Alibaba'dan toplu sipariş ettiğim ürünler gümrüğe takılır mı?

Bu konuyu okuyanlar

muhalpkeraki

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhabalar. Alibaba'da bir ürün buldum. Satıcı firmayla iletişim kurdum ve kendilerinden 10 adet göndermelerini istedim ama henüz kararımı kesinleştirmediğimi söyledim. Çünkü gümrük konusunda aklıma takılan noktalar var. Aklımdaki soruların cevabını internette bir türlü bulamadım. Onun için en iyisi kendim sorayım. Daha sonra bu konuyu araştıran kişilere bir faydası olsun dedim. Şimdi konuya geçelim.

İnternette arattığımda hep son yapılan düzenlemeyle AliExpress'te €22 üzeri alışverişlerde gümrüğe takılacağı falan yazıyor. Siparişim bu kadar pahalı değil ancak ilerde bu meblağlarda siparişler de verebileceğimi düşündüğümden burası aklıma takılan bir nokta oldu. AliExpress'in isminin girdiğim hemen hemen her sitede zikredildiğini gördüm ancak hiçbirinde Alibaba yazmıyordu. AliExpress de Alibaba'ya ait ancak AliExpress'te verilen siparişler tekliyken Alibaba'da verilen siparişler çoklu ya da bir diğer ifadeyle toptan. Sipariş sınırları minimum 10, 50, 100, 500 sipariş gibi başlıyor. Burada kıstas nedir?

Birkaç sitede ithalat vergisi gibi şeyler de gördüm. Sanırım toptan siparişlerde kesiliyormuş ama detayını tam anlamıyla hiçbir yerde bulamadım. Aklıma takılan diğer bir nokta da bu oldu. Acaba siparişim ticari amaçlı olarak algılanır mı?

Üründen 10 adet alacağım ve toplam ağırlığı tahminen 1 kilograma yaklaşacak. Toplam ücreti ise yaklaşık $6. Yani bayağı uygun fiyatlı bir ürün.

Henüz bu firmaya kargo fiyatını sormadım ancak bundan önce de birkaç firmaya yazmıştım, onlar $20 gibi büyük bir kargolama ücreti talep etmişlerdi. Anladığım kadarıyla bu firmada da kargo ücretsiz olmayacak. Burada da bilenlere danışmak istediğim bir nokta var. Normalde Türkiye'deki sitelerden ya da AliExpress üzerinden aldığımız en ufak ürünlerde bile ücretsiz kargo olurken Alibaba gibi toptan satış yapılan yerlerde neden kargo ücreti isteniyor? Kargoyu ücretsiz yollayan firmalar var mı? Veyahut bu işin farklı bir çözüm yöntemi var mı?

Sorular biraz uzun oldu kusura bakmayın ancak ileride bakacak arkadaşlar için faydalı olacağını düşünüyorum. Bir an önce yanıtlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum.

Son mesajlar