Anakartımın Dual-Bios Özelliği Çalışmıyor

Bu konuyu okuyanlar

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Herkese Cümleten Selamın Aleyküm üstadlar foruma daha şimdi üye oldum diğer forumlarda bilgi sahibi olamadım.Üstadlar Anakartım Gigabyte 970A-DS3 rev3.0 dün yani gece Biosun son sürümü olanını indirip kurdum daha öncede yaptım sorun olmadı anakartın kendi programını kullandım windows ortamında attım atmadan önce ise Clear Cmos ayarını da işaretledim neyse yazdı ve yeniden başlatmamı istedi yeniden başlattım ve 4-5 defa açılırken tam anakart resminin oldugu yerinde mouse işareti geliyor ve donup kalıyordu şuan ise denemedigim yöntem kalmadı bilgisayar çalışıyor ama monitöre görüntü gelmiyor hep turuncu ışık yanıyor HDMI ile kullanıyorum birazdan DVI kablo takıp deniycem.Yaptıgım denediğim yöntemler ise power tusuna basılı tut bırak tekrar bas yöntemi bu galiba ikinci biosa geçmek içinmiş ama malesef olmadı ikinci ise bios çipinin ordaki lehimlere ataç vs değdirip ikinci biosa geçme ve malesef buda olmadı ama ben burda yanlış yaptıgımı sanıyorum lütfen burayı atlamayın.Şimdi ben bu bilgisayarı nasıl açabilirim acaba ? Lütfen yardımcı olun konu yalnış yerde ise özür diliyorum canım çok sıkıldı şu sorun yüzünden.

the grudge

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
bios resetlemek için jumper var öyle bios chipini kısa devre ederek yapamazsın... dua et bozulmamış...

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Güç kaynağını anahtarından kapat ve altta gösterdiğim M_BIOS eepromunun bacaklarını şase et, yani onlar şasede kalsın. Sonra güç kaynağının anahtarını aç ve power sw pinleriyle anakarta ilk hareketi ver. Fanlar dönüp duracak ve tekrar açılacak. Tekrar açıldığı zaman bip sesini duyar duymaz şase ettiğin cismi M_BIOS eepromundan çek ve anakart kendini otomatik olarak B_BIOS eepromuna atacak ve ordan çalışmayı sürdürecek. B_BIOS'tan M_BIOS'a recovery işlemi tamamlandıktan sonra rahatça kullanabilirsin.

nMJ591.jpg

Eğer sonuç alamazsan şu bacakları şase ettirmeyi dene

7gyV35.jpg

Bu şekilde çok anakart kurtardım eğer halen yapamadıysan daha detaylı yardımcı olabilirim.

Son düzenleme:

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Hepinize teker teker teşekkür ediyorum.Bilgisayar bilgim var sadece bu sorun hakkında bilgi sahibi olmak için konu açtım ve bu konuyu açtıktan 10 dakika sonra Bilgisayarımı açabildim.Şöyle ki cımbızı alıp Clear CMOS'a tutturdum ve power a bastım açılınca geri çektim ve açıldı ama biosa girmiyordu direkt Windowsa geçiyordu sorun ise Bios sürümünde hemen FD sorunsuz sürümünü indirip aynı program ile flaşladım hemen açıldı bios ayarlarımı yaptım kaydettim şuan sorunsuz kullanıyorum.Yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim İyiki varsınız.

@Seyhoo hocam müsait iseniz soru sorabilirmiyim acaba size ?

Son düzenleyen moderatör:

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Hepinize teker teker teşekkür ediyorum.Bilgisayar bilgim var sadece bu sorun hakkında bilgi sahibi olmak için konu açtım ve bu konuyu açtıktan 10 dakika sonra Bilgisayarımı açabildim.Şöyle ki cımbızı alıp Clear CMOS'a tutturdum ve power a bastım açılınca geri çektim ve açıldı ama biosa girmiyordu direkt Windowsa geçiyordu sorun ise Bios sürümünde hemen FD sorunsuz sürümünü indirip aynı program ile flaşladım hemen açıldı bios ayarlarımı yaptım kaydettim şuan sorunsuz kullanıyorum.Yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim İyiki varsınız.

@Seyhoo hocam müsait iseniz soru sorabilirmiyim acaba size ?
Müsaitim buyrun

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,118
şasele derken 1-8 yada 1-5 pinleri kısa devre yap mı?

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
şasele derken 1-8 yada 1-5 pinleri kısa devre yap mı?
Evet ordaki bacakları kısa devre yapması lazım ki main bios eepromu arızaya geçsin. Main bios'un yedeği backup bios devreye giriyor ve backup bios eepromu main bios eepromuna kurtarma yazılımı atıyor böylece düzeliyor.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,118
Evet ordaki bacakları kısa devre yapması lazım ki main bios eepromu arızaya geçsin. Main bios'un yedeği backup bios devreye giriyor ve backup bios eepromu main bios eepromuna kurtarma yazılımı atıyor böylece düzeliyor.
bunun videosunu görmüştüm dual biosu gigabyte geliştirmiş zaten ...

