Asgari Ücretin Nasıl Yettiğini Hesaplıyoruz ( Minimalist Türkiye)

Bu konuyu okuyanlar

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,731
Herkese selam,

2020 TL olan zengin asgari ücretin aslında insanlığa nasıl yettiğini toplayarak sizlerle hesaplamak istedim.

Öncelikle kaçınılmaz sabit gideri; ev kirası 1+1 odalı derme çatma bir ev hayal edin. Giriş katı veya gecekondu. Nemli, rutubetli olabilir. En güzel ihtimalle 500 TL.

Malum kış ayındayız evde hiç yoksa bir çocuk var (en az üç olacaktı da neyse) doğalgaz yanıyor mecbur ama çok gelmesin. Yine de yanıyor meret. 350 TL gelmiş. (Bedava kömür neyimize yetmediyse)

Elektrik mecbur çalışıyor. Sadece tv çalışmasına rağmen gelmiş 120 TL. Yaa bulaşık makinesi, çamaşır makinesi. buzdolabı derken...
1 Sene önce 10 TL gelen su faturam 30 TL gelmeye başladı. Merkezi bölgelerde eminim 70-80 TL bu değer.

Şu an 1050 TL net bir gider oluştu bile. Daha yemedik, içmedik, ***madık.

Ha arabamız yok, fabrika işçisi de değilim yani işe otobüs ile gideceğim. 205 TL olmuş IETT abonman. 765 TL param var cebimde ve ay başındayız.

Bugün özellikle en alt limitlerden yaşamak için ne alabiliriz diye bir alışveriş yaptım. Salak, sucuk, sosis, kaşar, et, kahve, kapya biber, çikolata, çerez, cips yok.

Kod:
2 Kilo Kabak
Sıvı Sabun
8 Pk. Makarna
1 Piliç
500 Gr Tereyağı
2 Tavuk Göğsü
1 Kg Tavuk Butu
6 paket hazır çorba
Bulaşık Deterjanı
3 paket küp şeker
2 kg çaykur çay
5 Lt ayçiçek yağı
3 Kg Domates
1 koli yumurta ( Yuh 20 TL)
2 konserve bezelye
1kg kuru fasulye
1 tavuk bulyon
750 gr sade helva
1 paket ıslak mendil
3 kilo patates
250 gr tahin

405 TL bu gördüklerinize ödedim sadece! (Poşete hiç para vermedim, o cebimde) İçindeki gıdalar 1 aylık ihtiyaç değil. Zorlarsan kendini 2 haftalık. 360 TL param var.
Geçenlerde demiştim 200 Gr ekmek 1 TL. Günde 3 kişilik bir aile 6 ekmek kesin yer. Ayda 180 TL ekmeğe gidiyor.

180 TL param var. Cep telefonumun olduğunu düşündüm. Faturalı kullanmaya ne hacet. Eşime ve bana 20 TL paket yaptım. 40 TL

140 TL kaldı. Şimdi bu parayı nereye harcayalım?
Bir ay içinde dört pazar günümüz var. Neyse bir pazar bir yere gitme şansımız olur yada kalan parayla ayın diğer 2 haftası için yine yemek alırız.
Bu arada çocuk okula gidiyorsa harçlık yok, ona bana sana giysi yok. Ayakkabı yok. Onlara para mı var?

Para bitti mi? Seçenekler;
1- Sabah akşam simit-çay yap.
2- Sende hırsızlık yap. Çalan kazanır.
3- Gece de çalış. Aileni görmek senin ne haddine?
4- Kredi çek, 2 kredi kartı kullan. Elbet bir gün elinde patlar.

Hadi şimdi gerçekçi olalım!

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,146
2000 alıp çarşıya çıkıyoru =0

Sucrofe

Müdavim
Reaksiyon puanı
677
Türk kültürünün korunduğu yerde yaşanır(!)mış. Kaliteli yaşamayalım, gece gündüz çalışalım aynen. Bunlar daha iyi günlerimiz, kıymetini bilin.

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Bunlar Ağmerigan oyunları kürtaj yapmayınnn sıraaayyyaa geçüüünn ((=