admin sayfasının yapımı

Bu konuyu okuyanlar

mali2012

Asistan
Reaksiyon puanı
9
merhabalar. web sitesinin index.php sayfasında yapmış olduğum yazı, resim ve baslığı arkaplandan yani admin.php sayfasından değiştirilebilecek şekilde bir site yapmak istiyorum. Aynı blog mantığı. Altalta 7 tane yazı var. bu yazıların başlığı, konusu ve resmi var. Mesela yazıyı, başlığı yazıp resmi ekleyip butona bastığımda ön sayfada çıkacak. mesela bunlar eğer hani şu "select" elementiyle liste şeklinde yapılabilir mi, yoksa başka bir yöntem var mı acaba? bir de kısaca nasıl yapılacağı hakkında biraz bilgi verebilirseniz sevinirim.

mali2012

Asistan
Reaksiyon puanı
9
Şöyle bir şey yaptım ama bir yerde takılıyorum. Bir bakabilir misiniz?

index.php
----------------
<?php

$sorgu = "SELECT * FROM tablom";
$sorgusonucu = mysqli_query($baglantim, $sorgu) or trigger_error("Hata: ".mysqli_error($mysqli), E_USER_ERROR);
if($sorgusonucu){
while($kayit = mysqli_fetch_assoc($sorgusonucu)) { ?>
<li><button class="buton"><a href=""></a></button></li>
<?php
}
}
?>

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ekle.php
------------
<?php include('veritabanim.php'); ?>
<?php include('menuekle.php'); ?>

<?php

if(isset($_POST['submit'])){

$menuad=$_POST['ad'];
$menulink=$_POST['link'];

$sql = "INSERT INTO tablom (menu_ad, menu_link) VALUES ('$menuad', '$menulink')";
if($baglantim->query($sql)== TRUE){

echo "Kayıt Eklendi";

}

else
{
echo $baglantim->error;

}
}

?>

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

menuekle.php
--------------------

<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">
<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml">
<head>
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" />
<title>Başlıksız Belge</title>
</head>

<body>

<form action="ekle.php" method="POST">
<input type="text" name="ad" /><br />
<input type="text" name="link" /><br />
<input type="submit" name="submit" value="Ekle" />
</form>

</body>
</html>

Anasayfaya boş kutu atıyor ve ne link işini yapabildiim ne de Anasayfa veya Hakkımızda gibi yazdırabildim.

mali2012

Asistan
Reaksiyon puanı
9
Kodları şu şekilde yaptım en son. Bu sefer karşılaştığım problem, veritabanına veri girişi yapıyorum. index.php de yazdırmak istediğimde bütün linklere aynı ismi veriyor. Şöyle anlatayım. "ul,li" ile linkler oluşturdum. linkleri "desc" elementiyle baştan itibaren yedi adet kutunun içine veritabanındaki bilgileri yazdırmak istiyorum. Yani veritabanındaki 700. veriyi ilk kutuya, mesela 702. elementi 2. kutuya gibi. Çünkü veriabanından verileri sildim ve 1000 küsürlere kadar ulaştı şu an. Verileri aradan da sildiğim için kimisi 1002 numaralı id ye sahip. kimisi 1014 numaralı id ye sahip. Yani 7 adet link kutusuna baştan itibaren 7 tane bilgi girişi yapmak istiyorum. Mesela 1002 numaralı id şu an en başta ve ben bu id deki bilgiyi "index.php" sayfamdaki ilk link kutusunun içine yazdırmak istiyorum. Mesela 1014 numaralı id 2. sırada ve ben bu id deki veriyi 2. kutunun içine yazıracağım. Bir de akıl edemediğim şu var. 2 tane textbox var. bu iki textbox ın ilkine "ANASAYFA" 2. sine ise link adresini girip hem kutuların içine "ANASAYFA" ismini girip hem de link verebilmek istiyorum.

ekle.php
------------
<?php include('menuekle.php'); ?>
<?php

if(isset($_POST['submit'])){
$menuad=$_POST['ad'];
$menulink=$_POST['link'];

$sql = "INSERT INTO tablom (menu_ad, menu_link) VALUES ('$menuad','$menulink')";

if($baglantim->query($sql)== TRUE){

echo "Kayıt Eklendi";

}

else
{
echo $baglantim->error;
}
}
?>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

index.php
------------------
<?php include('ekle.php'); ?>

<div id="ustmenu">
<nav>
<ul>

<?php

$sorgu = "SELECT * FROM tablom ORDER BY menu_ad DESC";
$sorgusonucu = mysqli_query($baglantim, $sorgu) or trigger_error("Hata: ".mysqli_error($mysqli), E_USER_ERROR);
if ($sorgusonucu){
$yazdir=mysqli_fetch_assoc($sorgusonucu);

?>
<li><button class="buton"><a href=""><?php echo $yazdir['menu_ad']; ?></a></button></li>
<li><button class="buton"><a href=""><?php echo $yazdir['menu_ad']; ?></a></button></li>
<?php } ?>
</ul>
</nav>
</div>
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

menuekle.php
-------------------

<form action="ekle.php" method="POST">
<input type="text" name="ad" /><br />
<input type="text" name="link" /><br />
<input type="submit" name="submit" value="Ekle" />
</form>