Araba önerisi

Bu konuyu okuyanlar

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Merhaba Arkadaşlar,
Babamı 1.5 sene evvel kaybettik. Ondan kalan arabamız iflah olmayacak kadar eski arabayı kendiside degistirmeyi düşünüyordu.
Bir davamız var kazanırsak 30 bin tl gelecek bi kac ay icinde. Kenarda araba icin birikmis bir paramizda yok yadigarı 4.5 bine hurdaya cikarmayi planlıyoruz. Piyasada satmaya kalksak o kadar bile vermezler. Bir kac ay icinde alabilirsek 35 bin tl lik araba almayı düşünüyoruz. Duruma gore iyi bir marka model düşünürsek 1 2 yilda bekleriz. Sıfır aracta alabiliriz para biriktirip. Hani durumlarımız kesin degil ancak simdiden fikir edinmek istiyorum. Belli bir fiyat aralığı bicmeyecegim ancak aşırıya kaçmasın lütfen. Kullanım alanımız acil ihtiyaçlar, yazları arada gidilecek piknik ve nadirende olsa 200 km lik uzun yolculuk icin olacak.
Arabadan bekledigimiz ise surekli surekli masraf cikartmasin. Gunumuz şartlarında orta kalite bir arac. Mesela yakit ve hız aradigimiz performans degil. 45 derece egimli yerlerden rahat inip cikabilsin. 1000 hacimli motorlar gibi tıkanmasın yeter. Eski araclardan illallah geldiginden ne kadar yeni olursa o kadar isimize yarayacaktır. Bakimlarini sorunlarinida serviste yaptirabilecegimiz bir arac ariyoruz.
Aracı kardesimle kullanacagiz ancak birimizde ehliyet var soforluk sıfır digerimizde cok acemi soforluk var ehliyet yok. Ehliyet halledilir ancak acemi oldugumuzuda baz alırsanız sevinirim :)
Önerilerinizi bekliyorum.

Blue Stack

Doçent
Reaksiyon puanı
253
Başınız sağolsun.
O fiyat aralığına Astra ya da efsane kasa Megan düşünülebilir.

colite

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,275
Toyota hılux tipleri var ikinci el bak derim abi.
Çünkü dağ bayır çıkıyor.
Yanlış olduysa affola.

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Başınız sağolsun.
O fiyat aralığına Astra ya da efsane kasa Megan düşünülebilir.
Teşekkürler. Peki 0-100bin araliginda oneriniz ne olurdu ? Ortalama yılı da soylerseniz sevinirim. Araba konusunda cok bilgim yokta

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Bu şekilde araba bakılmaz. Önce ihtiyaçlarınızı net belirlemelisiniz, pikap mı istiyorsun otomobil mi? Otomobil dizel mi olsun benzinli mi, otomatik vites mi manuel mi, sedan mı hatcback mi, model yıl aralığı ne. Bunlara cevap verdiğinde işin rahatlar, yoksa burada bilen bilmeyen herkes para kendisinin olmadığı için çok rahat şunu al bunu al der.

colite

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,275
Bu şekilde araba bakılmaz. Önce ihtiyaçlarınızı net belirlemelisiniz, pikap mı istiyorsun otomobil mi? Otomobil dizel mi olsun benzinli mi, otomatik vites mi manuel mi, sedan mı hatcback mi, model yıl aralığı ne. Bunlara cevap verdiğinde işin rahatlar, yoksa burada bilen bilmeyen herkes para kendisinin olmadığı için çok rahat şunu al bunu al der.
Haklı
Ama hilux iyidir bir bakın.

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Sartlarimi aslinda siraladim nadir uzun yol ve acil ihtiyaclar. Gidecegim yolculukta 45 derece yolla karsilasacagim icinde cekisi guzel bir araba. Geri kalan muhim bir konu degil diyede belirttim. Fiyat abarti olmadigi surece :) hani amacim elimdeki parayla kisa vadede araba almaktan ziyade oneri almak bu oneri icin belli bi kosulum yok 0-100 bin tl arasi alinabilcek orta duzey arac. Cunku kimi arac uretim kaynakli belli noktalarda hata vermekte kimi cok arıza verir diye genel bir dusunce ve oneri arıyorum. Param hazir oldugunda oneriden ziyade arasindz kaldığım bir kac modeli kıyaslanmasıni isterim :)

colite

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,275
Sartlarimi aslinda siraladim nadir uzun yol ve acil ihtiyaclar. Gidecegim yolculukta 45 derece yolla karsilasacagim icinde cekisi guzel bir araba. Geri kalan muhim bir konu degil diyede belirttim. Fiyat abarti olmadigi surece :) hani amacim elimdeki parayla kisa vadede araba almaktan ziyade oneri almak bu oneri icin belli bi kosulum yok 0-100 bin tl arasi alinabilcek orta duzey arac. Cunku kimi arac uretim kaynakli belli noktalarda hata vermekte kimi cok arıza verir diye genel bir dusunce ve oneri arıyorum. Param hazir oldugunda oneriden ziyade arasindz kaldığım bir kac modeli kıyaslanmasıni isterim :)

En iyisi olur.

colite

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,275
sen belirleyeceksin bize soracaksın hangisini alayım diye bizde artısını eksisini forumdaki diğer üyelerle tartışacağız sana en uygun olanı senle beraber seçeceğiz diyebilirim.

