Anakartım ram modelini desteklemiyor.

Bu konuyu okuyanlar

CanonSpeed

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Ram'im 2400 Mhz ve anakartım 2400 Mhz destekliyor ama BIOS'tan yükseltmeye çalıştığımda hiç bir şekilde hareket etmiyor 2133 Mhz'de kaldı bunu nasıl yükseltebilirim.

Anakartım: ASRock Fatality B250 Gaming K4.
Ram: (2x4)Corsair 2400 Mhz 4Gb Ddr4.

Anakartımın sitesinde Corsair 4Gb 2133 Mhz destekliyor ama 4 Gb 2400 Mhz modeline desteği yok. Bunu arttırabilirmiyim illa ram'lerimi değişmemmi lazım veya yazılımsal bir update ile düzeltebilirlermi. Aklımda şöyle birşey var benim eski anakart 2133 Mhz destekliyordu ram'de tabii 2133 Mhz'de çalıştı,ben ram'leri farklı bir anakarttan 2400 Mhz'de çalışmasını sağlayıp tekrar kendi anakartımda taksam 2400 Mhz'de çalışırmı ?

GatsuX

Doçent
Reaksiyon puanı
324
aygıt yöneticisinden yaptınmı?

CanonSpeed

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
O nasıl oluyor ?
Yaptınmı değil yapmamı söyle.

GatsuX

Doçent
Reaksiyon puanı
324
yani aygıt yönetcisine girip güncelledinizmi?

CanonSpeed

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Hemen bakıyımda neye ?

GatsuX

Doçent
Reaksiyon puanı
324
windows arama bölümüne aygıt yöneticisi yaz çıkar

CanonSpeed

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Aygıt yöneticisinden neye bakayım ?

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994
2400 ile 2133 arasında performans farkı fazla olmayacak zaten çokta kurcalamaya gerek olduğunu düşünmüyorum.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994
Ben o performans farkı için fazladan para ödüyorum

Birşey güncelledim ama ne olduğunu bilmiyorum.
Hangi performans farkı? Arada performans olarak fark olmayacak diyorum bunu hissetmeniz imkansıza yakın zaten o yüzden gerek yok dedim. 2133 MHz ile 3200 MHz arasındaki fark gibi bir şey değil bu. İlla yapmak istiyorsanız BIOS sürümünü güncelleyip deneyin mümkünse.

CanonSpeed

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Hangi performans farkı? Arada performans olarak fark olmayacak diyorum bunu hissetmeniz imkansıza yakın zaten o yüzden gerek yok dedim. 2133 MHz ile 3200 MHz arasındaki fark gibi bir şey değil bu. İlla yapmak istiyorsanız BIOS sürümünü güncelleyip deneyin mümkünse.
O zaman 2133 Mhz alalım 2400 Mhz ram almayalım üstelik ben bu ram'lerden bir çift daha alıcam.
BIOS'u nasıl güncellerim sitesinden tüm driver'larını indirdim.
Bu sorun yazılımsal olarak giderilebilir değilmi ?

Son düzenleme:

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994
O zaman 2133 Mhz alalım 2400 Mhz ram almayalım üstelik ben bu ram'lerden bir çift daha alıcam.
BIOS'u nasıl güncellerim sitesinden tüm driver'larını indirdim.
Bu sorun yazılımsal olarak giderilebilir değilmi ?
Anakartın sitesinden en güncel BIOS dosyasını indirip flaşa atın. Flaşı bilgisayarı takın ve yeniden başlatın. Bilgisayar yeniden başlayınca BIOS menüsüne girip oradan M-Flash seçeneğine tıklayın. Çıkan ekranda USB belleğiniz ve içindeki BIOS dosyanız görünecek onu seçip yüklenmesini bekleyin bilgisayar ardından yeniden başlatılacak.

CanonSpeed

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Anakartın sitesinden en güncel BIOS dosyasını indirip flaşa atın. Flaşı bilgisayarı takın ve yeniden başlatın. Bilgisayar yeniden başlayınca BIOS menüsüne girip oradan M-Flash seçeneğine tıklayın. Çıkan ekranda USB belleğiniz ve içindeki BIOS dosyanız görünecek onu seçip yüklenmesini bekleyin bilgisayar ardından yeniden başlatılacak.
Bende diyorum neden olmuyor teşekkürler hemen deniyim. Ben normal masa üstünde BIOS'u güncellemeye çalışıyordum.

CanonSpeed

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Yaptım ama zaten BIOS güncelmiş aygıt yöneticisindende denedim güncel bence bu problem yazılımsal bir problem umarım gelecekte düzeltirler.
Ben neden BIOS'tan ayar yapınca bilgisayar sapıtıyor arada bir açılmaya başlıyor ?

CanonSpeed

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Yaptım ama zaten BIOS güncelmiş aygıt yöneticisindende denedim güncel bence bu problem yazılımsal bir problem umarım gelecekte düzeltirler.
Ben neden BIOS'tan ayar yapınca bilgisayar sapıtıyor arada bir açılmaya başlıyor ?
BIOS güncel sorun tamamen anakartın ram modelini desteklememisinden olduğunu anladım BIOS'tan ram'i 2400 Mhz çektiğim zaman sapıtıyor.