Android'te Root ve Unroot İşlemi

Bu konuyu okuyanlar

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Merhaba arkadaşlar. Şu sorularımı cevaplamanızı istiyorum. :)
  • Bana root ve unroot yapabileceğim yöntem-program önerebilir misiniz?
  • Telefon üzerinden rootlamak mı yoksa bilgisayara takıp rootlamak mı daha iyidir?
  • SuperSU mu KingoRoot mu, hangisi daha iyidir ya da önerebileceğiniz root ve unroot işini yapabilen uygulama-program var mıdır?
@Cyb3r_K1ng @__kadıköyRAP__

Ömer Canbaz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Merhaba;
Kingroot ile mobil platform üzerinden rootlama işlemini yapabilirsin. Gayet kolaydır. Root Checker uygulaması ile de root işleminizin başarılı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Unroot işlemi için de Kingroot'u telefondan sildiğiniz zaman root kalkar. Ama bir daha yüklediğiniz de aynı işlemleri yapmanıza gerek yok. Cihaz kendiliğinden rootlu olur. :)

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Merhaba;
Kingroot ile mobil platform üzerinden rootlama işlemini yapabilirsin. Gayet kolaydır. Root Checker uygulaması ile de root işleminizin başarılı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Unroot işlemi için de Kingroot'u telefondan sildiğiniz zaman root kalkar. Ama bir daha yüklediğiniz de aynı işlemleri yapmanıza gerek yok. Cihaz kendiliğinden rootlu olur. :)
Cevabınız için teşekkür ederim. :)
KingoRoot ile bilgisayar üzerinden root yapmayı düşünüyorum. İnşallah sorun çıkmaz.
--- Gönderi Güncellendi ---
@Cyb3r_K1ng Peki hocam telefonla önyüklü olarak gelen bir uygulamayı cihazı rootlayarak kaldırırsam bir sorun olur mu?
Kaldırmak istediğim uygulama "Vodafone Yanımda".
KingoRoot'u bilgisayara kurdum. Cihazda hata ayıklama modunu etkinleştirdim ve USB kablosu ile telefonu bilgisayara bağladım.
Ama KingoRoot telefonu bulamıyor nedense. "Connecting" yazısında kalıyor.

Reaksiyon puanı
2,146
Telefon modelinde daha önce işe yaramış yöntemleri dene. Böyle tek tıkla root tarzı uygulamaların pek işe yaradığını görmedim, root öyle basit bir iş değil. Bazı eski modellerde işe yarardı.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Telefon modelinde daha önce işe yaramış yöntemleri dene. Böyle tek tıkla root tarzı uygulamaların pek işe yaradığını görmedim, root öyle basit bir iş değil. Bazı eski modellerde işe yarardı.
Peki hocam önerebileceğiniz yöntem-uygulama var mı?

Reaksiyon puanı
2,146
Telefon modeline göre araştırma yap, xda developers forumuna bak özellikle. Her telefon için şu yöntem işe yarar diye birşey yok.

Ömer Canbaz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Cevabınız için teşekkür ederim. :)
KingoRoot ile bilgisayar üzerinden root yapmayı düşünüyorum. İnşallah sorun çıkmaz.
@Cyb3r_K1ng Peki hocam telefonla önyüklü olarak gelen bir uygulamayı cihazı rootlayarak kaldırırsam bir sorun olur mu?
Kaldırmak istediğim uygulama "Vodafone Yanımda".
KingoRoot'u bilgisayara kurdum. Cihazda hata ayıklama modunu etkinleştirdim ve USB kablosu ile telefonu bilgisayara bağladım.
Ama KingoRoot telefonu bulamıyor nedense. "Connecting" yazısında kalıyor.
Connecting yazısından sonra bağlanması gerekir. Bağlandıktan sonra gerisini kolay.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Bilgisayara USB kablosu ile bağladıktan sonra telefounun kilidini açın bildirim gelirse onaylayın. Dosya aktarımını seçin.
Yapıyorum ama olmuyor. USB'yi bilgisayara bağladığımda telefon ekranında "USB hata ayıklaması bağlandı" yazısı çıkıyor.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163

Ömer Canbaz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Vestel Venus V3 Root Atma - Akıllı Telefon

Bu makalede de söylediklerimle uyumlu buna da göz atın.
Vestel Venus V3 5010.

