Android Telefonu Türkçe Yapma

Bu konuyu okuyanlar

Zlatanerra

Asistan
Reaksiyon puanı
217
Kullandığım Telefon : Samsung Galaxy S4
Android Sürümü : 5.0.1
Modeli : SGH-I337M

Yurt Dışından Gelen İngilizce Telefon Root'suz Nasıl Türkçe Yapılır? Morelocale 2 uygulaması nasıl kullanılır?
Çok araştırdım alttan girdim üstten çıktım, bilgileri bir araya getirdim ve yurt dışından gelen telefonlar nasıl Türkçe dil desteği Root'suz nasıl eklenir öğrendim. Bunları size çok basit bir şekilde anlatacağım. Ben yukarıda belirttiğim telefona uyguladım ve altta vereceğim video'da anlatan arkadaşta HTC telefonunda uygulamış. Kanaatimce tüm Android telefonlarına yapılabilir. Başta söyleyeyim %90 civarlarında telefon Türkçe oluyor.

Telefon Türkçe olmadan önce :
d2szn28sx5zm5v5nn.jpg

Şimdi adımlara geçelim :
1) Google Play Store'den "Morelocale 2" programını bulup indiriyoruz.
2) Morelocale 2 uygulamasını indirip kurduktan sonra açın ve Türkçe'yi seçiniz. Telefonunuz Root'lu ise Türkçe olur direk eğer Root'lu değil ise alttaki uyarıyı alırsınız. Telefonu bu adımda Türkçe olanların işi burada bitmiştir, eğer dediğim gibi alttaki resimdeki uyarı alanlar adımlara devam etsin.
d2szt330shvxrrgir.jpg

3) Hemen üstteki hatayı alanlar BURADAN Minimal ADB and Fastboot programını indirerek bilgisayara kuruyorsunuz.BURADAKİ video'yu izleyerek USB Hata Ayıklama (USB Debugging) nasıl aktifleştirilir öğreniyoruz. Bu videodan daha fazlasını da öğrenebilirsiniz ama onun orada kullandığı telefon uygulaması Morelocale 2 değil ama mantık aynı. Size tavsiyem buradaki adımları takip edin, tercih sizin.

4) USB Hata Ayıklama aktifleştirildikten sonra USB kablo ile telefonu bilgisayara bağlayın ve kurduğumuz Minimal ADB and Fastboot programını çalıştırın. Program çalışınca siyah bir ekran gelecek oraya komut yazacağız.

5) Açılan siyah ekrana adb shell komutunu yazıyorsunuz ve enter'a basın. Bu komutu yazınca bende siyah ekranda hata verdi ve videonun 4:44 zamanında telefonda arkadaşın gösterdiği gibi Allow USB Debugging? adlı küçük bir pencere açıldı, oradan Always allow from this computer seçeneğini işaretledim ve OK'a bastım sonra tekrar bilgisayardaki siyah ekrana adb shellkomutunu yazınca başarılı oldu.

6) adb shell komutu başarılı olduktan sonra yine siyah ekrandan devam ederek pm grant jp.co.c_lis.ccl.morelocale android.permission.CHANGE_CONFIGURATION komutunu yazın ve enter'a basın. Beşinci ve altıncı basamakta anlattığım işlem sonucunda o siyah ekrandaki sonuç hemen alttaki resimde görüldüğü gibi olacak.
d2t09upw79evn900z.png

7) Şimdi telefondan Morelocale 2 uygulamasını açarak Türkçe'yi seçiyorsunuz ve hayırlı uğurlu olsun.

Bunlarda telefonum Türkçe olduktan sonraki resimleri :
d2t0igkya5wkhs8kj.jpg

Bu derlemede kullanılan kaynaklar;
Kaynak 1
Kaynak 2

*Bu yazı gokdemir57 tarafından derlenmiştir, lütfen kaynak belirtiniz.

re13el

Müdavim
Reaksiyon puanı
114
Bu kadar çabaya ne gerek var ki?
İlk kurulumda zaten hangi dili istiyorsak seçiyoruz android sistemde.

İlk kurulumda seçemedin diyelim telefonu sıfırlayınca telefon yine ilk kurulum ile gelir ve türkçe seçilir. :)

re13el

Müdavim
Reaksiyon puanı
114
Bir yöntem daha var, dil ve giriş ayarlarından dil ayarlarına girin ve dil bölümünden istediğiniz dili seçip indirin ve o dili aeçin. Bu kadar basit.

Zlatanerra

Asistan
Reaksiyon puanı
217

İlk kurulumda seçemedin diyelim telefonu sıfırlayınca telefon yine ilk kurulum ile gelir ve türkçe seçilir. :)

Bir yöntem daha var, dil ve giriş ayarlarından dil ayarlarına girin ve dil bölümünden istediğiniz dili seçip indirin ve o dili aeçin. Bu kadar basit.

