Asus laptoba Linux kurmak

Bu konuyu okuyanlar

pisiko_212

Asistan
Reaksiyon puanı
62
Merhabalar arkadaşlar.
Bir yıl önce biostan bir ayar değiştirip bir şekilde Asus a linux kurmuştum.Ama geçenlerde bir sebepten dolayı windows kurmak zorunda kaldım ve o günden beri linux kuramıyorum. Flasha atıyorum gri ekranda takılı kalıyor bilgisayarı kilitliyor. Başka bir linux dağıtımı kullandım bu seferde cpu temperature above threshold clock throttled (total events=1) diye bir hata veriyor. Windows kurulumlarında hiç bir sıkıntı çıkarmıyor.Asus laptoplar sanırım linuxe pek uyumlu değil. Bilgisayarı kapatmadan diğer sürücüye linux kurabilir miyim ?

Laptobum Asus Won 3056 Awards in 2008 modeli.

astegon

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,361
Bios ayarlarııza bakın derim. Bir de CD/DVD'den kurmaya çalışın. Yerli ve milli isterseniz PARDUS, kolay bir kurulum olsun uğraşmayayım derseniz UBUNTU derim.

Tercihim UBUNTU

pisiko_212

Asistan
Reaksiyon puanı
62
Bios ayarlarııza bakın derim. Bir de CD/DVD'den kurmaya çalışın. Yerli ve milli isterseniz PARDUS, kolay bir kurulum olsun uğraşmayayım derseniz UBUNTU derim.

Tercihim UBUNTU
İşte biostan değiştirdiğim ayar ne idi hatırlamıyorum ama sanırım değişmemiştir çünkü o kısımı hiç kurcalamadım bir daha.Lubuntu ya da ubuntu gnome kullanacağım, pardusu da denemeyi düşünüyorum.Ama şu anlık laptop linux dağıtımlarına izin vermiyor. Cd den kurmayı da deneyeyim ama geçen yıl bana cd den de kurdurmamıştı bu laptop. Kilitlenip kalıyor.Tek çare windows açıkken kurmak kaldı.

astegon

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,361
İşte biostan değiştirdiğim ayar ne idi hatırlamıyorum ama sanırım değişmemiştir çünkü o kısımı hiç kurcalamadım bir daha.Lubuntu ya da ubuntu gnome kullanacağım, pardusu da denemeyi düşünüyorum.Ama şu anlık laptop linux dağıtımlarına izin vermiyor. Cd den kurmayı da deneyeyim ama geçen yıl bana cd den de kurdurmamıştı bu laptop. Kilitlenip kalıyor.Tek çare windows açıkken kurmak kaldı.

Windows açıkken nasıl kuracaksınız ki? Bir kontrol edin bios ayarlarını. Gerekise güncelleyin.

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Bio ayarlarından olduğunu dşünüyorsanız, biosu varsayılan ayarlara döndürün. Kaydedip yeniden başlatın.

İzleVeÖğren

Öğrenci
Reaksiyon puanı
38
İSO'yu Diske yazdırırken RUFUS kullanıp UEFİ olarak DD modda yazdırmayı denermisiniz. Daha sonra biosa girip tüm ayarları sıfırlayın ve kaydedip çıkın. bilgisayarı usb'den başlatarak kurmayı deneyin. Yeni bir bilgisayarsa uefi'dir muhtemelen siz lagacy modda kurulum yapmaya çalışıyorsunuzdur.

bios ayarlarını sıfırlayınca uefi kurulum yapamazsanız legacy kurulum için ayarlar: (Legacy kuracaksanız pardus image writer ile iso'yu diske yazdırın)
  • Legacy Support (On veya Enabled)
  • Boot Device Control
  • Legacy CSM (On veya Enabled)
  • Launch CSM (On or Enabled)
  • CSM (On or Enabled)
  • UEFI/Legacy Boot (Legacy Only)
  • Boot Mode (Legacy Support)
  • Boot Option Filter (UEFI and Legacy veya Legacy Only)
  • UEFI/Legacy Boot Priority (Legacy Only)
Önerim Pardus 17.3 kurmanız yönündedir.

