AMD Ryzen R5 1600 Stok Soğutucu İle 4.00 GHz'ye OC Yapmak

Bu konuyu okuyanlar

Birkan Öztürk

Doçent
Reaksiyon puanı
154
Arkadaşlar selam başlıktaki gibi kendi kullandığım bu işlemciye stok soğutucu ile 4.oo ghz oc yaptım sizce bir sorun çıkar mı ? teşekkürler şimdiden.

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Uzun saatlerce O.c yaparsan soğutma yeterli kalmaz o yüzden sıvı soğutma sistemi öneriyorum O.c için

Ömer Canbaz

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Bence de sıvı soğutma iyi olur. Bütçenizi söylerseniz size sıvı soğutma önerebiliriz.

Birkan Öztürk

Doçent
Reaksiyon puanı
154
Ya şu an icin alamam peki en cok kqc ghz e yapmaliyim ? En fazla günde 3 saat oyun oynuyorum ya tabi pc saatlerce acik ama oyunen fazla 3 saat. Kalan zamanlarda oyun inerken acik kaliyo ve video izlerken vs

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Ya şu an icin alamam peki en cok kqc ghz e yapmaliyim ? En fazla günde 3 saat oyun oynuyorum ya tabi pc saatlerce acik ama oyunen fazla 3 saat. Kalan zamanlarda oyun inerken acik kaliyo ve video izlerken vs

Oyun oynamadığın ve açıkta beklettiğin zaman o.c u kapat gereksiz güç tüketimine neden olur
standard o.c hızını uygulaman yeterli 3.4 ghz miş hızın bence oldukça yeterli oyunlarda falan özellikle kullanıyorsan havalandırma sistemini geliştirmezsen anakartı devreyi yakarsın
--- Gönderi Güncellendi ---
Bu arada Güç kaynağın 600W 80 plus sertifikaya sahip mi değilse tam olarak söylermisin

Kaya26

Müdavim
Reaksiyon puanı
550
Kendi gözlerimle 3.7 stok soğutucu ile en makul giden hız.

Birkan Öztürk

Doçent
Reaksiyon puanı
154
Oyun oynamadığın ve açıkta beklettiğin zaman o.c u kapat gereksiz güç tüketimine neden olur
standard o.c hızını uygulaman yeterli 3.4 ghz miş hızın bence oldukça yeterli oyunlarda falan özellikle kullanıyorsan havalandırma sistemini geliştirmezsen anakartı devreyi yakarsın
Bu arada Güç kaynağın 600W 80 plus sertifikaya sahip mi değilse tam olarak söylermisin
Evet 600w 80 plus bronz sertifikası var cm masterbox lite 5 in psu su
Kendi gözlerimle 3.7 stok soğutucu ile en makul giden hız.
Teşekkürler hocam bilgin için :)

Hocam oc yi işe yaramadağı zaman biostan açmak kapatmak durmadan ne bileyim hem üşendirir hem zararlı olmazmı durmadan değiştirmek vs.?

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
Arkadaşlar selam başlıktaki gibi kendi kullandığım bu işlemciye stok soğutucu ile 4.oo ghz oc yaptım sizce bir sorun çıkar mı ? teşekkürler şimdiden.
Merhabalar,
boşta ve yükteki sıcaklık değerleri nedir? Sıcaklıklara göre yorumlamak çok daha iyi olur... Ayrıca stabilite testi yaptın mı?

Birkan Öztürk

Doçent
Reaksiyon puanı
154
Merhabalar,
boşta ve yükteki sıcaklık değerleri nedir? Sıcaklıklara göre yorumlamak çok daha iyi olur... Ayrıca stabilite testi yaptın mı?
Hocam sıcaklıkara bakmadım bakabileceğim bir program önerir misin ? ve stabilite testi yapmadım aslında ne olduklarını bilmiyorum stres testi vs. diyorlar aslında hiç bir şeyi bilmeden bir arkadaşın yorumuyla 4.00 ghz e çıkarmam hata belki fakat ne bileyim denemek istedim ama öğretirseniz sevinirim hangi programlar ile stabilite testi yapıldığını ve boşta iken ve doluda iken sıcaklıklara bakmayı. ya bios ayarlarında bir 50 derece civarıydı hatırladığım kadarıyla.

