ALES Soru Ve Cevapları Ne Zaman Yayınlanır? ALES Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
626
ALES'te bugün birçok aday hayal ettikleri puanu almak için çaba harcayacak. ALES sınavı saat kaçta başlayacak ve kaç dakika sürecek soruları adaylar tarafından merak ediliyor. Ayrıca sınava katılanlar sınav kitapçığının açıklanmasını ve soru ve cevaplara bakarak ne kadar net yaptıklarını öğrenmek istiyor. İşte 5 Mayıs ALES sınavına dair detaylar...

ALES soru ve cevapları ne zaman yayınlanır? ALES sonuçları ne zaman?

Akademik kariyer yapmak isteyenlerin giriş yapacağı ALES için adaylar saat kaçta, sınav giriş belgesi nasıl sorularına yanıt arıyor. ÖSYM, sınava girecek adaylara, saat uyarısında bulundu sınav saat 10’da başlayacak. Sözel ve sayısal iki ayrı testten oluşan ALES 100 sorudan oluşuyor ve adayların 150 dakika dakikası bulunuyor. ALES soru ve cevaplarının önümüzdeki hafta içinde yayınlanması bekleniyor. ALES sonuçları ise resmi olarak 30 Mayıs tarihinde açıklanacak.
SINAVA GİRERKEN DİKKAT!
Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı için adaylar, saat 10.00’dan sonra sınav binalarına alınmayacaktır. Adaylar, fotoğrafsız nüfus cüzdanı ile sınava kesinlikle alınmayacaktır.
ales sözcü ile ilgili görsel sonucu

ALES PUANI NERELERDE KULLANILIYOR?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES), 78 sayılı Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanları Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye, 5538 sayılı Kanunla eklenen Ek Madde 8 uyarınca,
yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına yapılacak atamalarda,
ülkemizde lisansüstü eğitime girişte,
yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde ilgili kurumların kullanacakları puanları sağlayan sınav sistemidir.

Kaynak: Sözcü