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Hocam dediğim gibi bilgisayarı konuyu açtıktan 10 dakika sonra açtım :) neyse benim 3 adet sorum olacaktı.

1-) FX-4100 işlemci var Görev Yöneticisinden bakıyorum 3.6GHz olan işlemcim hep 2.76- 2.50 GHz arası geziyor tam hızda çalışmıyor bunu nasıl düzeltebiliriz acaba ?

2-) Biostan işlemci için hızlandırmaya yönelik yapılabilecek ayarlar varmıdır acaba ?

3-) Windowsta bütün çekirdekleri seçip yeniden başlattığımızda 4 çekirdek te aktif oluyormuş bu ayarı yapmaya gerek var mı acaba ? Şimdiden Teşekkür ederim.

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Hocam dediğim gibi bilgisayarı konuyu açtıktan 10 dakika sonra açtım :) neyse benim 3 adet sorum olacaktı.

1-) FX-4100 işlemci var Görev Yöneticisinden bakıyorum 3.6GHz olan işlemcim hep 2.76- 2.50 GHz arası geziyor tam hızda çalışmıyor bunu nasıl düzeltebiliriz acaba ?

2-) Biostan işlemci için hızlandırmaya yönelik yapılabilecek ayarlar varmıdır acaba ?

3-) Windowsta bütün çekirdekleri seçip yeniden başlattığımızda 4 çekirdek te aktif oluyormuş bu ayarı yapmaya gerek var mı acaba ? Şimdiden Teşekkür ederim.

x.x Ghz çalışma saatine sahip hiçbir işlemci her zaman x.x Ghz çalışma saatinde çalışmaz. O anki yüküne göre hangi çalışma saatine göre frekans uygunsa o hıza göre çalışır bunu sen belirleyemezsin. Biostan overclock işlemi yapabilirsin bunu Google'de araştırmanı tavsiye ederim.

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
x.x Ghz çalışma saatine sahip hiçbir işlemci her zaman x.x Ghz çalışma saatinde çalışmaz. O anki yüküne göre hangi çalışma saatine göre frekans uygunsa o hıza göre çalışır bunu sen belirleyemezsin. Biostan overclock işlemi yapabilirsin bunu Google'de araştırmanı tavsiye ederim.
Hocam Biosta Qooln Quiet diye bir ayar varmış kapatınca sabit 3.6 GHz de kalıyormuş ?

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Hocam Biosta Qooln Quiet diye bir ayar varmış kapatınca sabit 3.6 GHz de kalıyormuş ?

Sabit 3.6 Ghz çalışma frekansında kalırsa boşuna yük mü bindireceksin işlemciye ? Isınıp transistörlerini yıpratacaksın boşu boşuna. Böyle gereksiz şeylere takılma, işlemcin en uygun çalışma frekansında çalışacak zaten.

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Sabit 3.6 Ghz çalışma frekansında kalırsa boşuna yük mü bindireceksin işlemciye ? Isınıp transistörlerini yıpratacaksın boşu boşuna. Böyle gereksiz şeylere takılma, işlemcin en uygun çalışma frekansında çalışacak zaten.
Teşekkür ederim ellemiyorum o zaman kalsın Stok değerlerde

arycanda

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Güç kaynağını anahtarından kapat ve altta gösterdiğim M_BIOS eepromunun bacaklarını şase et, yani onlar şasede kalsın. Sonra güç kaynağının anahtarını aç ve power sw pinleriyle anakarta ilk hareketi ver. Fanlar dönüp duracak ve tekrar açılacak. Tekrar açıldığı zaman bip sesini duyar duymaz şase ettiğin cismi M_BIOS eepromundan çek ve anakart kendini otomatik olarak B_BIOS eepromuna atacak ve ordan çalışmayı sürdürecek. B_BIOS'tan M_BIOS'a recovery işlemi tamamlandıktan sonra rahatça kullanabilirsin.

nMJ591.jpg

Eğer sonuç alamazsan şu bacakları şase ettirmeyi dene

7gyV35.jpg

Bu şekilde çok anakart kurtardım eğer halen yapamadıysan daha detaylı yardımcı olabilirim.
Slm. Hocam konu eski ama bu sorunu bende gigabyte x370 gaming K5 ile yaşıyorum. Ne yaptıysam olmadı. Sizin dediğiniz main bios a şase yaptırmak çok sağlıklı değil diyenler var. Ne yapayım bunu deneyeyim mi yoksa servise mi göndereyim.