Akıl Oyunları

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
10,325
Selamun aleykum...
Herkese güzel günler, mutlu bir yaşam diliyorum.
Ne ki, güzel günler, mutlu bir yaşam için kaliteli bir beyin konforuna ihtiyacımız vardır.
çünkü güzellikleri, mutlulukları ancak beynimizle algılarız.

nasıl vücudumuz fiziki olarak sağlıkla kalabilmesi spora, antrenmana ihtiyacı olduğu gibi beyin dokularımızın da aynı şekilde antrene edilmesi durumunda sağlıklı kalabildiğini biliyoruz. bu düşünceyle açmak istedim bu konuyu.

beynimizi, aklımızı, zekâmızı antrene etmek için.

sizler de böyle düşünüyorsanız bu konu tam size göre... diyor ve ilk sorumuzu soruyoruz:

TV de sunulan bir spor programına Fenerbahçeliler, Beşiktaşlılar ve Galatasaraylılar katılmaktadır. Galatasaraylılar ve Fenerbahçelilerin tamamı katılıp, BJK’lilerin 1/3′ü katılmayınca 63 kişi, Fenerbahçelilerin ve Beşiktaşlıların tamamı katılıp Galatasaraylıların 1/4′ü katılmayınca 64 kişi, Galatasaraylıların ve Beşiktaşlıların tamamı katılıp FB’lilerin 1/5 ‘i katılmayınca 65 kişi oluyorlar. Bu programa taraftarlar tamamen katıldığında kaç kişi olurlar?

Karargaht

Dekan
Reaksiyon puanı
112
Ve aleykum Selam. Sırf selamını okudum cevap vermek zorunluluğu hissettiğim için yazıyorum, yarışmacı arkadaşlara başarılar, iyi geceler:p

Reaksiyon puanı
10,325

bildiniz!

Beşitaş 21
Galatasaray 24
Fener 25

sayılar da bu şekildeydi...

e o halde bi başka soruya geçelim...

Adamın biri yurtdışından döndüğünde İstanbul’a bir cami, bir de kilise yaptırmış. Bu adam müslüman mıdır? yoksa hristyan mı?

Artvincenter

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Aleykum selam diyorum abi matematik beni aşar arkadaşlara başarılar :D

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
bildiniz!

Beşitaş 21
Galatasaray 24
Fener 25

sayılar da bu şekildeydi...

e o halde bi başka soruya geçelim...

Adamın biri yurtdışından döndüğünde İstanbul’a bir cami, bir de kilise yaptırmış. Bu adam müslüman mıdır? yoksa hristyan mı?

Müteahhit :)

Kadima

Rektör
Reaksiyon puanı
841

İstanbul'a bir cami bir de Kilis'e yaptırmış :D o halde müslümandır :)

XAFER37

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Adamın biri yurtdışından döndüğünde İstanbul’a bir cami, bir de kilise yaptırmış. Bu adam müslüman mıdır? yoksa hristyan mı?[/QUOTE]

düşüne düşüne yeni çözdüm müslümandır. :) bir istanbul a birde kilis şehrine yaptırmıştır.

yeni soruları bekliyorum.

Reaksiyon puanı
10,325
yahu mübarekler çok kolay çözdünüz be, cin gibisiniz valla! :D

Yıl 1927, ingiltere de bir cenaze töreni. törende konuşan albay george ölen kişiyle ilgili yaptığı konuşmada; yüzbaşı jonathan ‘ın I. dünya savaşında ülkesi için cesurca savaşmış, onun gibilerin kahramanlıkları sayesinde ingilterenin galip çıktığını belirtmiş ve yüzbaşı jonathanın bir kaza sonuncunda ölmesini çok acı bulduğunu söylemiştir.

Soru: Tüm bu konuşmadaki mantık hatası nedir?

Kadima

Rektör
Reaksiyon puanı
841
tarihle ilgili kısım herhalde :) tarihim iyi olmadığı için bilmiyorum :D

- - - Mesaj Güncellendi - - -

aha buldum sanırım :D o tarihte anlatıyorsa 1. dünya savaşı değil dünya savaşı demesi gerekiyor.

doğruysa tabi :)

XAFER37

Profesör
Reaksiyon puanı
1
1. dünya savaşı 1914- 1918 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir o tarihte ölen birinin cenaze töreni niye 1927 yılında yapılıyor, bide @android3 söyledigi dogru daha 2. dünya savaşı çıkmadıgı için dünya savaşı denmesi gerekiyor.

Reaksiyon puanı
10,325
anlaşıldı, sizin saksılar fena halde çalışıyor! :D
e o zaman sizi biraz daha fazla yormaya çalışalım...

Virüs bulaşmış belli bir sayıdaki bilgisayarı virüsten temizleyeceksiniz. Bugün işe başlayarak günde üç bilgisayar temizlerseniz Pazar günü işi bitirebileceksiniz. Eğer günde beş bilgisayar temizlerseniz işi bitirebileceğiniz gün Cuma olacak. Bugün günlerden ne?

