Archman nasıl yüklenir?

hangisi?

• direk archman

Kullanılan: 2 28.6%
  • direk uefı Win8.1

Kullanılan: 5 71.4%

• Kullanılan toplam oy
    7

Bu konuyu okuyanlar

_FAUST_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,612
Arkadaşlar bu Kali bazı yönlerden kasıyor ben diyorum ki acaba direk Archman'mı yüklesem yoksa ilk önce Win8.1 sonra mı Archman yapsam çünkü yine bu Secure boot mevzusu beni korkutuyor diyorum uefı Win8.1 kurayım uefı'dan direk kontroll yapayım ayarlama vs ondan sonra yükleyeyim yardımcı olursanız memnun olurum.

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Sırayla
1- Win 8.1
2- Archman

iblah60

Asistan
Reaksiyon puanı
482
evde senden başka kullanan varsa pc yi ilk önce win 8.1 sonra archman

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Önyükleyicide hem Windows hem de Linux'un gözükmesi için ilk önce Windows'u daha sonra Linux'u kurmanızı öneririm.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Secure Boot kapatılan bir şey değil mi? Neden üzerine canınız sıkıldı bilemedim. Uefi kurulumda boot önceliğini linuxa verirsiniz olur biter.

BHA

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Win 8'in üzerine kurmanızı öneririm. Ki şahsen bende bir dönem öyle kullanıyordum

_FAUST_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,612
Peki bu format Usb'si için ne yazmam gerekiyor terminale? Bu arada ağam fazla bilmiyorum o mevzuları eylenme benle.;):)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Peki bu format Usb'si için ne yazmam gerekiyor terminale? Bu arada ağam fazla bilmiyorum o mevzuları eylenme benle.;):)
Şimdi ustam, eskiden uefi dediğimiz sistemler olmadığı için iş mbr üzerinden dönerdi. Onu da ayarlamak bir nevi bayrak kapmaca havasında dönerdi, eğer windows kuruyorsan mbryi tamamen silip kendi önyükleyicisini kuruyordu yok eğer linux kuruyorsan mbrde grub kuruluyordu. Şimdi ise şöyle bir şey var, biostaki boot önceliğini bir işletim sistemine verip paşa paşa kendi aralarında anlaşabiliyorlar. Mesela önce Linux'u sonra Windows'u kurarsın, boot önceliğini linuxa atarsın mis gibi olur. Bir de secure boot kapatmak iki hamlelik iş, ona kafa yormaya gerek yok.

_FAUST_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,612
Arkadaşlar tekrar soruyorum bu format kurulumu için uçbirim ya da terminale ne yazmam gerekiyor?

_FAUST_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,612
Arkadaşlar hala usb'ye nasıl yükleyeceğime dair net bir bilgi bekliyorum!

sonageldik

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
KURULUM MEDYASI USB AKTARIMI:

Arch tabanlı dağıtımların tamamında kurulum medyasını Suse ImageWriter uygulaması ile USB'ye aktarmanızı öneririz. Bunun dışında da uygulamalar kullanıldığı oluyor ancak kurulum esnasında umulmadık hataların meydana gelmesine sebep olabiliyor.

Bu uygulama Archman, Manjaro ve Antergos gibi başlıca dağıtımların depolarında imagewriter olarak bulunur ve live sürümlerde de varsayılan olarak kuruludur. Uygulamanın windows sürümü de mevcuttur, buradan indirebilirsiniz (windows ortamında sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırın)

ya da

dd komutları ile kurulum medyasını USB diske yazmak için:
Linux sistem üzerinde terminal üzerinden de kalıbı USB diske yazdırabilirsiniz.
Bunun için önce USB diskinizi şöyle bir komut ile biçimleyin:
Kod:
sudo mkfs.vfat /dev/sd? -I

ardından kalıbı şu komut ile yazdırınız:
Kod:
sudo dd bs=4M if=/dosya-yolu/archman.iso of=/dev/sd? status=progress && sync

Bu komuttaki dosya-yolu kalıbın bulunduğu dizindir. Kurulum kalıbı nerede ise o dizini yazmalısınız. archman.iso yerine ise indirdiğiniz arch tabanlı kurulum medyası kalıbının tam adını yazmalısınız. ? işareti yerine ise usb diskinizin harf etiketini yazmalısınız.

Daha sonra hazırladığınız USB diski bilgisayarınıza takarak donanım özelliklerinize göre USB'den başlatarak (boot ederek) kuruluma başlayabilirsiniz.

Kolay gelsin..

kaynak:

Archman forumları