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
Hocam sıcaklıkara bakmadım bakabileceğim bir program önerir misin ? ve stabilite testi yapmadım aslında ne olduklarını bilmiyorum stres testi vs. diyorlar aslında hiç bir şeyi bilmeden bir arkadaşın yorumuyla 4.00 ghz e çıkarmam hata belki fakat ne bileyim denemek istedim ama öğretirseniz sevinirim hangi programlar ile stabilite testi yapıldığını ve boşta iken ve doluda iken sıcaklıklara bakmayı. ya bios ayarlarında bir 50 derece civarıydı hatırladığım kadarıyla.
AIDA64 indirip boştaki ve stabilite testi yapıp sıcaklıkları paylaşırsan sevinirim.

Emrhan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Aidata 64 Programıyla Sistem Kararlılık Testi Yap 30 Dk lık Sonucları At
AIDA64 indirip boştaki ve stabilite testi yapıp sıcaklıkları paylaşırsan sevinirim.
Aynı Andamı Yazdık ? :tearsofjoy:

Birkan Öztürk

Doçent
Reaksiyon puanı
154
Arkadaşlar sanırsam doğru bir şekilde başlattım.

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    51.9 KB · Görüntüleme: 838

Emrhan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
evet ordan statıcs e tıkla orda sıcaklık degerleri yazar

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Arkadaşlar sanırsam doğru bir şekilde başlattım.

Msı afterburner ile oyunlarda da ne kadar ısındığınıda bizimle paylaşırsanız stok soğutucunun ne kadar dayanabileceğini veya tavsiyelerimizi ona göre söylemek istiyoruz

Birkan Öztürk

Doçent
Reaksiyon puanı
154
evet ordan statıcs e tıkla orda sıcaklık degerleri yazar
Tamamdır dostum 30 dakika sonra demiştin sen 30. dakika dolunca atarım yine resimleri :)
Msı afterburner ile oyunlarda da ne kadar ısındığınıda bizimle paylaşırsanız stok soğutucunun ne kadar dayanabileceğini veya tavsiyelerimizi ona göre söylemek istiyoruz
Hocam stabilite testi yapılırken şu an canım oyun oynamakta istemiyorum onu yarın yapıp atsam bakar mısınız yine bu posta :D ?

Emrhan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Tamamdır dostum 30 dakika sonra demiştin sen 30. dakika dolunca atarım yine resimleri :)

Hocam stabilite testi yapılırken şu an canım oyun oynamakta istemiyorum onu yarın yapıp atsam bakar mısınız yine bu posta :D ?
Birde O işlemci Zaten Cok Guclu bi işlemci oc yapıp omrunu kısatmaya degecek bişey gormuyorum ben

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299

bize attığın fotoğrafta 58 derece gibi değer alması biraz fazla gibi boştayken galiba o kadar ısınıyor oyun oynamadım dediğinize göre oynan oyuna göre O.c ta 60-70 derece görmek mümkün olabilir buda hiç iyi değil

Birkan Öztürk

Doçent
Reaksiyon puanı
154
bize attığın fotoğrafta 58 derece gibi değer alması biraz fazla gibi boştayken galiba o kadar ısınıyor oyun oynamadım dediğinize göre oynan oyuna göre O.c ta 60-70 derece görmek mümkün olabilir buda hiç iyi değil
Aynen hocam son 1-1.5 saattir hiç ağır oyun oynamadım annem bir tek okey oynadı yani

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
O.c yapınca ömrü ne kadar kısalır hocam bence de gerek yok direk auto ya mı al dersin :D ?
Otomatiğe alabiliyorsanız alın ama 4 ghz te çalıştırmayın 3.7 ghz makul hız
Aynen hocam son 1-1.5 saattir hiç ağır oyun oynamadım annem bir tek okey oynadı yani
Tamam yarın oyun oynarsan fotoğraf attığın zaman beni etiketlersin bakarım yarın :)

Birkan Öztürk

Doçent
Reaksiyon puanı
154
Anladım dostlar ben o zaman stres testini atayım sonra dediğinize göre auto ya alırım yeterki bir şey olmasın daha 3 haftalık pc :D.

