Android işletim sistemli bir telefon ne kadar uzun kullanılabilir

Bu konuyu okuyanlar

Cagri13

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Çok fazla ios taraflısı biri değilim. Ama android in yani Huawei, samsung gibi markaların yeni, güncel telefonlarının kullanım süreleri ne kadar olur, kaç yıl boyunca keyifle kullanabilirim?

astegon

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,361
S7 kullanıyorum. Tam olarak 3 yıl 16 gün önce aldım.

Halen zevkle ve keyifle kullanmaktayım. Saçma sapan bir şey yaşamadım şimdiye kadar.

Orjinal şarj kablosunun microUSB ucunun koruması biraz yıprandı. Her şeyiyle çalışmakta. Ekranda sorun yok. Kasayı ilk günden beridir kılıf ile korumaya aldım. Spigen Armor hiç çıkarmadan kullanıyorum. 8-10 kere ekran yüzeyine düştü. Spigen olmasaydı şimdilerde başka cihazdaydım. hiç bir şey olmadı.

Uygulamalarda yavaştan bir ağırlaşma hissediyorum ama öyle "öfff ne oldu buna ya" dediğim tek uygulama Google Maps oluyor zaman zaman.

Sonuö itibariyle eğer bir aksilik olmazsa 1-2 sene daha kullanırım gibime geliyor. 5.15" boyutunda cihaz yok piyasada maalesef.

Logithx

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,104
Amiral gemisi modelleri 4 - 5 sene kullanılabilir..

AdminisTraktör

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,171
Note4 ü rom işleri sayesinde 4 yıldan daha fazla süre kullandım. Telefonu değiştirdiğimde arayüzde kasma yoktu. Pek çok oyunu sorunsuz oynatabiliyordu. Çok uygun fiyata s9 bulmasam 2 yıl daha rahat kullanırdım note 4 ü.

ozmen_celik

Software Developer
Reaksiyon puanı
318
Sürekli güncelleme takıntın yoksa 10 yılda gider ( lg g4 ler bunun örneği bende halen var evde ) ama ben iphone kullanıyorum 5-6 yıl güncelleme alıyor toplamda 7 yıl kasmadan götürüyor yani iosta düşünebilirsin )

ozmen_celik

Software Developer
Reaksiyon puanı
318
G4 ve 10 yıl?? imkanı yok gitmez.
Bende evde var çıktığından beri batarya değiştirdim onun dışında sıkıntı sıfır kasma donma yok android 6 yüklü oyunda oynuyorum mobile lgnd gibi ( lg g4 h815 )
Yalan söyleyecek halim yok sonuçta değilmi ? Heleki hep iphone ios android ve cihazlarına göre daha iyi diyen ve kullanan biri olarak
İyi forumlar

AdminisTraktör

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,171
Bende evde var çıktığından beri batarya değiştirdim onun dışında sıkıntı sıfır kasma donma yok android 6 yüklü oyunda oynuyorum mobile lgnd gibi ( lg g4 h815 )
Yalan söyleyecek halim yok sonuçta değilmi ? Heleki hep iphone ios android ve cihazlarına göre daha iyi diyen ve kullanan biri olarak
İyi forumlar
G4 çok sorunlu bir cihaz. Kullananların neredeyse tamamı anakart ve ghost screen sorunu yaşadı. Lg çok zarar etti g4 den.

Ben size yalan söylüyorsunuz dediğimi hatırlamıyorum. Zaten böyle bir şey demeyede hakkım yok.

ozmen_celik

Software Developer
Reaksiyon puanı
318
10 yıl kullanmaya kalkarsanız elinde sonunda patlak verir emin olun:)
Şimdi şöyle düşünün 10 yıl android işletim sistemi için bir ölçüdür şuan 5 altnı çoğu program desteklemiyor oda geçen yıldan beri. Şimdi bu segmentte cihazlar o açıdan şanslı eğer sağlam cihaza denk gelir ve temiz kullanırsanız uzun gider android özgürlüktür olayı sadece app free olayı değil burdada başlar. Ama iosta eskiden 2-3 yılda bir tel değiştirmek şarttı güncelleme almadığımdan appleride para odaklı diye eski sürümleri çıkartıyorlardı.
Gelelim lg g4 e zaten 5-6 yıldır var 4 yıl daha gider çünkü android 6 var. 5 olsaydı belki 2 yıl olurdu ozaman. Android cihazlarda cihaz sağlam olması daha önemli
İyi forumlar

