Aras Kargo Rezilliği !

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 1)

El Padrino

Dekan
Onursal Üye
şikayetvar.com'a şikayetimi yazdım.700 karakter sınırı olduğu için böylesine detaylı bir olayı anlatmam hayli zor oldu ancak en kısa şekilde özetledim.Ertesi gün Aras Kargo'nun "Müşteri İlişkileri" departmanından mail geldi.

"Şikayet sitesine iletmiş olduğunuz yazılı bildirime istinaden, ilgili birimlerimizle irtibata geçildiğini, gerekli araştırmaların yapılarak en kısa sürede tarafınıza bilgi verileceğini iletir, iyi günler dileriz.
Saygılarımızla"

2 gün sonra da bu mail geldi...

"İlgili kargonuzun alıcı müşterimize adresinde ve iletişim bilgilerinden ulaşılamaması nedeni ile teslimatı sağlanamamış ve iadesi gerçekleştirilmiştir.

Yaşanan sıkıntı adına üzgün olduğumuzu iletir, yeniden gönderim adına göndericiniz ile iletişime geçmeniz gerektiğini bilmenizi isteriz.

Saygılarımızla."

Ben böyle pişkinlik görmedim arkadaş.Herşeye rağmen adamlar hala kendilerini ve hadsiz elemanlarını savunuyor.Mağdur edilmiş bir müşteriye söyledikleri tek şey "Üzgünüz".Bu kadar çaresiz ve acınası bir firma olduğunu bilsem inanın hayatımda uğramazdım.Çaresizlik ve pişkinlik almış başını gitmiş ...

"yeniden gönderim adına göndericiniz ile iletişime geçmeniz gerektiğini bilmenizi isteriz."

burada ne demek istediğini ben anlayamadım.Anlaşılan o ki onlarda beni tam anlayamamış.Zaten en son 3.gönderişimde Allah'a şükür paket yerine ulaştı ama binbir zorlukla, kavga gürültü ulaştırabildim.Onuda "ücretsiz göndericez" dedikleri için gönderdim yoksa başka kargoyla göndericektim.Şube müdürüde benle bi daha uğraşmamak için "bizzat takip edicem kargonuzun ulaşıp ulaşmadığını" demişti.Aras kargo'nun müşteri hizmetlerinin yapacağı araştırmada bu kadar olur zaten.Adamlar kargonun 3.gönderilişinde alıcısına ulaştığından haberi yok.Bana gelmiş "yeniden gönder" diyor.Böyle utanmazlık olmaz ya.2 sefer geri dönmüş diyorum 53 liram gitti diyorum adamlara "üzgünüz.ama sen yeniden bi gönder.şansını tekrar bi dene" diyolar resmen :D Komikler vallahi.

Geçmiş olsun hocam kargo şirketleri bölgeden bölgeye farklılık gösterebiliyor

mdkbet

Profesör
bölgeye göre farklılık gösterebilir ancak genel olarak aras kargodan uzak durmak lazım

aras kargo kadar lakayit bir kargo sirketi yoktur. 1 km otedeki subeden 3 gunde getiremediler kargomu. neymis arabalari yokmus yeterince. 2 kere ayaklarina gittim hasmetlilerin. subenin icerisi zaten ratgele atilmis kargolarla doluydu. herkes uzerinden atlayarak ilerleyebiliyordu. etmedigim kufur kalmadi, daha da sittin sene aras kargo kullanmam. kufur yazicam ban yemesin diyorum da insan bu kadar mi anasini bacisini sevmez...

Evrak gönderilerinde en sağlamı UPS kargo, yurt dışından oğlum evrak gönderdi iki günde elimde oldu hemde saatli gönderi olduğu için saat on iki ye kadar teslim etmek zorundalarmış. Ayrıca UPS kargo araçlarını internet üzerinden nerede olduğunu görme imkanı da var.
Biraz pahalı ama garanti oluyor. Koli gönderiminde ise yurtiçini tercih ederim aras ikinci tercihim olur.

Kargo firmaları için heryerde aynı şeyi söylemek çok zor.İstanbuldan izmire sipariş verilen bir ürün aynı gün yola çıkıp 1 günde geliyor, 3 kilometre öteden evime ertesi günü dahi tartışmasam gelmiyor.Çalışanların insiyatifinde çoğunlukla.Kurumsallıktan çok uzaktalar.Hala bakkal mantığıyla çalışıp alışveriş merkeziyiz havaları atıyorlar.

Okumadım bile. :)
Azıcık insan hayatının kalitesine önem veren biriyseniz, kargo şirketlerinden nefret etmemeniz mümkün değil. Aras ile yurtiçi de bu beceriksizlik konusunda en zirve yapanlar. Bize yakın şubesinde anlaşabildiğimiz elemanlar var ve sistemleri azıcık daha iyi diye MNG ile çalışıyoruz, ama o da berbat tabii.

Kargo işinde DHL. Alakası yok adamların, ama öyle sürekli kullanılan bir kargo şirketi yapısında da değiller Türkiye'de.

ben aras kargodan kargo bekliyordum 5 gün gelmedi ve hergün aradım her aradığımda bugün dediler.5 gün sonra bi baktım kargo geri gönderilmiş :)

site tasarım ve yapı olarak ayrıca hizmet anlayışı olarak problem yarattığının düşünmüyorum

ah celal aras ah sen yaşasaydin keşke sen gittin aras bitti beni geçen rezil ettiler elimde yalan söylediklerine dair kanıt var ama biliyorlar mahkemeye gitmiyecegimi haksızsin diyorlar

Kargo firmaları anlaşmalı olmadıkları kullanıcıları resmen sömürüyor. Bir zarfa 10 lira ödüyoruz. Anlaşmalı kişi veya firmalar koca koliye 5-10 lira ödüyor.

Geçen ay Aras kargo ile şehir dışına bir zarf yollamıştım.Merkezden uzak bir belde olması nedeniyle haftada 2 kere teslimat yapılan bir bölgeymiş ve bu nedenle taşıma ücreti 17 liraydı.Neyse gönderdim zarfı.1 hafta sonra telefon geldi "kargonuz geri döndü gelin alın" diye.Gittim şubeye.26,5 lira fatura çıkardılar.Geri dönüşte ilk taşıma bedelinin yarısı üzerine ekleniyormuş.Sonra kargoyu gönderdiğim arkadaşımı aradım.Anlattım olayı."Benim haberim yok kargodan, gelen giden olmadı" dedi.Şubedeki görevliyle konuştum.Kargocu adrese gitmiş bulamayınca geri götürmüş şubeye.Ancak adreste bulunamayan alıcılara kesinlikle sms veya telefon ile ulaşılıp haber verilmesi gerekiyor.Ama benim arkadaşıma hiçbir şekilde haber vermemişler.Neyse dedim.26 lirayı ödedim.Tekrar 17 lira olarak karşı ödemeli geri gönderdim kargoyu.

1 hafta sonra sms geldi."Kargonuz geri döndü gelin alın" diye.Sinir krizi geçirdim.Gittim şubeye yine.İkinci sefer geri döndüğünü ne yapmaya çalıştıklarını sordum.Arkadaşımı aradım."Ne gelen oldu ne giden, telefonla haber verende olmadı" dedi.Sonra şubenin müdürüyle(kadın müdür) konuştum.Karşı taraftaki alıcı şubeyi aradık.Kargoyu "şubeden teslim alınacak" diye işaretlemişler.Halbuki ben adrese teslim olarak göndermiştim."Yetersiz adres" yüzünden böyle işaretlediklerini söylediler.Aslında ilk sefer gönderdiğim adresin aynısına göndermiştim hiçbir değişiklik yapmadan.İlk seferde adrese gitmişlerdi ancak alıcı kişiyi adreste bulamayınca haber vermeden bana geri göndermişlerdi."Aynı adres bu sefer nasıl yetersiz veya geçersiz" oluyor diye sordum.Bu arada tekrar fatura çıkardılar bana 26,5 lira.Bu parayı kesinlikle ödemeyeceğimi onların hatası yüzünden iki seferdir kargonun geri döndüğünü belirttim.O zaman kargoyu "Sorunlu kargo" olarak merkeze göndereceklerini söylediler."Sonra ne olacak? dedim."Ücreti ödenene kadar merkezde kalacağını" söyledi şubenin müdürü."Peki" dedim "hatanın kimde olduğunu söyleyin ona göre ücreti ödeyip ödemeyecime karar vericem" dedim.Şube müdürü "Hata bizde.Karşı taraftaki şubenin hatası" dedi."O zaman sizin hatanızın bedelini neden ben ödüyorum" dedim."Yapabileceğimiz birşey yok" dedi.Peki dedim bir indirim filan yapabiliyor musunuz ? Bir zarf için 60 liram gitti dedim.Şube müdürü alaycı bir tavırla "iyi o zaman 1 lirasını ben verim düz 25 olsun" dedi.Benim şalterler attı.Lanet olsun dedim.26,5 lirayı ikinci kez yine ödedim.Bu seferki gönderimde taşıma ücretini (17 lira) kendileri karşılayacağını söyledi müdür.Yani bir kağıt parçasını göndermek için benim 53 liram gitti.Zaten en başından karşı ödemeli olarak gönderdiğim arkadaşımda bu vesileylede para vermeden kargosuna kavuşmuş oldu.Olan bana oldu yani.Bir daha Aras kargonun önünden geçmem.
Hatalı olduğun bir nokta var sadece, bu gibi durumlarda işini şubeyle çözmen neredeyse imkansıza yakın. Yani şube müdürü ne kadar takar ki senin şikayetini? Direkt merkeze şikayet edeceksin. Birkaç sene önce daha basit bi olay geldi başıma, yine Aras Kargo. Bizim mahalleye kargo öğlen 2-4 arası gelir. Online alışveriş yaptım kargo bekliyorum. Takip kodundan sorgu yaptım dağıtıma çıktı yazıyordu. Bekledim, öğlen gelir dedim. Saat 3 gibi bi baktım, adreste kimse bulunamadı gibi bi duruma geçmiş kargo. Oysa gelen giden olmadı. Sinir oldum, internet sitesi üzerinden mesajla şikayet ettim, durumu anlattım. Yarım saat sonra şubeden aradılar, ağlamaklı bi sesle: "efendim bi yanlışlık olmuş keşke önce bizi arasaydınız, hallederdik" falan dediler, yarım saate geldi kargo :) şube içerisinde herkes korur birbirini, merkeze şikayet ettin mi anında çözülüyor olay. Bir dahaki sefere aklınızda bulunsun :)

Turab Garip

Dekan
Onursal Üye
Biz bu anlattığın sorunu şu kargoların hepsinde yaşadık: UPS, Aras, MNG, Yurtiçi. Ve eminim çalıştıkça diğerlerinde de yaşayacağız. Yani şirketler bu konuda doğru düzgün bir yönetim sergileyemiyorlar; şube personelleri de keyfi davranıyor. Neyse sen dua et posta elemanları gibi zarfını yakıp toprağa gömmüyorlar. Ayrıca bu tür durumlarda PTT'nin "iadeli taahhütlü" gönderim şeklini tercih edebilirsin. Hem gideceği kesin olur, hem de daha ucuza gelir. Normal yoldan PTT ile sakın yollama eğer dediğin gibi ücra bir yerdeyse onu yerler yutarlar yine de götürmezler.

[h=1]CHAMPİON78[/h] arkadasin yorumuna istinaden. Yetkili servisle isiniz oldugunda (beyaz esya, elektronik, kombi v.s.) ariza kaydi, kargo alimi gibi islerinizi musteri hizmetleri veya genel merkezi arayarak halletmeye calisin. Kargo firmalarinin artik akilli telefon/tabletler icin ugulamalari var bu cagrilar direk genel merkeze dusuyor ve ilgili sube/servis bu islemi belirli bir sure icinde tamamlamasi gerektiginden dolayi teslim etme veya alma isini kendi insiyatifinde kullanamiyor ve seve seve gidip aliyor.

Broon

Asistan
Aras kargo kullanılacak bir firma değildir. Bence hakkınızı arayın. Yetersiz adres durumunda eğer adres teslimse bunu size bildirmeleri gerekiyordu

ahmeta

Profesör
Benimde bir gönderim şubeye geldikten sonra dağıtıma çıkartmadan gönderinin üzerine abuk sabuk bir adres yazıp başka bir şubeye göndermiş gönderdikleri şube bu uyduruk adresi bulamayıp şubede bekletmişti bende gidip daha uzakta olan o şubeden elden teslim almıştım.
Bende sevmem Aras kargoyu 3-5 kere gönderi aldım ancak daha 1 kere bile eve teslim olmadı hep gidip şubeden teslim almışımdırım aras gönderilerini!...

Benim de kargomu eski görev yerim olan bir ilçeye götürmüşlerdi. Merkeze gelince şubeden teslim almak durumunda kalmıştım.