Asus N53 Laptopumun şarja takınca kendiliğinden açılması ve ekran sorunu

Bu konuyu okuyanlar

mcmvq

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar. Laptopum ASUS N53SN. Şarj noktasındaki DC grişindeki temassızlıktan dolayı DC board um yanmıştı. Servis yüksek fiyat çıkarınca kendim halledeyim dedim. İnternet üzerinden DC board aldım, eskisini çıkarıp yenisini kolaylıkla taktım. Fakat laptopun şarjını takınca power tuşuna basmadan açılmaya başladı. Laptopu şarja takınca üzerindeki bütün ışıklar yanıyor, fan çalışıyo, dvd-rom dan ses geliyor, harddisk ışığı falan yanıyor ama ekran açılmıyor. Söktüm bidaha taktım kontrol ettim içini eksik taktığım bir şey mi var diye ama sorun devam ediyor. Şarjı takar takmaz cihaz açılıyo ve ekrana görüntü gelmiyor. Sizce hata nerdedir bu sorunla daha önce karşılaşan var mı?yeni aldığım DC board un sorunlu olması bunlara yol açar mı?

MolvadaGama

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Merhaba, board'u kasaya tam oturttuğundan emin ol, üst kapağı takmadan evvel notebook'u eline al ve sağından solundan hafifçe esnet, böyle yapmamızın sebebi tam oturması. Birde power tuşundan board'a giden 5 cm uzunluğunda 16pin flat kablo var o kablonun pinlerini kontrol et zarar gören bir tırnak varmı diye, herşey yolundaysa, pili takmadan prizden çalıştır bakalın nolucak.

mcmvq

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba, board'u kasaya tam oturttuğundan emin ol, üst kapağı takmadan evvel notebook'u eline al ve sağından solundan hafifçe esnet, böyle yapmamızın sebebi tam oturması. Birde power tuşundan board'a giden 5 cm uzunluğunda 16pin flat kablo var o kablonun pinlerini kontrol et zarar gören bir tırnak varmı diye, herşey yolundaysa, pili takmadan prizden çalıştır bakalın nolucak.
kontrol ettim dediğiniz her şeyi yaptım. pil yokken prize taktım yine kendiliğinden açılıyor ve yine ekran görüntüsü yok.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

ayrıca ana kartın veya ekran kartımın arızalanmış olmasından çekiniyorum böyle bi şey olmuş olabilir mi? ayrıca dc board a giden 2 kablo var biri ana karta bağlanıyor diğeri ise ekranın iç kısmına gidiyor. sizin kontrol etmemi söylediğiniz ana karta giden sanırım. ekrana bağlanan kabloda bi problem olabilir mi ?

MolvadaGama

Asistan
Reaksiyon puanı
2
sadece pili taktığınızdaki tepkisi nedir makinanın, yine kendiliğinden açılıyormu sanmıyorum ama

Yapıtığın tamir sırasında yanlış birşey yapmadıysan endişelenmene gerek yok hiç birşey olmaz, evet anakarta giden kablo ama o kablo derinlerde değil klavyeyi söksen bile görünür Yani şu kablo onların uçları çok hassastır, çıkartırken bile tırnağı kaldırmadan çıkartırsan zarar görebilir,

mcmvq

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
sadece pili taktığınızdaki tepkisi nedir makinanın, yine kendiliğinden açılıyormu sanmıyorum ama

Yapıtığın tamir sırasında yanlış birşey yapmadıysan endişelenmene gerek yok hiç birşey olmaz, evet anakarta giden kablo ama o kablo derinlerde değil klavyeyi söksen bile görünür Yani şu kablo onların uçları çok hassastır, çıkartırken bile tırnağı kaldırmadan çıkartırsan zarar görebilir,

tepkiler aynı hocam bir değişim yok. işin ilginci şu; açıldığı an klavye üzerindeki ışıkların hepsi yanıyor, fandan ve dvd-rom dan normalde açılırken gelen seslerin hepsi geliyor. fakat şunu düşündüm bilmiyorum yanlş mı düşündüm; varsayalım ki dc board a giren ekran kablosunda sıkıntı var. ekrana güç gitmiyor ama sistem açılıyor. benim oturumum şifreli, bilgisayarı her zaman açtığımda num lock kapalı olur num lock u açarak şifre girerim. şu an bilgisayar kendiliğinden açıldığı zaman numlock ta dahil bütün ışıklar yanıyor. ben de ekranda görüntü yokken şifremi girip enter a basarak oturum açabileceğimi düşünüyorum. fakat her hangi bir oturum açılış sesi falan da gelmiyor. ekranda sıkıntı olsa eğer bu dediğimi gerçekten yapabilir miydim?

yanlış bir şey yaptığımı düşünmüyorum. her aşama düzgün gitti çünkü. sadece makineyi açarken klavyeyi çıkarttıktan sonra bilgisayarın üst kasasında anakarttaki pine giren 2 şerit var. üst kısımdaki power ve multimedya tuşlarının olduğu kısmı anakarta bağlamaya yarıyo diğeri de klavye tuşlarını ve touchpad i anakarta bağlıyor sanırım. ben üst kasayı çıkartırken şeritlerin tırnaklarının olduğunu görmeden direk çıkarttım tırnakları açmadan. tek yanlış yaptığımı düşündüğüm bu oldu

ayrıca benim kastettiğim dc board dan ana karta giden kablo şu
dc02000cu00_-_compaq_presario_c500_audio_board_cable.jpg

ekrandan dc board a gelen ise bunun daha küçük pin li olan

MolvadaGama

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Malesef o dediğin olmaz, çünkü boot'a giden yolar kapalı olduğu için dediğin yöntem işe yaramaz.
zaten o resimlerdeki kablolara kolay kolay zarar veremezsin ama flat öyle değil , kağıt gibi
Başka biryeri kurcalamadığını var sayarak DC board'a giden kabloları tekrar kontrol et, birde power-multimedia tuşlarından anakarta giden flat kablonun pinlerine bakmadın sanırım demin bahsettiğim olay bu işte çat diye çekince pinler zarar görmüş olabilir,

mcmvq

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Malesef o dediğin olmaz, çünkü boot'a giden yolar kapalı olduğu için dediğin yöntem işe yaramaz.
zaten o resimlerdeki kablolara kolay kolay zarar veremezsin ama flat öyle değil , kağıt gibi
Başka biryeri kurcalamadığını var sayarak DC board'a giden kabloları tekrar kontrol et, birde power-multimedia tuşlarından anakarta giden flat kablonun pinlerine bakmadın sanırım demin bahsettiğim olay bu işte çat diye çekince pinler zarar görmüş olabilir,

sanırım onlara zarar verdim. peki flat kablonun pinlerine zarar vermiş olsam power butonunun hiç çalışmaması gerekmez miydi? oysa ki açıldığı zman power a basılı tutup kapatabiliyorum sistemi. kendiliğinden açılma ve ekran sorunu sadece power butonunun flat kablosunun zarar görmüş olmasından kaynaklanabilir mi?

MolvadaGama

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Yoo çalışır ama ışıklar yanmayabilir, emin olamamakla birlikte ondanda kaynaklanıyor olabilir. Birde şu geldi aklıma eski olan dc yi takıp denesen, bakalım tepkisi nedir, tamam prizde çalışmaz ama pilde çalışır, ekrana görüntü geliyormu onda, malesef sorun tespit etmek bazı şeyleri birkaç defa söküp takmayı gerektirebilir.

mcmvq

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yoo çalışır ama ışıklar yanmayabilir, emin olamamakla birlikte ondanda kaynaklanıyor olabilir. Birde şu geldi aklıma eski olan dc yi takıp denesen, bakalım tepkisi nedir, tamam prizde çalışmaz ama pilde çalışır, ekrana görüntü geliyormu onda, malesef sorun tespit etmek bazı şeyleri birkaç defa söküp takmayı gerektirebilir.
merhaba. eski dc board u takıcam ama şöyle bir sorun var. ben yenisini alınca eskisini biraz kurcaladım. dc jack ın boarda bağlı olduğu lehimlerden birini koparttım. şimdi herhangi bie sıkıntı çıkarır mı takıp denesem ?

chucqy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
aynı sorunla şu an karşı karşıyayım. acaba sorunu çözebildin mi ?

Merhaba arkadaşlar. Laptopum ASUS N53SN. Şarj noktasındaki DC grişindeki temassızlıktan dolayı DC board um yanmıştı. Servis yüksek fiyat çıkarınca kendim halledeyim dedim. İnternet üzerinden DC board aldım, eskisini çıkarıp yenisini kolaylıkla taktım. Fakat laptopun şarjını takınca power tuşuna basmadan açılmaya başladı. Laptopu şarja takınca üzerindeki bütün ışıklar yanıyor, fan çalışıyo, dvd-rom dan ses geliyor, harddisk ışığı falan yanıyor ama ekran açılmıyor. Söktüm bidaha taktım kontrol ettim içini eksik taktığım bir şey mi var diye ama sorun devam ediyor. Şarjı takar takmaz cihaz açılıyo ve ekrana görüntü gelmiyor. Sizce hata nerdedir bu sorunla daha önce karşılaşan var mı?yeni aldığım DC board un sorunlu olması bunlara yol açar mı?

eXwaVe

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Meraba , bende de ayni sorun vardi , eger ekran hic bir belirti gostermiyorsa sunu deneyin .. Kac tane RAM varsa hepisini slotlardan cikarin , teker teker her seferinde 1 tane sini takip laptopunuzu calistirin ama RAM leri duzgun yerlestirdiginizden emin olun . Bende DC boardi degistirdikten sonra bu sorunla karsilastim ve sorunu boyle cozdum su anda normal aciliyor ve ekranda herhangi bir sorun yok