drift19

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Sürekli güncelleme takıntın yoksa 10 yılda gider ( lg g4 ler bunun örneği bende halen var evde ) ama ben iphone kullanıyorum 5-6 yıl güncelleme alıyor toplamda 7 yıl kasmadan götürüyor yani iosta düşünebilirsin )
Ben de g4 kullanıyorum anakart degişti geçen hafta deji batarya taktım telefon batarya şişiriyordu.Bir se acayip ısınıyor elimi yakıyor.Oyun oynamadan normal kullanımda ısınıyor.Siz şanslısınız sorunsuz g4 denk gelmiş ama 10 yıl gideceginiz düşünmüyorum.Sanırım 2015 amiral gemisi g4 yanlış bilmiyorsam daha 4 yıl olmuş 6 yıl daha götürmez.

ozmen_celik

Software Developer
Reaksiyon puanı
318
Şuana kadar ben diğer tellerim gibi ondada sorun yaşamadım. Tabiki inş yaşamam çünkü kasma donma olmadığından ve pil değişimi kolay olduğundan oyunlarımı onda oynamak daha cazip geliyor. Tabikide nette sorunlarıda okudum ama bendeki durum bu ☺️
İyi forumlar

grbzz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,769
Abi abartmadın mı biraz, 10 yıl beyaz eşya bile dayanmıyor :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Aslında Android cihazlar kullanmasını bilene uzun yıllar götürebilir. Ben 4 yıl önce S6 daha ilk geldiğinde satın almıştım. Uzun süre telefonu yormadan temiz biçimde kullandım daha sonra anneme geçti hala daha sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Sadece artık pili pek fazla dayanmıyor ama bu da normal bir şey sadece Android ekosistemindeki bir problem değil, baktın pili artık iyi değil değiştirirsin bir kaç yıl daha götürürsün.
Anlayacağın bu tamamen sana kalmış bir olay ama burda segment detayı da önemli olabilir. Orta segment bir cihaz o kadar uzun yıllar için kullanıma uygun bir donanıma sahip değil.

Son düzenleme:

ozmen_celik

Software Developer
Reaksiyon puanı
318
10 yıl sadece bir örnek ölçütü hani genelde 6 yıl ve kazara üstü giden cihazlar için 10 yıl deriz ya ondan işte :)

iyi forumlar

Webhead

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,547
Çok fazla ios taraflısı biri değilim. Ama android in yani Huawei, samsung gibi markaların yeni, güncel telefonlarının kullanım süreleri ne kadar olur, kaç yıl boyunca keyifle kullanabilirim?
telefonun segmentine bağlı amiral gemileri daha uzun süre götürür orta segment hiç bilmiyorum

TheLastWarrior

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,044
Benim Gorusum Hor Kullanirsan Max 3 Sene
Dikkatli Özenle Temiz Kullanirsan Guncellemelere Takilmaz Isen 5 Sene Gorur Gibime Geliyor

Bende Galaxy S7 Kullaniyorum Suan 3 sene Oldu Ben Baya Hor Kullandim Kac Kez Dusurdum Donanim Olarak Hala Bircok Seyi Sorunsuz Hallediyorum kullansam 1 sene daha goturecek gibi ben baya yiprattim telefonu yenisini alicam ortalama 3 yil gidiyor kullanima bagli

TD <3

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
Kişiden kişiye değişir arkadaşım 2014te aldığı t50yi hala kullanıyor (kullanmak denirse, şarj,hafıza,kasma sıkıntısı var) 5-6 sene
ben s3 mini kullanıyordum 4 sene boyunca şu anda zenfone 3 kullanıyorum oda 4 olacak(daha hiç bi sıkıntısı yok rahatcana herşeyi kullanabiliyorum, kronik kamera sıkıntısı dışında. bi 2 sene daha kullanırım)

2015den önce çıkan telefonları şu anda pek aktif kullanamıyorsunuz.
ancak ondan sonraki telefonlar uzun süreli kullanılabilir. (8 yıla kadar)