Kadima

Rektör
Reaksiyon puanı
841
bu yemedi :/

- - - Mesaj Güncellendi - - -

yanlış yapmadıysam çarşamba günü başlanmış :)

roRVN6d.jpg

arsenik

Rektör
Reaksiyon puanı
242
Bence çıkmaz ayın son çarşambası. :p

KaptaPrism

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Bulunduğumuz gün a.Günleri dahil edeceğimiz için +1 unutulmamalı.

(7-a+1).3=(5-a+1).5
21-3a+3=25-5a+5
2a=6
a=3

Çarşamba.

XAFER37

Profesör
Reaksiyon puanı
1
çarşamba günü

bu matematik sorusu olmuş biraz. millet bu tarz soruları çözmeye can atıyor baksana :D

bidaha bidaha hadi :D

Seyyah biraz daha ilk iki soru gibi olsun matematige kaçma.

Reaksiyon puanı
10,325
çarşamba günü

bu matematik sorusu olmuş biraz. millet bu tarz soruları çözmeye can atıyor baksana :D

bidaha bidaha hadi :D

Seyyah biraz daha ilk iki soru gibi olsun matematige kaçma.

ilk soru matematik sorusuydu ama...
001_smile.gif

bunu da çözdünüz.
bunlar biraz da alıştırma turlarıydı...

İki en iyi arkadaş mesajlaşıyorlar. Biri diğerine şunları yazıyor:

“Canım çok sıkılıyor, seni de çok özledim. Bu gece müsaitseniz sizde kalmaya gelebilir miyim?”

Bu mesajı alan diğer arkadaş mesajı aynen şöyle cevaplar: “Canım benim ne güzel olurdu ama ben evde değilim şu an, halamlardayım. Halamın oğlu askerden geldi biraz önce, bu gece orda kalacağım. Yarın bekliyorum, tamam mı? İyi geceler.”

Bu mesajı okuyan diğer arkadaş çok bozulur; çünkü en iyi arkadaşının ona yalan söylediğinden, aslında evde olduğundan emin olmuştur ve bunu bu mesajla anlamıştır.

Sizce kız, en iyi dostunun ona yalan söylediğini nasıl anlamış olabiir?

XAFER37

Profesör
Reaksiyon puanı
1
mesajı yazarken bu gece orda kalacagım diyor demekki hala evde, halanın oğlunun askerden geldigide yalan çünkü nerden gördü( duymuşta olabilir tabi) ama şuan geldi diyor, sonrada orada kalacagım diyor daha gitmemiş yani hala evde. böyle galiba

seckyn

Profesör
Reaksiyon puanı
18
halasında ama orada kalacak :p burada kalmalıydın :mrgreen:

Halasında olduğunu söylemiş ilk olarak ama sonradan evde olduğunu söylemiş :D çok tutarsızsın liseli :p

Reaksiyon puanı
10,325
Cem ve eşi, kendileri hariç dört evli çiftin daha bulunduğu bir davete gittiler. Davetteki herkes kendi eşi hariç herkesin elini sıkabiliyor. El sıkışmalar bittiğinde, Cem herkese (kendi eşi dahil) kaç kişinin elini sıktığını soruyor. Çok ilginç bir sonuçla karşılaşıyor Cem: Dokuz kişinin her biri farklı sayılar söylüyor Cem’e… Buna göre Cem’in eşi kaç kişinin elini sıkmıştır?

hadin bakalım zehir hafiyeler, bunu da çözün kolaylıkla da görelim! :D

MrJuckLees

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Aleyküm Selam.. Konuya sadece selam almak için girdim :) Yarısmacı arkadaslara başarılar

XAFER37

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Dızt dızt dızt eror eror eror bu ne yaaaa :D
soruyu bir türlü anlayamadım ya kelime oyunumu var ne bu soru hatalı :D

Ahbârî

Dekan
Reaksiyon puanı
345
Cem ve eşi, kendileri hariç dört evli çiftin daha bulunduğu bir davete gittiler. Davetteki herkes kendi eşi hariç herkesin elini sıkabiliyor. El sıkışmalar bittiğinde, Cem herkese (kendi eşi dahil) kaç kişinin elini sıktığını soruyor. Çok ilginç bir sonuçla karşılaşıyor Cem: Dokuz kişinin her biri farklı sayılar söylüyor Cem’e… Buna göre Cem’in eşi kaç kişinin elini sıkmıştır?

hadin bakalım zehir hafiyeler, bunu da çözün kolaylıkla da görelim! :D
o nasıl soru abi :D

XAFER37

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Söyle rahatlada kapatılmış tam rahatlamak için girecektim ,en kısa zaman da açsalar bari orayı.

arsenik

Rektör
Reaksiyon puanı
242
9 kişi.
Davette cem ve eside dahil 10 kisi var. Herkes kendi esi dısında 9 kısi ile el sıkışabilir.

XAFER37

Profesör
Reaksiyon puanı
1
9 kişi.
Davette cem ve eside dahil 10 kisi var. Herkes kendi esi dısında 9 kısi ile el sıkışabilir.

Bence bu kadar kolay olamaz herkez ilk bunu düşünür büyük ihtimal ama cevap bu değil bence ama belkide dogrudur.