Apple, "uzay-çağı" üretim teknolojisine mi geçiyor?

Bu konuyu okuyanlar

Nemesis

Dekan
Reaksiyon puanı
13
Apple, iPhone 3G'yi duyurduktan sonra "diğer firmaların rekabet edemeyeceği özellik ve teknolojilerin" olduğu ürün geçişi olacağınının ipuçlarını vermişti ancak bunun ne olduğu bilinmiyordu. 9to5Mac.com adlı site, bu konu üzerine "içeriden" bir duyum almış.
Konu, Apple'ın yeni nesil MacBook'larla beraber üretim teknolojisini tamamen değiştirecek olması. Bu yeni teknoloji ile, alüminyum bloklardan lazer ile MacBook'un kasasını oluşturacak. Bu teknolojiyi kullanacak olan Apple, tüm kontrolü elinde tutacak ve şu anda üretimi yapan Foxcoon, ASUS gibi uzak doğulu firmalara üretim yaptırmayacak.
Aslında bu Apple açısından yeni bir deneme değilmiş. 90'lı senelerde Amerika'da otomatize edilmiş bir üretim bandı kuran Apple, NeXT makinalarını 100 çalışan ile inşaa edebilmişler ve bu fabrikada "robotlar, lazerler, hız ve çok az hata" olduğu CNN tarafından rapor edilmiş.
3 boyutlu lazer ile üretim yapmanın şöyle avantajları olacakmış:

• Alüminyumu "oymak", farklı metal parçalarını birleştirmeye göre daha dayanıklı
  • Final üründe bağlantı veya kontak noktası yok, tamamen pürüzsüz
  • Ürünleri birbirine monte etmek için vida gerekmiyor
  • Kabuk, tek parça metal ve bu yüzden çok hafif, çok dayanıklı ve çok ucuzmuş
  • Çok yaratıcı tasarımlar oluşturulabilirmiş
Eh inanması biraz zor ve kafa karıştırıcı geliyor. Apple, eğer bu üretim teknolojisini kullanırsa, rakiplerinin onu yakalaması biraz sürebilir ve daha ucuz ürünler sunulabilir. Ancak "kapalı kutu" fikri, bizim gibi donanımcılar için pek heyecanlandırıcı değil.
Yeni MacBook'lar 14 Ekim'de resmi olarak duyurulacak. O zamana kadar detaylandırılması gereken bir çok konu olacağı kesin.

http://www.pclabs.com.tr/2008/10/06/apple-uzay-cagi-uretim-teknolojisine-mi-geciyor/