AdminisTraktör

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,171
Kişiden kişiye değişir arkadaşım 2014te aldığı t50yi hala kullanıyor (kullanmak denirse, şarj,hafıza,kasma sıkıntısı var) 5-6 sene
ben s3 mini kullanıyordum 4 sene boyunca şu anda zenfone 3 kullanıyorum oda 4 olacak(daha hiç bi sıkıntısı yok rahatcana herşeyi kullanabiliyorum, kronik kamera sıkıntısı dışında. bi 2 sene daha kullanırım)

2015den önce çıkan telefonları şu anda pek aktif kullanamıyorsunuz.
ancak ondan sonraki telefonlar uzun süreli kullanılabilir. (8 yıla kadar)
2015 de ne değiştiğini bana söyler misiniz?

TD <3

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
2015 de ne değiştiğini bana söyler misiniz?

Hafıza konusunda telefonlar çok değişti. önceden genellikle 8-16 gb hafıza bulunurken şu anda standart 64-128 olmuş durumda.
eski telefonlarda yazılım çok fazla yer kaplıyordu o yüzden fazla uygulama indiremiyordun (2014de s3mini kullanırken facebook instagram dışında birşey indirmeme izin vermiyordu).
Kamera konusunda telefonlar çağ atladı
İşlemciler baya bi gelişti. telefon teknolojisi gelişti ancak temel uygulamaların çoğu hala belirli bir sistemde çalışıyor.

2015 öylesine verdiğim bi tarih o tarih çevresi demek daha mantıklı olur, standartlar değişti. belki bi 5-6 seneye şu an kullandığımız telefonlardada aynı durumlarla karşılaşırız belli olmaz.

AdminisTraktör

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,171
Hafıza konusunda telefonlar çok değişti. önceden genellikle 8-16 gb hafıza bulunurken şu anda standart 64-128 olmuş durumda.
eski telefonlarda yazılım çok fazla yer kaplıyordu o yüzden fazla uygulama indiremiyordun (2014de s3mini kullanırken facebook instagram dışında birşey indirmeme izin vermiyordu).
Kamera konusunda telefonlar çağ atladı
İşlemciler baya bi gelişti. telefon teknolojisi gelişti ancak temel uygulamaların çoğu hala belirli bir sistemde çalışıyor.

2015 öylesine verdiğim bi tarih o tarih çevresi demek daha mantıklı olur, standartlar değişti. belki bi 5-6 seneye şu an kullandığımız telefonlardada aynı durumlarla karşılaşırız belli olmaz.
2013de mesela note3 32gb depolamaya sahipti. Kamerasıda ışıklı ortamda gayet iyi çekerdi. İşlemci sektörüde aalında çok çok fazla gelişmedi. Sadece nanometreler azaldı pil süresi arttırıldı ekran parlaklık(nit) değerleri vs arttı. Bunların hiçbiri çok önemli gelişmeler değil. Bana göre 2013den beri gelişen tek şey yazılım ve belki biraz işlemciler.

Kararsız23

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,124
Kullanıcıya bağlı olarak 3-5 yıl arası götürüyor genelde androidler.

fubuonur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
İyi forumlar
g4 ve 10 yıl mümkün değil. sadece konuşma yapıyorsanız bile 5 yıl belki.. 3 seneden fazla kullanılmaz 2.güncellemeden sonra zaten telefon başlıyor saçmalamaya.. giriş seviyesi 2-3 yıl- ort seviye 3-4 yıl, amiral gemisi 4-5 yıl maksimum süreler.

akilli55

Asistan
Reaksiyon puanı
41
asus zenfoni 5 ilk versiyon. 4 sene oonce almistim. batarya halen ilk batarya. haliyle çabuk bitiyor. onun disinda gayet memnunum

Görkeem

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,392
Her zaman kullanabilirsiniz , fakat uygulama ve oyun delisi iseniz kullanamazsınız tabi ki

insanimsi

Müdavim
Reaksiyon puanı
450
babam j7 nin ilk çıkan modelini çıktığı ilk günlerde almıştı hala kullanıyor
tabi kullanım da önemli adam sadece whatsapp kullanıyor
(meslek mimar, bilgisyar bilgisi orta yüksek)

MuhammedAli07

Asistan
Reaksiyon puanı
48
Android Telefonlar 2 yıl güncelleme alıyor sonrasında yavaşlamaya başlıyor bence 4-5 yıl gider