AKK kalktı, hem de ping (ms) ile beraber!

Bu konuyu okuyanlar

Mert Alper

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,311
Bildiğiniz üzere 1 Ocak 2019 itibarıyla adil kullanım noktası kalktı. Amma velakin AKK kalktığından beri gecikme sürem (ms) çok yükseldi. Bununla kalmamakla beraber artık yüksek olan pingim bile sabit değil. Bi 70'lerde, bi 150'lerde, yeri geliyor 2500-3000 ping dahi görüyorum belirli sürelerde.

Bu zamana kadar Türk Telekom çağrı merkezini arayıp da herhangi bir sonuca ulaşmışlığım olmadığı için hiç o topa girip de boş bir sonuç için kimseyle muhatap olmak istemiyorum, çünkü artık kalp kırıcı bir insan olacak kadar sinirlerimi bozmaya başladı. Müşteri Temsilcisi olduğum için halden anlarım diyorum ama bu sefer benimle ilgilenen müşteri temsilcisinin beni salladığını hissedince (ki hissedebiliyorum) çıldıracağım diye aramak da istemiyorum.

Böyle bir durumda ne yaparsam sonuç alabilirim?

-> MAC adresi ile sınırlama koyarak sadece kullanmakta olduğum bilgisayara izin verdim ve bilgisayarda herhangi bir güncelleme vesaire yokken ping denemesi yaptım. Aynı sorunu yaşıyorum...

Drangleic

Müdavim
Reaksiyon puanı
263
Aynı sıkıntı bende de var artı olarak eskiden tam 16mbit alırdım şimdi 13 e filan düştü gerçi akk kalktığını düşünürsek bu çok sıkıntı değil ama ping olayı can sıkıcı cidden

rawkid

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,316
Bunun kasıtlı olarak yapıldığından adım gibi eminim. Çünkü daha ayın başındayız. Millet önceden de kotasını doldurmuyordu bu zamanlarda yani herkes tam kapasite kullanıyordu ama hiç böyle şeyler olmuyordu.

Ben de 2-3 gündür akşamları çok yüksek ping ve düşük hızla karşı karşıyayım. Ama ne hikmetse saat 12'yi geçtiği anda herşey çat diye normale dönüyor. Özellikle 19-23:00 arası oluyor bu. Millete akk varken bak her şey daha güzeldi dedirtmeye çalışıyorlar ben başka bişey göremiyorum bu durumda.

Mert Alper

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,311
Kesinlikte katılıyorum, özellikle akşam saatlerindeki verim iğrenç ötesi. Bir de fiyatları elmas kabloyla internet verir gibi arşa çıkardılar, hizmet gittikçe yerlere gidiyor olmasına rağmen... Batsın da kurtulalım, milleti çürüttüler maddi ve manevi.

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
Ya bizim belli olan bir şey müthiş alt yapı sorunlarımız var :D
Yani yetmiyo abi bunlar bize üzerine tuttular AKN kaldırmak gibi ciddi bir iddianın atına girdiler üstelik arada geçen süre zarfınca devamlı olarak altyapı geliştirmelerinin olacağından bahsettiler...
Gel gör ki yetmiyor işte stabil olan çoğu şey kaydı gitti AKN kaldırdık dediler olamayacak bi ton dert tasa ...
Diyecek bişey yok belki çok daha saçma şeylerle karşılaşacağız :D

Mert Alper

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,311
Fiyatlar gayet stabil ama :) Yükselip yükselip duruyor maşallah, bana mısın demiyor.

İnternet denen şeyin parayla olmadığı, bedava olduğu ülkeler var. Biz de evimize bizi kanser edecek bir altyapıya köpek gibi para veriyoruz. Yazık sadece...

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,118
bizimkiler vodofone geçmek için can atıyorlar...

grezimonk

Müdavim
Reaksiyon puanı
261
7937855800.png

HG253s ile wifi ile anca bu kadar...

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
tt soyguncudur, asla dürüst çalışmaz... Her firma, şirket parasına bakar ama tt başka, o bir efsane soygunculukta :) Hilenin kralını yaptık diye yüzleri hiç kızarmaz, hatta kitabını bile yazıp kendi aralarında okuyorlardır...

raxetul

Müdavim
Reaksiyon puanı
31
Ya bizim belli olan bir şey müthiş alt yapı sorunlarımız var :D
Yani yetmiyo abi bunlar bize üzerine tuttular AKN kaldırmak gibi ciddi bir iddianın atına girdiler üstelik arada geçen süre zarfınca devamlı olarak altyapı geliştirmelerinin olacağından bahsettiler...
Gel gör ki yetmiyor işte stabil olan çoğu şey kaydı gitti AKN kaldırdık dediler olamayacak bi ton dert tasa ...
Diyecek bişey yok belki çok daha saçma şeylerle karşılaşacağız :D

Yetmiyor değil, yetirilmiyor, kısıtlanıyor.
Evimde fiber var. Speedtest ya da Türktelekom üzerinden test yaptığımda ilk önce 2-3 Mbpsçıkıyor sonra ikinci testlerde 20-25 Mbps. Durum şu TürkTelekom bilerek yada bilmeyerek(bir bilgisayar mühendisi olarak memleketteki mühendislik kalitesini gayet iyi biliyorum) kısıtlama yapıyor. Ağda ikinci bir veri isteiğinde buluncaya kadar hızlar kısıtlı, ikinci yoğun istekte hızlar açılıyor. Ama bu durumda da şöyle bir durum ortaya çıkıyor: CGNAT sunucu ve ağ geçitlerine yığılmalar.

