Bu konuyu okuyanlar

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Aynı USB üzerine Pardus veya Linux Mint ISO kalıbı kaydederek bilgisayarı başlatabiliyor musun ?
Çünkü her türlü ihtimali düşünmez isek, çözümün çevresinde dolaşıp dururuz.

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Başka bir ARCH kalıbı denemek iyi olur.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Başka bir ARCH kalıbı denemek iyi olur.
Hocam bunun çözüm olacağını sanmıyorum. Çünkü birden fazla Arch ve Arch tabanlı dağıtımların iso dosyası denedim. Ve hep sorun yaşadım.
  • ArchMerge
  • Archman LxQt
  • Archman XFCE
  • Arch

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Şu dağıtımı RUFUS ile yazıp bilgisayarı USB ile önyükleyebilir misin ?
ArchBox Linux
USB üzerine aktarıp test edebilir misin ?
Bu kalıp ile başlaması gerekiyor, başlatırken (i686) seçebilir misin ?

screen1.png

Aklıma gelen son çözüm 32/64 bit konusu.. İşlemci desteği ne durumda ?

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Aklıma gelen son çözüm 32/64 bit konusu.. İşlemci desteği ne durumda ?
İşlemcim 64 bit destekliyor.
Henüz ArchBox'ı denemedim. Ama sorunu şu şekilde anlatayım. Sizin bu paylaştığınız resimden sonrasında ekranda yazılar çıkıyor daha sonra siyah ekran çıkıyor. Siyah ekran dediğim ekranda hiçbir yazı vb. şey bulunmuyor.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Sorunu İngilizce olarak aratınca şu sayfalara ulaştım.
@rise @eronis Sayfaya bakar mısınız?
[solved] Black screen when booting installation / Installation / Arch Linux Forums
Black screen after booting in UEFI installation of Arch Linux

Biraz daha araştırdım. Şu sayfadakileri sizin yardımınızla anlayabilirsem sorunu çözebileceğimizi düşünüyorum. :)
Kernel mode setting - ArchWiki

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Sadece emin olmak için soruyorum, bu çalışmayan flash kurulumları ile başka bilgisayarda Arch'ı çalıştırmayı denedin mi ?

Senin donanımının gayet iyi destekleniyor olması lazım. Bence sen yazarken bir şeyleri yanlış yapıyorsun. Şu an Pardus yüklü değil mi ? uname -r çıktısı alabilir miyim ?

Son düzenleme:

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Bence sen yazarken bir şeyleri yanlış yapıyorsun.
Abi dilimde tüy bitti. Ben iso dosyasını yazdırırken hata yapmıyorum. Eğer yazdırırken hata yapsaydım Pardus'u da yükleyemezdim. :)

Şu an Pardus yüklü değil mi ? uname -r çıktısı alabilir miyim ?
Buyur. :)
Kod:
uname -r
4.9.0-4-amd64

Aynı USB üzerine Pardus veya Linux Mint ISO kalıbı kaydederek bilgisayarı başlatabiliyor musun ?
Evet. Aynı USB'den başka dağıtımları denediğimde sorunsuz bir şekilde boot edebiliyorum.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
@rise resimde gösterdiğiniz gibi yaptığım ve başlat dedim. Daha sonra şu pencere geldi. Belki de sorunun sebebini buradan anlayabiliriz.
Ekli dosyayı görüntüle 35726

Aklıma bir şey geldi. Linux Mint'teki USB Image Writer ile yazdırmayı deneyebilirim. Belki de sorun bu şekilde çözülür.
Böyle bir şey çıktığında ben "Evet"e basıyorum.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Böyle bir şey çıktığında ben "Evet"e basıyorum.
Onu da yaptım hocam. Ayrıca Linux Mint'teki Image Writer ile de yazdırdım ama her defasında aynı sorunla karşılaştım.
İnternette biraz araştırınca benden başka bu sorunu yaşayanların da olduğunu öğrendim.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Onu da yaptım hocam. Ayrıca Linux Mint'teki Image Writer ile de yazdırdım ama her defasında aynı sorunla karşılaştım.
İnternette biraz araştırınca benden başka bu sorunu yaşayanların da olduğunu öğrendim.
Bende de Manjaro düzgün çalışmamıştı. Sistemi kurdum ve güncelledim. Yeniden başlattım, sistem "tty1" ekranında kaldı. Birkaç ay sonra tekrar kurmaya çalıştım. Sizin sorundaki gibi bir durum oldu. Antergos çalışıyordu bende. Belki sizinki de buna benzer bir durum olabilir. Sistemden sisteme değişiyor olabilir.

iblah60

Asistan
Reaksiyon puanı
482
ben manjaro xfce ve archman xfce denedim arc tarafında ikisi de tıkır tıkır çalıştı sizde başka bi sorun var galiba @Halktan Biri belki iso bozuk olabilir

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
ben manjaro xfce ve archman xfce denedim arc tarafında ikisi de tıkır tıkır çalıştı sizde başka bi sorun var galiba @Halktan Biri belki iso bozuk olabilir
Yok hocam. ISO dosyasının bozuk olmadığından eminim. Bir tane değil denediğim Archman ve Arch ISO dosyalarının hepsinde sorun yaşadım.

iblah60

Asistan
Reaksiyon puanı
482
bende bi ara pardus xfce kurmaya çalışırken pc kurulumun ortasında flash diski tanımamıştı bende kurulum esnasında flash ı çıkarıp başka usb taktım sonra olmuştu kurulum...

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Arkadaşlar sorun hala çözülmüş değil. İnternette aratınca şu videoyu buldum. Videodaki sorunun aynısı bende de oluyor.
Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=eZ-pIuq2BLg

Bir de şu video var. Videoda benzer bir sorunun nasıl çözüleceği anlatılmış.
Kaynak: https://youtu.be/qlACTUP9ekQ

Videoda BIOS'a girip Power on Display özelliğini Auto yapmış.
BIOS'a girip bakacağım. İnşallah laptobumun BIOS'unda bu seçenek vardır.

Malesef laptobumun BIOS'unda "Power on Display" seçeneği yok. Önceden BIOS ayarlarını varsayılana çevirip denemiştim. Sanırım yine deneyeceğim.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Arkadaşlar uzun bir süreden sonra konuya tekrar cevap yazayım. Türkiye Linux Kullanıcıları Discord Grubu'nda birisi sorunun şunlardan kaynaklanabileceğini söyledi.
Bunun bilinen üç tane nedeni var, biri indirdiğin iso dosyasının md5sum kontrolü, diğeri çok nadir olsa da makinenin kendisi Arch tabanına uyumsuz olabiliyor, diğer nedeni de kernel uyumsuzluğu.

Tekrar Archman iso kalıbını indirmeyi düşünüyorum.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Archman'ın diğer Arch Linux tabanlı dağıtımlara göre avantajı var mı?
Türk geliştiriciler tarafından geliştiriliyor. Ve bildiğim kadarıyla pacman komutlarını kullanıyor.

Bugün Archman XFCE iso kalıbını indirdim. Md5 ve sha1 kontrolünü yaptım. Uyumsuzluk çıkmadı. Windows üzerinden Rufus isimli program ile DD komutları seçeneğiyle yazdırdım. Daha sonra yeniden başlattım bilgisayarı. Başlangıçtaki ekran geliyor, en üsttekini seçip ilerliyorum ama sonrasında siyah ekran gelince orada kalıyor. Bir süre bilgisayarı açık tuttum. Ama siyah ekran geçmemişti.

Son düzenleme: