Anakart Isı Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

metallica91

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar ,
Son zamanlarda bilgisayarım yük altındayken fazla ısınıp kendini kapatmakta.
Daha önceleri böyle bir sorunla karşı karşıya gelmemiştim, sorun havalandırma ile alakalımı yoksa donanımsal bir sorunmu çözemedim.
donanım ısı değerlerim normal olarak firefox ve winamp açık iken şu şekilde,

Anakart 83 °C (181 °F)
CPU 38 °C (100 °F)
Aux 38 °C (100 °F)
GPU dioda 47 °C (117 °F)
SAMSUNG HD160JJ 38 °C (100 °F)

sizinde dikkatinizi çekmiştir. işlemci ile anakart sıcaklıkları arasında çok büyük ısı farkları var. oyun oynarken anakart ısım 100°C yi geçmekte ve pc kendini kapatmakta. işlemci ısısı ise yük altında dahi 45 °C yi geçmemekte.

bilgisayarımın özellikleri şu şekilde;

CPU Türü DualCore Intel Pentium D 945, 3400 MHz (17 x 200)
Anakart Adı Intel D945GCNL
bellek 2 x 1gb DDR2 800mhz ram
Grafik kartı nVIDIA GeForce 7100 GS
psu : 300W
işletim sistemi windows xp media center edition
not: bilgisayarda o/c uygulanmış donanım bulunmamaktadır.

sizce işlemci fanınımı değiştirmeliyim yoksa başka bir sorunmu var? yardımlarınızı bekliyorum, şimdiden ilgilenenlere teşekkür ederim.

gvn

Müdavim
Reaksiyon puanı
19
fan kısmındaki metal parcasını ii temizle sogutucu olanı ondan kaynaklana biliyor

metallica91

Asistan
Reaksiyon puanı
1
aslında temizlemeye hiç niyetim yok çünki uçak motoru gibi ses çıkartmakta.onun yerine uygun fiyatlı bir fan almayı düşünüyorum ama işe yarıyacakmı? yani işlemci ısısı zaten normal seviyelerde anakart neden bu kadar çok ısınıyor? fan değiştirirsem sizce sorunum çözülebilirmi, şu fanı almayı düşünüyorum hem sessiz hemde hakkında yapılan yorumlar olumlu yönde.http://www.hepsiburada.com/arctic-c...Details.aspx?categoryid=1125&productid=bd9860

gvn

Müdavim
Reaksiyon puanı
19
fan değiştirirsen cözebilirsin birde kasanın yanlarının acık olması lazım hava girebilmesi lazım

metallica91

Asistan
Reaksiyon puanı
1
teşekkürler, yan kapak zaten açık :)