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Ozaman düzenli bir şekilde yazıyım. Aniden gelişen kaza bela hastalık anında kullanmak icin araba istiyoruz.
Nadiren de olsa uzun yolda sıradan bir yolculuk keyfi istiyorum.(max 250km)
Vites benim icin farketmez. Yakıtla ilgilide sorunum olmayacak arada kullanacagim icin motoru 1.4 veya ustu olabilir. 3 4 bile olsa farketmez.
Mesela ufak bir carpmada veya sürtmede agir hasar olusturmayacak. Durup dururken veya kisa araliklarda arıza vermeyecek bir araba arıyorum. Serviste cok eski araclar yaptirilmiyor diye biliyorum. Cikacak sorunlari servise yaptiracagim icin yili biraz yuksek olursa daha uzun ömürlü kullanabilirim dusuncesindeyim. Fiyatıda 100 bini gecmesin madem :)
Mercedes ve bmw parcalarının pahalı olmasi nedeniyle sıcak bakmıyorum. Ancak güzel ve hakedecek bir modeli var ise neden olmasın. Hani araliklarim cok genis ve istedigim pek bir sey olmadigindan sizlerin kafası karisiyor olabilir özür dilerim. Arabalarin cok fazla marka ve modeli olmasida benim kafami karistirdigindan boyle bir konu actim zaten :S
Hani kullandiginiz veya bildiginiz bu ozelliklerde araclari yazarsaniz ilanlardan ve klavuzlardan arastirarak aralarından 3 5 model secip alacagim zaman hangi modeli secmeliyim diye soracagim. Kullanici yorumlarini bekleyecegim.

alpacino_34

Müdavim
Reaksiyon puanı
495
Allah rahmet eylesin .
0-100K arası araç dolu neye göre bakıyorsun sedan mı HB mi SW mi ? 3400CC bile olsa fark etmez demişsin benzinin fiyatı 6.5TL iyi düşün bence :)

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Allah rahmet eylesin .
0-100K arası araç dolu neye göre bakıyorsun sedan mı HB mi SW mi ? 3400CC bile olsa fark etmez demişsin benzinin fiyatı 6.5TL iyi düşün bence :)
Haklisim benzin konusunu dusunmem gerek gibi ? şaka bi yanada dedigim gibi araba tutkunu degilim sadece acil isler (hastalık kaza gibi)islerde kullanacagimdan yakit sorun degil dedim :D 100 bin tl ye kadar başımızı masraflarla ugrastirmayacak siradan bir araba aradigimdan sizlerin onerilerini merak ettim :D sanirim araba arayanlarin en onemsemeyeni ben olduğumdan herkesin kafasi karisiyor :D dogrusu benim kafamda bu yuzfen karisik kriterim cok az ve kriter bile sayilmaz. Masraf cikartmasi en buyuk derdim oldugundan yili yuksek olmasi disinda bi gayem yok gibi. Hani 2. El ,sıfır araba bakıyorum ozellik detay kiyasliyorum hepsi ayni geliyor bodozlamada almak istemem gercekten benimde kafam cok karisik o yuzdeb 100 tl niz cebinizde olsa ne alirsiniz onu merak ettin diyebilirim :)

EmreToruk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Merhaba Arkadaşlar,
Babamı 1.5 sene evvel kaybettik. Ondan kalan arabamız iflah olmayacak kadar eski arabayı kendiside degistirmeyi düşünüyordu.
Bir davamız var kazanırsak 30 bin tl gelecek bi kac ay icinde. Kenarda araba icin birikmis bir paramizda yok yadigarı 4.5 bine hurdaya cikarmayi planlıyoruz. Piyasada satmaya kalksak o kadar bile vermezler. Bir kac ay icinde alabilirsek 35 bin tl lik araba almayı düşünüyoruz. Duruma gore iyi bir marka model düşünürsek 1 2 yilda bekleriz. Sıfır aracta alabiliriz para biriktirip. Hani durumlarımız kesin degil ancak simdiden fikir edinmek istiyorum. Belli bir fiyat aralığı bicmeyecegim ancak aşırıya kaçmasın lütfen. Kullanım alanımız acil ihtiyaçlar, yazları arada gidilecek piknik ve nadirende olsa 200 km lik uzun yolculuk icin olacak.
Arabadan bekledigimiz ise surekli surekli masraf cikartmasin. Gunumuz şartlarında orta kalite bir arac. Mesela yakit ve hız aradigimiz performans degil. 45 derece egimli yerlerden rahat inip cikabilsin. 1000 hacimli motorlar gibi tıkanmasın yeter. Eski araclardan illallah geldiginden ne kadar yeni olursa o kadar isimize yarayacaktır. Bakimlarini sorunlarinida serviste yaptirabilecegimiz bir arac ariyoruz.
Aracı kardesimle kullanacagiz ancak birimizde ehliyet var soforluk sıfır digerimizde cok acemi soforluk var ehliyet yok. Ehliyet halledilir ancak acemi oldugumuzuda baz alırsanız sevinirim :)
Önerilerinizi bekliyorum.
Devletin verdigi bi hurda zimbirtisi yokmuydu ya 16 yildan eski aracini hurdaya cikarirsan 9 alicagin aranaya 11 bin tl indirim gibisinden bi arastirirsaniz isinize yariyabikir