünden ağzıma girdi hem de sanırım panel tarihin en eski ve/veya okuyucu gözünü umursamayan paneli. Izdırap oldu resmen, iade ettim. Macbook Air'ın kendi ekranı ki FullHD dahi olmayan ekran, hiç bir yazıyı piksel piksel göstermezken bu panelde resmen yazmak da okumak da işkenceye döndü. Resmen her bir harfi 95 piksel halinde görmekten illet ettim. Yani arkadaş sanki 101Tu/A modelinin o en eski panelinden bile mi kalitesiz görüntüyü, 1080p'lik bir cihazda nasıl yakaladık bu da benim zamanın ötesine geçen beceriksizliğim olsa gerek. Bu konuda, kullandığım setup bir adet hdmi-mini dp dönüştürü aparata takılmış düz HDMI kablosu şeklinde. İşi bildiğini iddia eden bir arkadaşım, bu kurulumun dandik olduğunu, şu kabloyu almam gerektiğinihttps://www.hepsiburada.com/paugge-4k-60-hz-ultra-hd-3840-2160-thunderbolt-2-destekli-mini-displayport-to-hdmi-v2-0-adaptor-kablo-p-HBV000007ZCT6 söylese de bunu bile alacaksam o ekran boyutu benim masama fazla. O yüzden 21.5 boyuttaki ekranlar üzerinde araştırırken iki cihaz arasında kalmış vaziyetteyim:

1.Asus 21,5" VP228QG Full HD Gaming Monitör - Vatan Bilgisayar
2.Asus 21,5" VZ229HE Ultra Monitör Fiyatı - Vatan Bilgisayar

Benim açımdan önemli olan kullanım kriterlerini sayayım, kullanan arkadaşlar görüşleriyle yardımcı olabilirlerse büyük iyilik edecekler:

- Ofiste aio tipi bir cihazım var, bu monitörü eve sırf macbook air'ı yansıtıp sayfalarla dolu belgelerle/excel'lerle daha rahat boğuşabileyim diye alıyorum. O yüzden gereksizce pahalı bir cihaz almaya hiç gönlüm yok.
- Oyun hiç oynamıyorum, film/dizi oğlandan fırsat buldukça mutlaka izlerim ama kontrast vs. gibi dertlerle uğraşacak kadar lüksüm yok, görüntü kötüyse gider salonda izlerim.
- Neden Asus? Umarım pazarlamacılık kurbanı olmam ama sırf EyeCare, FlickerFree gibi teknolojiler yüzünden; zira dediğim gibi temel kullanım alanı doküman okuma/yazma olacak.

Mutfakta ölmek üzere olan küçük bir televizyon var, yakınlarda ölürse yeni bir masrafa katlanmadan monitörü alıp oraya koymak çok işime gelmiş bir harcama yönetimi olabilir. O yüzden vesa bağlantısı ve küçük de olsa hoparlörü var diye, -tepkime süresi ve yenileme hızıyla sıyrılması hiç bir işime yaramayacak da olsa- vp228qg modeli biraz gözüme seyirtiyor. Burada da paneli kullanan arkadaşlar varsa şu sorulara yardımcı olabilirlerse sevinirim:
1. Toplamda 3w olduklarını anladığım hoparlörler realitede, yemek yerken fondan kelime oyununu duyacak kadar ses üretiyor mu? Yoksa tamamen pür sessizlikle dolu bir odada youtube videosunu belki duyabilecek kadar bir etkileri mi var?
2. Teknik detaydan ziyade realitede bu monitörlerden herhangi birini (veya ikisini) benim dediğim mantıkta deneyen var mı? Yani neticeten görüntünün uzun saatler çalışmaya elverişliliği anlamında uçurum fark varsa bizim ihtiyar ebediyete gidince en dandiğinden bir televizyon alıp yerine koyabilirim o kadar da dert değil deyip direkt vz229he'ye mi yönelmek lazım?

Dandik bir monitör için bu kadar kelimeyi etmek de bir başka zaman kaybı özünde; yine de yardımcı olabilen arkadaşlar olursa çok makbule geçecek.

golemcan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Neticesi itibariyle gidip VZ229HE'yi almaya karar verdim, yarın bir gün benim gibi benzeri bir merak içerisine düşen arkadaş olursa diye bilgilendireyim, en temel nedeni IPS panelin okumaya vs. daha uygun olmasından ötürüydü. Keza yine ışık modları itibariyle de çok daha fazla seçenekle, çok daha net bir çözünürlükle sıkıntılarım ortadan kalktı diyebilirim. Okuma için alacaksanız, hoparlörü zartı zurtu boşverin adam gibi düzgün görüntü üretip gözünüzü bozmamak için tedbirler barındıran bir cihaz alın derim.