Aşırı Utangacım

Bu konuyu okuyanlar

mehmetcelal

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bence tabularini tek celsede yikmayi denemelisin. Belli ki utanma duygusu senin hayat standardini etkiliyor. "Liderlik" konulu konferanslara katilabilirsin bence. Bunun disinda minik cocuklari dusun 2-3 yasinda cocuklari. Hic utanmadan yuksek sesle cisim geldi diyebiliyorlar, her ortamda samimi bir sekilde her istediklerini yapiyorlar ve cok mutlular. Aslinda hayat bizi kaliplara sokmaya calistigi icin bizler de cesitli sekilde utanma duygumuzu abartiyoruz. Yuksek ozguven sahibi olabilecegin bireysel spor dallari ile ilgilenebilirsin. Basarili oldukca, ozguvenin artacak ve goreceksin ki utanmak bir sure sonra senin icin sana veren bir duygu olmaktan cikacak.

NeuroFormat 'i da arastir derim. 1-2 seansta cok basarili sonuclara imza atiyorlar. Gunumuz Turkiye'sinde cok moda bircok unlu de gidiyor zaten. Ana haberlere de konu olmustu. Bir arastir derim.

drcll

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kardeş sen cekingensin. Tek mesele bu. Birine seni çağırdığı için evet dedin mesela. Bunun sebebi örneğin gitmek istemesen bile hayır diyememwn.çünkü hayır demekten cekiniyorsun. Bunun adını da utangaçlık koymuş insanlar . Sen ise kibarligimdan hayır demediğini düşünüp , savunma mekanizmasını bilinç altında calistiriyorsun. Ben bir doktorum. Sen eninde sonunda bu işin en basit yolunun psikolojik destek olduğunu kesfedeceksin. Yaşın ilerledikçe ozsaygini ve özgüvenini geliştiren kitaplar okumanı tavsiye ederim. Böylece kendin olmayı ve ihtiyaçlarının çözümünü kolayca kendin gelistirirsin. Sonucta psikolojik desteğe o zaman gerek kalmayabilir . Kitap konusunu henüz lisede oldugun icin söylüyorum. Belki psikolojik destek konusunu ailene acmaktan cekinirsin diye sana kitap okumanı tavsiye ederim. Git kitapciya kişisel gelişim kitabı al. Duzelmen uzun sürmez.

Ayrıca kimsenin umurunda olmadığını bil. Yolda yürürken kimse nasıl biri olduğuna bile bakmaz. Sen de pek bakmazsin. Çünkü herkes tamemen kendiyle ilgilenir. Hatalarının başkalarının gözüne batmasini o kadar da takma. Çünkü en büyük hataları mükemmel davranmaya çalışırken yaparsin. Enerjini de tuketirsin boş yere. Kendin ol . O zaman sorunların çoğu kendiliğinden çözülür. Bu istisnasız bir kuraldır.
Bu noktada en önemli şey kendini değiştirmeye çalışma. Çünkü kendinde begenmedigin şeyler yüzünden çekinir sen ve yaşıtlarin. Sadece begenmedigin seylerin , mesela sesin yada goruntun olabilir, aslinda senin barışmak gereken özelliklerin. Seni farklı kılan şeyler onlar. Kendini bu yaşlarda değiştirmeye çalışmanın zararı var faydası ise az ve geçici. Önünde sonunda eski halini seveceksin. Bunu bil ki hızlı olsun. Ne kadar erken o kadar iyi

Warlcok190758

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
kardeşim utanmak imandandır bu yüzden kötü bir şey değil fakat fazlası elbetki zarar.

EsBer

Doçent
Reaksiyon puanı
272
Utanmak güzel birşey ama bu anlattıkların özgüven eksikliğini gösteriyor bence...buna sebep olan mutlaka bisey vardır hayatında diye düşünüyorum..Allah yar ve yardımcın olsun

Erdem Alsırt

Asistan
Reaksiyon puanı
37
Utanmak güzel birşey ama bu anlattıkların özgüven eksikliğini gösteriyor bence...buna sebep olan mutlaka bisey vardır hayatında diye düşünüyorum..Allah yar ve yardımcın olsun
Bir erkek olarak şunu söylemeliyim ki, bendede aşırı utangaçlık var fakat daha çok gerçek hayatta belli oluyor. Bunun sebebi şu an için pek sosyel olmamamdan.

