Adsl aboneliğimi Fiber'e geçirmişler

Bu konuyu okuyanlar

mendocino

Rektör
Reaksiyon puanı
81
8mbit adsl abonesiydim bugünlerde kopma problemleri yasadigim icin ttneti aradim. Hattimin adsl degil fiber oldugunu, dönüsüm yapildigini soylediler zaten 1-2 aydir hizim normal 8mbit hizi degildi farketmistim. Nys musteri temsilcisi modemden kaynakli fiber modem lazim dedi peki iyi hoşta ben nasil bu modemle baglaniyorum ozaman hem benim talebim olmadan kim geciriyor dedim ses yok. Fiber icin ewdeki kablolarin modemn vs degismesi gerekmiyormu gerekiyorsa ben nasil normal adsl modemle baglaniyorm? Hadi tamam gerekmiyor fiber hizinda adsl vs adi her neyse onu verdiniz modem niye kopuyor? Modem almam gerekiyorsa neden bana sormadan fibere gecirdiniz benim simdi saglikli baglanti icin tam olarak nasil bi modem almam gerekli?

karavali

Asistan
Reaksiyon puanı
1
madem fibere onlar geçirmiş sende onlara modem geçir :D
yani seni habersiz fibere alıyolarsa modemide göndersinler iste yani para vermiceğinide belirt ansızın bi kapı ve kurye elinde fiber uyumlu modemle :D fena :D

Karargaht

Dekan
Reaksiyon puanı
112
Hat kopmuyorsa sıkıntı yok aslında yaptıkları iyi bişey. Çünkü aynı fiyata yüksek hız alıyorsun. Ayrıca modemin ve hattının desteklediği en yüksek ayarlara kadar alabilirsin mevcut kablolar ve modemle. Muhtemelen oda en fazla 18 megabiti geçmez. Ona fiber diyorlar :) daha fazlasını istersen modem almak durumunda oluyorsun.

mendocino

Rektör
Reaksiyon puanı
81
Hat kopmuyorsa sıkıntı yok aslında yaptıkları iyi bişey. Çünkü aynı fiyata yüksek hız alıyorsun. Ayrıca modemin ve hattının desteklediği en yüksek ayarlara kadar alabilirsin mevcut kablolar ve modemle. Muhtemelen oda en fazla 18 megabiti geçmez. Ona fiber diyorlar :) daha fazlasını istersen modem almak durumunda oluyorsun.

Sıkıntı da tam orda işte sürekli kopmaya başladı meret. Yaklaşık 2 aydır 2mb/s download yaptığımda kıllanmıştım ama hızı bulmuşuz kaşımadık doğal olarak:) Bugün aradığımda modeminiz ne dedi adsl dedim modemden beyfendi dedi tamamda ben bu modemdem bağlanıyorum şuanda ve bugüne kadar sorunsuzdu dedim kadın kitlenip kaldı tipik çağrı merkezi çalışanı bilgisi kısıtlı tabi canım ya:) ortalama 16-20mbit alıyorum sıkıntı yok yani benim modem almama gerek yokmu acaba? Bu fiber/çakma fiber adnı herneyse nasıl bir modem lazım ki sıkıntı yapmasın? modemim tplink TD-W8181G bu alet karşılamıyormu gereksinimi şimdi olamayak duaya girip boşuna modem almayalım.

mendocino

Rektör
Reaksiyon puanı
81
300 liralık modem alıcam yani öylemi o zaman istemiyorum arkadaş 8mbit adslimi geri versinler benmi dedim yükseltin diye. O zaman şu anda nasıl bağlanabiliyorum onu hala anlamış değilim.

black-hawk

Asistan
Reaksiyon puanı
0
4 farklı fiber intenet uygulamsı var;

FTTH: Dairenize kadar fiber kablo kılı ulaştırılır. Ericsson marka bir ONT cihazı dairenizde görünmeyen yere konumlandırılır ve fiber kablo bu cihaza bağlanır. Bu cihazdan da cat6 kablo çekilip tilgın routera bağlanır. Bu sayede router üzerinden internete bağlanırsınız. Telefon ise PSTN protokolüne taşınır. Router üzerinden RJ11 kablo çekerek telefona bağlanır. En modern ve teorik olarak en yüksek hızlara çıkabileceğiniz bağlantı türüdür. Genelde müstakil evlerden oluşan sitelerde uygulanır. Ek bilgi: Superonline ise bu bağlantı türünü 1000 Mbps paketine abone olanlara mutlaka uygulamak zorundadır.

FTTB / GPON: Binanızın altına MDU veya KTA denen cihaz konumlandırılır. Bu cihazların 24 veya 16 portluk modelleri vardır. Binadaki daire sayısına göre model seçilir. Fiber kılı bu cihaza bağlanır. MDU veya KTA'dan tüm dairelere cat6 kablo çekilir. Bu cat6 kablo ise verdikleri tilgın routera bağlanır. Tıpkı FTTH gibi telefon da PSTN protokolüne taşınır. Routerdan telefona kablo çekilir ve ses hizmeti bu şekilde alınır. Eğer MDU cihazı konumlandırılmışsa nadir olarak MDU üzerinden de ses hizmeti alınabilir. FTTH'nin aksine bir bina, bir fiber kılının bant genişliğini paylaşmak durumunda kalır. Sıklıkla sitelerde uygulanır. Ek bilgi: Superonline'ın da sitelerde en sık uyguladığı yöntemdir.