çok fantazi bi konu :D

Size bunun cevabını hiç bir şey bilmediğinizi varsayarak veriyorum, gerçi yazıda da var ama neden bunun uygulandığı dikkatinizi çekmemiş. :) Samsung Galaxy S4 SGH-I337M Kanada'dan tarafımca alınarak pasaporta işlenerek Türkiye'ye sokuldu ve ayrıca kaçak falanda olmuyor dolayısıyla. Haliyle telefon Kanada'dan alınınca telefonun ayarlarından dil seçeneğinde Türkçe dil seçeneği yok ve Türkçe dilini indirmek istediğiniz de o da seçenekleriniz arasında yok. Bende araştırdım bunu Root atmadan nasıl yapabilirim diye ve araştırmalarım sonucu sizlere de konuda da tarif ettiğim gibi çözüme ulaştım. Anlayışınız için teşekkür ederim. :)

Anlatım için teşekkürler
Rica ederim.

Orxan653a

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Superrrrrrr. ALLAH sizdən razı olsun. Bir çoxunu yoxlamışdım alınmırdı. Ama bundan sonra alındı. Çox təşəkkür edirəm. Başqalarını nə dediyinə də fikir verməyin... Əziyyətinizi halal edin qardaş....:)

sulo1312

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
arkadaslar minimal ADB programin hata veriyor ne yapmak lazim. Adb shell yazanda hata aliyorum. Yukarida video link i de calismiyor??
--- Gönderi Güncellendi ---
sonunda basardim)) win7 adb driver i hataya neden oluyordu. driveri yukledikten sonra hersey normal . Turkce artik /

Emegi gecen arkadaslara tesekkur ederim

driver i Universal ADB Driver v4.0 - Official Website buradan yukledim

berkcoban0707

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bende adb shell succesfully oluyor ancak pm grant la başlayanda "pm iç ya da dış komut çalıştırılablir program ya da toplu iş dosyası olarak tanımıyor" adlı hatayı veriyor nedeni ne olabilir ?
Yardımcı olursanız sevinirim

canbatur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaslar minimal ADB programin hata veriyor ne yapmak lazim. Adb shell yazanda hata aliyorum. Yukarida video link i de calismiyor??
sonunda basardim)) win7 adb driver i hataya neden oluyordu. driveri yukledikten sonra hersey normal . Turkce artik /

driver i Universal ADB Driver v4.0 - Official Website buradan yukledim

driver i Universal ADB Driver v4.0 - Official Website buradan yukledim[/QU
yapamadım bir türlü. daha detaylı anlatır mısın, rica ediyorum.

amazoom

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
morelocale 2 uygulamasında türkçe yok sadece örneğin telefon dili ingilizce ise orayı editleyip US yazan yerleri TR yapınca Türkçe dil seçeneği geliyor ama öyle %90 gibi türkçe olmuyor belli başlı uygulamalar türkçe oluyor ama indirdiğimiz bütün uygulama içerisinde türkçe dil varsa uygulama türkçe olarak kurulabiliyor..

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
morelocale 2 uygulamasında türkçe yok sadece örneğin telefon dili ingilizce ise orayı editleyip US yazan yerleri TR yapınca Türkçe dil seçeneği geliyor ama öyle %90 gibi türkçe olmuyor belli başlı uygulamalar türkçe oluyor ama indirdiğimiz bütün uygulama içerisinde türkçe dil varsa uygulama türkçe olarak kurulabiliyor..
Tebrik ederim ben dün gördüğüm konuyu bulamazken siz 5 yıllık konuyu bulmuşsunuz, pes doğrusu :)

Oguzhaner0084

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5

Her telefon başlangıçta turkce dil secenegini sunmuyor. Bilmiyorsun galiba ogrenmis ol millet aptal degil

Taha K.

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,006
Tebrik ederim ben dün gördüğüm konuyu bulamazken siz 5 yıllık konuyu bulmuşsunuz, pes doğrusu :)
Herkes imkanlarının doğrultusunda yaşamaya çalışıyor gerekli olmasa konu silinirdi , saygı çevçevesinde konuşmalarımızı yapmaya özen gösterelim bence.

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
Herkes imkanlarının doğrultusunda yaşamaya çalışıyor gerekli olmasa konu silinirdi , saygı çevçevesinde konuşmalarımızı yapmaya özen gösterelim bence.
Çok mu alıngansınız yoksa yanlış mı anladınız yazdıklarımı ? Yorumda herhangi bir hakaret ya da küçük düşürücü ifade yok. Sadece yeni üyelerin bu kadar eksi konuları nasıl bulabildikleri hakkında ironi yapmıştım. Saygı kurallarına uymayan bir şey görmüyorum.

Oguzhaner0084

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Arkadaslar eger telefonunuz rootlu ise baska bir yontemde ben soyliyeceyim ben oyle kurtuldum ROOT ESSENTIALS uygulamasini ister play store ister int den apk indirin acın kullanici seceneklerinde sistem dili ni Turkiye/turkce deyin hadi hayirli olsun

Son mesajlar