Admin Panel Yavaşlığı

Bu konuyu okuyanlar

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Çalışmakta olduğum iş yerinin web sitesi normal erişimlerde güzel bir hıza sahip. Açılıyor kolayca ama word press bağlantılı admin paneni açmak istediğimde her sayfanın açılması en az 10 dakika sürüyor ne gibi çözüm önerileriniz olur acaba? IHS tarafından hosting ve domain hizmetleri alınmış sözde ama en ufak bir yardım girişiminde bulunmuyorlar. Hemen VDS satalım size diyorlar :) Teknik ile görüştüğümde de çok daha güzel çözüm sunarak pc'nizde bulunan çerezlerdendir diyor.

// Ve site uzun süredir hiç kullanılamadı için girişi yok. Alexa vs tanımıyor bile siteyi.

Reaksiyon puanı
84
Sadece wordpress admin panelinde mi yaşıyorsun bu sorunu ? Ve Host u yöncü gibi bir yerden mi aldın ?

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Evet panelde yaşıyorum. Web açılışı çok iyi normal. IHS'den aldım

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Site kurulalı 3 yıl olmuş iş yerinin web sitesi ve ben yeni devraldım sitenin geçmişini bilen yok yani. Muhtemelen otomatik yapıldı. IHS biz sadece hosting hizmetini veririz WP sorunlarıyla ilgilenmeyiz diyor :)

Reaksiyon puanı
84
Site kurulalı 3 yıl olmuş iş yerinin web sitesi ve ben yeni devraldım sitenin geçmişini bilen yok yani. Muhtemelen otomatik yapıldı. IHS biz sadece hosting hizmetini veririz WP sorunlarıyla ilgilenmeyiz diyor :)
Peki wp şuan son güncel sürümünde mi?

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Hayır değil. Hazırda beklenen 12 güncelleme var. Sürümü sanırım 4.3 ama yine güvenemedim. Wordpress hiç kullanmadım. Güncelleme yapmam halinde web datasından her hangi bir kayıp olur mu bilemedim.

Reaksiyon puanı
84
Başlamadan önce

• Veritabanınızı yedekleyin.
  • Tüm WordPress dosyalarınızı ve, eğer varsa, .htaccess dosyanızı yedeğini alın.
  • Aldığınız yedeklerin tekrar kullanılabilir olduklarından emin olun.
  • Tüm eklentilerinizi yönetim panelinizden etkisizleştirin.
Önemli: Eğer bu aşamaları tamamlamadıysanız sürüm yükseltmeye başlamayın!
Sürüm Yükseltme Adımları

• WordPress’i Türkçe kullanacaksanız WordPress Son Sürüm Türkçe İndirin, İngilizce kullanacaksanız İngilizce Sürümü İndirin ve paketi açın.
  • Aşağıda belirtilenler hariç, tüm eski WordPress dosyalarınızı silin;

• Blog kök dizininde bulunan, /wp-config.php dosyası.
    • /wp-content dizini. Burada özel bir durum var; eğer varsa bu klasör içinde bulunan cache dizinini (/wp-content/cache) silmeniz gerekiyor.
    • /wp-images dizini.
    • Eğer farklı bir dil dosyası kullanıyorsanız /wp-content/languages dizini.
    • Kendi oluşturduğunuz dizin ve dosyalar.
  • İndirdiğiniz ve açtığınız yeni WordPress dosyalarınızı sunucunuza gönderin. Dosyalarınızı göndermeden önce ftp istemcinizin “sunucuda aynı adlı dosya varsa” ayarlarını “her durumda dosyayının üzerine yaz” şeklinde düzenlemeyi unutmayın (örneğin FlashFXP için; “Options > File exists rules?” şeçeneği ile ulaşacağınız ekrandan Uploading bölümünü; “Smaller > Auto Overwrite, Same > Auto Overwrite, Larger > Auto Overwrite” şeklinde değiştirin)..
  • Eğer farklı bir versiyonunu kullanıyorsanız, “Başlamadan önce” kısmında yedeğini aldığınız dosyalarınız içinden, /wp-includes dizinindeki locale.php dosyasını sunucunuzda yine aynı dizine ve eğer içine kural eklediyseniz .htaccess dosyanızı sunucunuzun kök dizinine geri yükleyin.
  • /wp-admin/upgrade.php’yi çalıştırın. Blogunuzda çok fazla içerik varsa bu işlem biraz vakit alabilir, sabırlı olun.
  • İstediğiniz kalıcı bağlantı (permalink) tipini ayarlayın ve gerekiyorsa .htaccess dosyasınızın içeriğini güncelleyin.
  • Kullandığınız pluginlerin ve temanın yükselttiğiniz WordPress sürümü ile uyumlu yeni sürümlerinin olup olmadığını araştırın ve varsa yenilerini yükleyin.
  • Pluginleri yeniden aktifleştirin.
  • Değişiklikleri kontrol edin.
Kaynak : wp-tr

Bir okumanızda fayda var güncelleme için

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Otomatik WordPress güncelleme denemesi başarısız oldu - lütfen tekrar güncellemeyi deneyin.

Hata alıyroum alpemix bağlantısı ile yardım etme şansımız var mıdır?

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Tamam sizlerden haber bekliyor olacağım :)

Valentedda

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Veritabanını optimize etmeniz gerekiyor. Eklentiler mevcut. Db Optimizer kullanırsanız bğr nebze hızlanabilir

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
İşte daha önce wordpress hiç kullanmadığım için hatta panel yönetimim çok az olduğu için söylediklerini anlamıyor ve yapamıyorum. Bu sitenin hostingi IHS'deyken bunu Natro'ya taşımak istesem nasıl bir şey yapmam gerekir panelleri de WP'den çıkmış olur hem

Valentedda

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Hosting taşımanız sistemi değiştirmez. Yine wp kalır. Optimize şart

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Peki tam olarak öneriniz nedir? Hostingi öncelikle taşımak için ne yapmam gerekir? Natro'ya taşısam WP yerine CPanel vb bir şey kullanabilmek için ne yapmam gerekir? Veritabanını vs yedekle/ yükle/ değiştir gibi bir şey?

// IHS'yi bize açan ve hostingi kendi cebinde barındıran adam ile görüştüğümde 1m spam üyelik açılmış o yüzden panel kasıyor dedi. Ne doğru yalan bilmiyorum. Ticari çalıştığı için yalan olabilir. Bunu ben nasıl kontrol edebiliyorum?

Valentedda

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Şöyle düşünün. Wp dediğiniz sitenin sistemidir (bilgisayarın windows işletim sistemi olması gibi). Hosting sitenin hafızasıdır (bilgisayarın kasası veya harddiski gibi). Siz kasayı değiştirelim diyosunuz. Kasayı değiştirmeniz işletim sistemini değiştirmez. Yeni alacağınız kasa da windows işletim sistemi olur. Yani hosting değiştirmeniz wp’yi değiştirmez. Hosting yenilenir ama wp’nin bilgileri saklı kalır. Sistem geri yükleme gibi düşünün.

Sitenize yapılan spam yorumlar, spam üyelikler, veritabanı optimizasyonu yapılmazsa zamanla şişer. Hafızayı çok kullandığı için CPU fazla kullanmaya başlar ve yavaşlamaya neden olur. Bu sebeple optimizasyon şarttır. Wp-admin paneline girdiğiniz zaman sol menüde “Kullanıcılar” sekmesi vardır. Ona tıklayın. Karşınıza üye listesi çıkar. Bu şekilde kontrol edebilirsiniz. Bunun önüne geçmek için 2 yöntem mevcut. Birincisi Ayarlar bölümünden üyelik alımını durdurmak, ikincisi ise captca kosu ile üyelik almak. Kullanıcılar bölümünden tek tek seçip silebilirsiniz veya Cpanel’den phpmyadmin’den toplu silebilirsiniz.

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Harika anlatmışsınız. Çok iyi anladım, teşekkür ederim. Peki WP'den başka bir panele nasıl geçirebilirim :)

Valentedda

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Rica ederim. Site adresinizi özelden gönderirseniz bakayım. Skype kullanıyorsanız mail adresinizi de gönderin. Optimize konusunda yardımcı olmaya çalışayım