FTTB/T11: Binanızın altına T11 kutusu konumlandırılır. Bu kutu GPON'a göre çok daha büyüktür. Fiber kablo buraya kadar gelir. Genellikle cat6 kablo çekilmez ve binadaki halihazırda var olan telefon hatlarına bağlanır. Hat sinyaliniz VDSL olarak değiştirilir. Eğer NETLİMİTSİZ abonesi iseniz, paketiniz otomatikman FİBERNET LİMİTSİZ 20Mbps'ye geçer. Böylece dairenizde hiç bir değişiklik yapmadan fiber internetle tanışmış olursunuz. FTTH'nin aksine tüm bina bir fiber kılının bant genişliğini paylaşmak durumunda kalır. TTNET, bu yöntemi uyguladığı binalardaki müşterilerine farklı bir modem tahsis eder. Sıklıkla alt yapısı müsait apartmanlara uygulanır.

DSLAM/FTTC: Fiber kablo mahallenizdeki saha dolabına kadar gider. Saha dolabından çıkan bakır kablolar ile binanızın telefon hatlarına kadar gider. Diğer fiber çözümlerin aksine saha dolabı ile apartmanınızın arası ne kadar açık olursa o kadar data kaybı yaşanır. Binanızda hiç bir çalışma olmaz. Size yeni bir modem verilir. Altyapısı müsait saha dolaplarına uygulanır. Saha dolabına bağlı olan şanslı TTNET NETLİMİTSİZ aboneleri ise otomatikman FİBERNET 20Mbps Limitsiz paketine geçer. Saha dolabı mesafenize bağlı olarak 100 Mbps hız randımanlı alınamayabilir. (Alıntı)

Sizinki ya FTTB/T11 ya da DSLAM/FTTC olduğu için otomatik olarak fiber internete geçirmişlerdir.Kopma sorunu hakında bi bilgim yok ...

TeXaSMaNiA

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bir bayii'ye git görüş arkadaşım. Böyle durumlarda modemi ücretsiz veriyorlar diye biliyorum.

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Israrla ADSL ile devam etmek istediğini söyle. Ne yapacaklar. :)

michuozawa

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
493
aynı fiyata benim hızımı da yükseltsinler ben modem almaya razıyım arkadaş :D

SKYLİNE26

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
senin haberin olmadan geçirmemeleri lazım bir yanlış var bu işte

lapa_lapa

Asistan
Reaksiyon puanı
2
senin habersz başına geleni ben 2 hafta önce başvurarak yaptırdım, doping internete, fibere geçmek istiyorum uygunsa alt yapı dedim, kullandığımız modem yeni nesilmiş ve 25 mbs kadar hızı kaldırabiliyormuş geçtiğim tarife de 20 mbs olunca fiber modemi almama gerek kalmadı ve kopma yaşamadım hiç, muhtemelen sendeki modem de en düşük fiber hızlar için uygundur o yüzden otomatik geçiş yapılmıştır, belki modeme yönelik bir reset yapman gerekiyordur.

mendocino

Rektör
Reaksiyon puanı
81
Hakkim olan Ücretsiz vdsl modemimi aldim arkadaslar ttnetten sikinti yok canavar gibi. Konu kapanabilir

ProRat`

Profesör
Reaksiyon puanı
11
Ben de fiber internet kullanıyorum kullandığım modem de 70 Lira. :D Airties Air-5341. Fiber hızını da tam alıyorum.

mendocino

Rektör
Reaksiyon puanı
81
Adsl abonelıgını Fıbere gecırdılerse Turk telekoma gıt al, tabı varsa oyle bır hakkın.

sdmh

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Benim zaten fiber olan hattımı fibere geçirmişler:4: Dün akşam mesajı geldi :mrgreen:

Lee Tai

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Bende de şöyle bi durum var. Ttnet 8 mbit sınırsız paketini almıştım binaya fiber kutusu taktılar hızım 8 den 14mbite çıktı fiyatda değişme yok

mendocino

Rektör
Reaksiyon puanı
81
Benımde durum üsttekı gıbıydı bedava modemimı aldım coktandır kullanıyorum

teknogemisi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
8mbit adsl abonesiydim bugünlerde kopma problemleri yasadigim icin ttneti aradim. Hattimin adsl degil fiber oldugunu, dönüsüm yapildigini soylediler zaten 1-2 aydir hizim normal 8mbit hizi degildi farketmistim. Nys musteri temsilcisi modemden kaynakli fiber modem lazim dedi peki iyi hoşta ben nasil bu modemle baglaniyorum ozaman hem benim talebim olmadan kim geciriyor dedim ses yok. Fiber icin ewdeki kablolarin modemn vs degismesi gerekmiyormu gerekiyorsa ben nasil normal adsl modemle baglaniyorm? Hadi tamam gerekmiyor fiber hizinda adsl vs adi her neyse onu verdiniz modem niye kopuyor? Modem almam gerekiyorsa neden bana sormadan fibere gecirdiniz benim simdi saglikli baglanti icin tam olarak nasil bi modem almam gerekli?

Dönüşüm artık her bölgede otomatik olarak yapılmakta müşteri talebi bu durum için alınmaz.
Modeminiz desteklemiyorsa fiber bağlantıyı ofisler ya da müdürlük ile görüşebilir ya da çağrı merkezinden ücretsiz fiber modemi değişimi için kayıt bırakabilirsin bilginiz olsun.

helpmert

Doçent
Reaksiyon puanı
31

öncelikle bir bölgede fiber çalışması yapılır ve oraya fiber gelirse tüm adsl müşterileri ücretsiz fibere geçiriiyor..

sendede büyük ihtimalle şöyle olmuştur..

vdsl sinyali vermişlerdir herkese sen adsl sin diye adsl de max 24 mbps hız kaldırır
sadece 20 falan atamişlardir sen airties air 5650 modem al ardından türk telekom müdürlüğüne git sinyalini VDSL ye çevirttir 24 mbps hızın olacak.

eğer üstlere cikmak istiyorsan paket değişikliği yapman gerekiyor.