TürkTelekom önderliğinde servis sağlayıcılar gelirlerini arttırmak için statik IP alımlarını arttırmaya çalışıyor. Dinamik DNS uygulamaları ile IP değişse bile insanlar bir şekilde evdeki cihazına erişim sağlayabiliyordu ama hem IPv4 yetersizliği (aslında dünya genelinde operatörler bu konuda bizdekiler gibi davranıyor) hem de operatörlerin kar güdüleri ile son kullanıcılara dünya çapında erişim sağlayan gerçek IP vermeyi bırakarak hepimizi 100'erli 1000'erli belkide 10000'erli gruplar halinde LAN network'lere ayırarak o network üzerinden internete çıkmamızı sağlamaya başladılar. Ben Ankara'da oturuyorum, bulunduğum CGNAT grubunun ağ geçidi İzmir'de! (yurtdışı çıkışa yakın yerde olması mantıklı gibi saçma bir açıklama ile bilmeyenlere yutturabilirler ama ben İstanbul'daki bir sunucuya bağlanmak istediğimde ne olacak? Gereksiz yere Ankara İzmir kablosuna yük bindirip İstanbul'daki bir web sayfasına İzmir üzerinden bağlanacağım)

Mühendisliğin amacı çözüm üretmek, üzerine inşa ettiği mühendisliğin temeli de verimliliktir. Ülkemizde de verimli çözümler üretmek yerine günü kurtarma ile hareket edildiği süre yollarmız çukur, internetimiz kopuk olacaktır.

Yaşadığımız sorunların düzeltmenin yegane yolu da çoğu durumda kendimizden başlıyor çünkü bugün mezun olan birisi 10 sene sonra bir Telekom Şubesinde sırf doktorası var diye yönetici olacak. Akademik kariyer yapanlarda teknik bilgi zayıf olduğu gibi yöneticilik bilgisi de yeterince gelişmemiş oluyor.

---- Mesajlar birleştirildi ----

7937855800.png

HG253s ile wifi ile anca bu kadar...

Bir çok ülkenin ortalama hızına yakın bir hız için Türkiye'nin %93 ünden daha hızlı demiş!

Son düzenleme:

Mert Alper

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,311
Kesinlikle hemfikiriz. Yetmiyor değil, yetmesi istenilmiyor. Parayı alırken gani gani, hizmeti verirken "karınları doysun yeter".

Böyle bir anlayış işte...

grezimonk

Müdavim
Reaksiyon puanı
261
Yetmiyor değil, yetirilmiyor, kısıtlanıyor.
Evimde fiber var. Speedtest ya da Türktelekom üzerinden test yaptığımda ilk önce 2-3 Mbpsçıkıyor sonra ikinci testlerde 20-25 Mbps. Durum şu TürkTelekom bilerek yada bilmeyerek(bir bilgisayar mühendisi olarak memleketteki mühendislik kalitesini gayet iyi biliyorum) kısıtlama yapıyor. Ağda ikinci bir veri isteiğinde buluncaya kadar hızlar kısıtlı, ikinci yoğun istekte hızlar açılıyor. Ama bu durumda da şöyle bir durum ortaya çıkıyor: CGNAT sunucu ve ağ geçitlerine yığılmalar.

TürkTelekom önderliğinde servis sağlayıcılar gelirlerini arttırmak için statik IP alımlarını arttırmaya çalışıyor. Dinamik DNS uygulamaları ile IP değişse bile insanlar bir şekilde evdeki cihazına erişim sağlayabiliyordu ama hem IPv4 yetersizliği (aslında dünya genelinde operatörler bu konuda bizdekiler gibi davranıyor) hem de operatörlerin kar güdüleri ile son kullanıcılara dünya çapında erişim sağlayan gerçek IP vermeyi bırakarak hepimizi 100'erli 1000'erli belkide 10000'erli gruplar halinde LAN network'lere ayırarak o network üzerinden internete çıkmamızı sağlamaya başladılar. Ben Ankara'da oturuyorum, bulunduğum CGNAT grubunun ağ geçidi İzmir'de! (yurtdışı çıkışa yakın yerde olması mantıklı gibi saçma bir açıklama ile bilmeyenlere yutturabilirler ama ben İstanbul'daki bir sunucuya bağlanmak istediğimde ne olacak? Gereksiz yere Ankara İzmir kablosuna yük bindirip İstanbul'daki bir web sayfasına İzmir üzerinden bağlanacağım)

Mühendisliğin amacı çözüm üretmek, üzerine inşa ettiği mühendisliğin temeli de verimliliktir. Ülkemizde de verimli çözümler üretmek yerine günü kurtarma ile hareket edildiği süre yollarmız çukur, internetimiz kopuk olacaktır.

Yaşadığımız sorunların düzeltmenin yegane yolu da çoğu durumda kendimizden başlıyor çünkü bugün mezun olan birisi 10 sene sonra bir Telekom Şubesinde sırf doktorası var diye yönetici olacak. Akademik kariyer yapanlarda teknik bilgi zayıf olduğu gibi yöneticilik bilgisi de yeterince gelişmemiş oluyor.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Bir çok ülkenin ortalama hızına yakın bir hız için Türkiye'nin %93 ünden daha hızlı demiş!
ortalama hız tabi kedi erişemediği ciğere mundar dermiş... hız kaybı routerdan kaynaklı asla 50mbps üzerini stabil veremiyor... 100mbps hızıda gördük... HG253s ağ kartı seçiyor...