Erdem Alsırt

Asistan
Reaksiyon puanı
37
Biliyor musun? Utangaç insanlar bana hiçbir zaman itici gelmemiştir. Ben çok tatlı ve sempatik bir duygu olduğunu düşünüyorum Utangaçlığın. ^u^

EsBer

Doçent
Reaksiyon puanı
272
Biliyor musun? Utangaç insanlar bana hiçbir zaman itici gelmemiştir. Ben çok tatlı ve sempatik bir duygu olduğunu düşünüyorum Utangaçlığın. ^u^
Kişiye göre değişir bu düşünceler..bazı utangaclar saman altından su yürütüyor bence:confused:

MuhammedSC

Müdavim
Reaksiyon puanı
484
Kardeşim dışarı çıkmayı dene. Bir arkadaşım vardı çocuğa bayan birisi adres sorunca konuşamıyordu, metrobüste bayanın yanına oturamıyordu. Son 1 yıldır dışarı çıkıyor. Devamlı cafelerde vs vs. açıldı iyice. Geçen bi kıza sevdiğini itiraf etti olumlu dönmeyeceğini bildiği halde.

ARMA

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
23 Aralık 2017'nin soğuk bir gecesinden, tekrar merhaba. O yıllarda kavrayamadığım bazı olayları veya tavsiyeleri şu an gülerek karşılıyorum, "ben nasıl biriymişim" şeklinde. Hayat sizi yıldan/yıla, yaştan/yaşa halden hallere sokuyor, her yaşınızda ya da hayatın her kademesinde bir sorununuz elbette ki oluyor. Eğer birisi çok çok derinlere iner ve bu gönderiyi görürse bilsin ki, anlık yaşadığın durumlar kalıcı değil, kesinlikle geçiyor. Sosyalleşmekten çekinen birisine "dışarı çık" tavsiyesi verecek kadar değilim ama şunu deneyebilirsin: hiç ihtiyacın olmadığı halde bir mağazaya/markete/dükkana girip önceden kurguladığın bir şeyi sorup, ya da muhabbet kurarak, mesela "Şu marka var mı? Yok mu? Hmm neyse iyi günler!" gibi muhabbetler eminim ki seni biraz daha yeşillendirecek, zamanla anlayacaksın ki her şey birkaç kelimeyi kurmaktan ibaret!

Ekli dosyalar

• Trek-MegasTu04.jpg
    Trek-MegasTu04.jpg
    71.9 KB · Görüntüleme: 463

--ProofStriker

Müdavim
Reaksiyon puanı
762
23 Aralık 2017'nin soğuk bir gecesinden, tekrar merhaba. O yıllarda kavrayamadığım bazı olayları veya tavsiyeleri şu an gülerek karşılıyorum, "ben nasıl biriymişim" şeklinde. Hayat sizi yıldan/yıla, yaştan/yaşa halden hallere sokuyor, her yaşınızda ya da hayatın her kademesinde bir sorununuz elbette ki oluyor. Eğer birisi çok çok derinlere iner ve bu gönderiyi görürse bilsin ki, anlık yaşadığın durumlar kalıcı değil, kesinlikle geçiyor. Sosyalleşmekten çekinen birisine "dışarı çık" tavsiyesi verecek kadar değilim ama şunu deneyebilirsin: hiç ihtiyacın olmadığı halde bir mağazaya/markete/dükkana girip önceden kurguladığın bir şeyi sorup, ya da muhabbet kurarak, mesela "Şu marka var mı? Yok mu? Hmm neyse iyi günler!" gibi muhabbetler eminim ki seni biraz daha yeşillendirecek, zamanla anlayacaksın ki her şey birkaç kelimeyi kurmaktan ibaret!
Beni anlatmışsın resmen pek geçeceğini sanmıyorum artık yoruldum sıkıldım hiç bir şey zevk vermiyor ama gene de umudum var

Reaksiyon puanı
617
buna sevindim. Konuyu ilk gördüğümde gercekten üzülmüştüm. Ama neyseki gecmiş.