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Hayırlısıyla kullanda ekran kartın modeli ney Ssd varmı

Birkan Öztürk

Doçent
Reaksiyon puanı
154
Hayırlısıyla kullanda ekran kartın modeli ney Ssd varmı
Direk sistemi sayayım hocam sana fiyatına göre değerlendir hem istersen :).

Msi B350 Tomahawk anakart
Msi Rx580 8 gb gaming model ekran kartı
Gskill 8 gb 3000 mhz rapijaw serisi ram
Cooler master masterbox lite 5 kasa ve içinde 600w 80+ bronze sertifikalı psu
1 TB hdd
SSD şu an için yok
Ryzen 5 1600 işlemci

Hepsi 3400 TL tuttu hocam vatandan alındı

Ekleme: 2 hafta sonrasında Aoc'un 24 icnh freesync li 75 hz 1 ms oyuncu monitörü alındı 800 Tl'ye kısaca hepsi beraber 4200 TL :)

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Direk sistemi sayayım hocam sana fiyatına göre değerlendir hem istersen :).

Msi B350 Tomahawk anakart
Msi Rx580 8 gb gaming model ekran kartı
Gskill 8 gb 3000 mhz rapijaw serisi ram
Cooler master masterbox lite 5 kasa ve içinde 600w 80+ bronze sertifikalı psu
1 TB hdd
SSD şu an için yok
Ryzen 5 1600 işlemci

Hepsi 3400 TL tuttu hocam vatandan alındı

Ah keşke AMD ekran kartı yerine gtx 1060 6 GB alsaymışsınız daha karlı olurdu foruma danışmadınız galiba sistem toplarken ya da ben görmedim

Birkan Öztürk

Doçent
Reaksiyon puanı
154
Ah keşke AMD ekran kartı yerine gtx 1060 6 GB alsaymışsınız daha karlı olurdu foruma danışmadınız galiba sistem toplarken ya da ben görmedim
Danıştım da kendim gelecek oyunlarda Rx 580'in DX 12 de iyi olmasından ötürü onu tercih ettim bitin önemi var mı bilmiyorum fakat rx 580 256 bit idi gtx 1060 192 bit idi vs. birde 6 gb vs 8 gb ( o şu an için 6 gb fazlasıyla yeterli tabi ki :D ) o nedenlerden bir de işlemcim amd iken ekran kartımında amd olmasını istedim açıkcası set yapmak gibi. Bende öyle bir huy varda :D. 30 dakika doldu hocam durdurup resim atayım mı ?

Ekli dosyalar

• stabilitytest.png
    stabilitytest.png
    30.9 KB · Görüntüleme: 671

Emrhan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Danıştım da kendim gelecek oyunlarda Rx 580'in DX 12 de iyi olmasından ötürü onu tercih ettim bitin önemi var mı bilmiyorum fakat rx 580 256 bit idi gtx 1060 192 bit idi vs. birde 6 gb vs 8 gb ( o şu an için 6 gb fazlasıyla yeterli tabi ki :D ) o nedenlerden bir de işlemcim amd iken ekran kartımında amd olmasını istedim açıkcası set yapmak gibi. Bende öyle bir huy varda :D. 30 dakika doldu hocam durdurup resim atayım mı ?
55 Derece anakart sıcaklıgı Yenı nesıl anakarta gore Fazla Degilmı ? Kasanın Sirkülasyon Durumu Ne

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
Bu arada ekran kartın nedir?