İzleVeÖğren

Öğrenci
Reaksiyon puanı
38
Boot menüsü altında yer alan Os Type adlı ayarı Other Os olarak değiştirin.

Ekli dosyalar

• UEFI_5.jpg
    UEFI_5.jpg
    68.9 KB · Görüntüleme: 524

pisiko_212

Asistan
Reaksiyon puanı
62
Öncelikle mesajlarınız için teşekkürler bir şekilde pardus kurmaya çalıştım. Kurulmadı ama windowsu da sildi. Sonra arkasına elemantary os kurabildim.Teşekkürler.

İzleVeÖğren

Öğrenci
Reaksiyon puanı
38
Öncelikle mesajlarınız için teşekkürler bir şekilde pardus kurmaya çalıştım. Kurulmadı ama windowsu da sildi. Sonra arkasına elemantary os kurabildim.Teşekkürler.

rica ederim. Pardus kurulumu için ayrıntılı bir resimli anlatım hazırlayacağım. Elementary Os ilk başlangıç için iyi bir seçim bence görsel açıdan oldukça güzeldir ama Bir Pardus DDE kadar görsel değildir. Elementary Os 'un Pantheon masaüstünü bende çok sevdiğim için pardusta 2.masaüstü ortamım olarak Pantheon kurulu.

pisiko_212

Asistan
Reaksiyon puanı
62
rica ederim. Pardus kurulumu için ayrıntılı bir resimli anlatım hazırlayacağım. Elementary Os ilk başlangıç için iyi bir seçim bence görsel açıdan oldukça güzeldir ama Bir Pardus DDE kadar görsel değildir. Elementary Os 'un Pantheon masaüstünü bende çok sevdiğim için pardusta 2.masaüstü ortamım olarak Pantheon kurulu.
Elemantary os çok hoşuma giden bir sürüm ama ara tam oturmamış bir sistem. Ben de ona benzeyen bir sistem ve güncellemesi iyi bir sistem bakmıştım ve ubuntu gnome düşünüyorum. Bu sürüm hakkında bilginiz var mı ?

İzleVeÖğren

Öğrenci
Reaksiyon puanı
38
Ubuntu gnome görsel olarak iyi ama sistem bana kararsız geldi benim makinamla alakalıda olabilir ama takıntılar oldu. Ubuntu Budgie ise daha kararlı çalıştı. Ubuntu Budgie yükleyip paneli üste atıp transparan ve dinamik yapıp. Plank dock yükleyip onuda alta koyarsanız aynı elementarye benzer bir masaüstünüz olur.

pisiko_212

Asistan
Reaksiyon puanı
62
Ubuntu gnome görsel olarak iyi ama sistem bana kararsız geldi benim makinamla alakalıda olabilir ama takıntılar oldu. Ubuntu Budgie ise daha kararlı çalıştı. Ubuntu Budgie yükleyip paneli üste atıp transparan ve dinamik yapıp. Plank dock yükleyip onuda alta koyarsanız aynı elementarye benzer bir masaüstünüz olur.
Uygulama konusunda nasıl ? Biraz önce lubuntu kurdum ve uygulama marketi çok kötü. Hiç beğenmedim o yüzden. Ya da yapılacak bir ayar mı vardı da ben yapmadım bilmiyorum. Ama lubuntu gerçekten mükemmel çalışıyor.

İzleVeÖğren

Öğrenci
Reaksiyon puanı
38
Uygulama konusunda nasıl ? Biraz önce lubuntu kurdum ve uygulama marketi çok kötü. Hiç beğenmedim o yüzden. Ya da yapılacak bir ayar mı vardı da ben yapmadım bilmiyorum. Ama lubuntu gerçekten mükemmel çalışıyor.

ben tüm dağıtımları hemen hemen kurup kullandım ama birtek lubuntu kurmadım :D synaptic paket yöneticisi kurup ordan uygulamaları yükleyebilirsiniz.

Benim ilgimi çeken beğendiğim dağıtımlar:
  1. Deepin Os - Pardus DDE
  2. Ubuntu Budgie
  3. Elementary Os
  4. Manjaro Os
şuan Pardus XFCE kullanıyorum. aşağıda pardus DDE görseli var. DDE iyi görünüyor bence

deepin-1-system.jpeg