Evet. USB'yi bilgisayarıma takınca bilgisayarım telefonu algılıyor.
Samsung telefonlarda telefonu bağladığında dosyaların okunabilmesi için kilidi açıp izin vermen gerek. Aynı şey sizin cihazınızda da olabilir kontrol edermisiniz.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Samsung telefonlarda telefonu bağladığında dosyaların okunabilmesi için kilidi açıp izin vermen gerek. Aynı şey sizin cihazınızda da olabilir kontrol edermisiniz.
Dediğiniz kilit OEM kilidi mi yoksa ekran kilidi mi?
Bu arada geliştirici seçeneklerinden OEM kilidini açmam gerekir mi?

Ömer Canbaz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Vestel Venus V3 5010.

Evet. USB'yi bilgisayarıma takınca bilgisayarım telefonu algılıyor.
Samsung telefonlarda telefonu bağladığında dosyaların okunabilmesi için kilidi açıp izin vermen gerek. Aynı şey sizin cihazınızda da olabilir kontrol et.
Dediğiniz kilit OEM kilidi mi yoksa ekran kilidi mi?
Bu arada geliştirici seçeneklerinden OEM kilidini açmam gerekir mi?
OEM'e gerek yok. Demek istediğim ekran kilidini açıp izin soruyorsa izin vermeniz sonra cihazınızı okuyacaktır.

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,364
Rootlayıpta ne yapmayı planlıyorsun

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,364
Normal şartlarda kalkmaz. Benim telefonumda da Facebook uygulaması varsayılan olarak geldi. Ancak Devre Dışı bırakabiliyorum. :)

O her cihazda öyle facebook hangi cihazda harici olarak geliyor ki
Bu arada O uygulamadan rahatsız mı oluyor root attığı sürece telefonu garanti dışı oluyor

qtayxxx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhaba arkadaşlar. Şu sorularımı cevaplamanızı istiyorum. :)
  • Bana root ve unroot yapabileceğim yöntem-program önerebilir misiniz?
  • Telefon üzerinden rootlamak mı yoksa bilgisayara takıp rootlamak mı daha iyidir?
  • SuperSU mu KingoRoot mu, hangisi daha iyidir ya da önerebileceğiniz root ve unroot işini yapabilen uygulama-program var mıdır?
@Cyb3r_K1ng @__kadıköyRAP__

Kullanacağın uygulama telefondan telefona değişir, ama bilgisayardaki programlardan rootlarsan daha güvenli olabilir. Şahsen kesinlikle SuperSU öneririm.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Kullanacağın uygulama telefondan telefona değişir, ama bilgisayardaki programlardan rootlarsan daha güvenli olabilir. Şahsen kesinlikle SuperSU öneririm.
SuperSU isimli uygulamayı telefona yükledim. SuperSU'yu açınca "root undetected" yazısı çıkıyor ve nedense uygulamayı kullanamıyorum.
@Halktan Biri root attınız mı?
Yok hocam. Hala root atamadım.

Ömer Canbaz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Doğru söylüyorsunuz. Ama bilgisayarım telefonu görüyor. Sorun KingoRoot'un telefonu bulamayıp "connecting" yazısında kalmasında.
Konuyu araştırdım dediğim gibi Telefonu bilgisayara bağladığınızda USB Bilgisayar Bağlantısından Medya Cihazı(MTP)'yi seçin. Daha sonra USB Hata Ayıklaması açıksa bağlanması gerekir. Bunun dışında ekstra bir ayara gerek yok.

Son düzenleme: