Adım Adım Wing Chun Deneyimleri

Bu konuyu okuyanlar

lgsever

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,457
Blok, adım ve tekme çalışmaları devam ediyor.Farklı olarak refleks geliştirmek için gelen yumruğa karşı savunma çalışması yaptık.

lgsever

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,457
Evet bu derste gayet eğlenceliydi.Önce yumruk çalışması yaptık.Sonra yumruk+tekme çalışması yaptık.Daha sonra boyundan sizi sıkıp tutan birine karşı yapılacakları öğrendik ve refleks çalışması yapıp bitirdik.

lgsever

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,457
Evet kondisyon dersi yaptık.Canımız çıktı ama iyi oldu.

lgsever

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,457
Eger wing tsunu birazda vücudunuzun şekle girmezi için geliyorsanız hocaya bjnu önceden sorun çünkü olması gereken yeni başlayanlara ve diğerlerine belli başlı kondisyon çalışmasıda yaptırması ders başlarında veya içinde.Mesela ben sormayı unuttum ve yapmıyorlarmış.Siz direk konuştuğunuz okula gidip peki siz her ders şınav mekik vb. hareketlerle egzersiz yaptırıyormusunuz diye sorun.Bunu yazmış olmamın sebebi bu şekilde kazandığınız vücud seklinizin uzun süreli kendini koruması fitnessa git 2 yıl şişir kendini makineler içinde 3 ay bırak bak ne hale gelirsin burda belki formunu ve tekniğini uzun surede kazanırsın ama kazandığın şey sürekli bir şey olur.

lgsever

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,457
Evet uzun sureden sonra tekrar yazalım bakalım, dolduralım konumuzu.Şimdi en başta söyleyeyim.Az çok işi kavradım, salona alıştım dersler iyi güzel geçiyor. Ama daha onceden soylediğim gibi bir sıkıntı ya da bir anlamsızlik görürsem soyleyeceğim demiştim.Şu an bulunduğum federasyon neredeyse hepsinde olduğu gibi işi çoğunlukla ticarete dökmüş gibi.Yani siz hem diger sporlardan fazla ucret veriyorsunuz hem de size bir şey kazandirmasi uzun sürüyor.Gidecekseniz proWES'e gidin gidemiyosanız muay thai, kick boks ya da brazilian jiu jitsu'ya gidin.Emin olun daha yararlı olur hem hizlı öğrenirsiniz.Yani düşünen 18 yaş altı arkadaşlar falan varsa tavsiyeme yuzde yuz uysunlar ve üniversitede başlasınlar.(liseye yeni başlayacak olan arkadaşlarımı tenzih ediyorum onların onünde uzun bir yol var çok daha keyif alirlar 4 senede daha yeni başlamışsa başlayacaksa vakit kaybetmeden yazılabilir.) Açıkçası ben hem memnun hem pişman gibiyim. Ama devam edeceğim.Madem başladik en azından seviye atlayana kadar devam ederim.Sonra da bir daha üniversitede başlasam olur.Yani Ip Man izledim yazın boş vaktim var bi bakayım diye düşünmeyin.Gidin yüzmeye yüzmeyi öğretiyorlar 2 günde gidin enstürman kurslarına muzik aleti öğrenin falan ama sabredin gerek yok.Neler öğrendiğim hakkında yazacak olursam az çok refleksler baş gösteriyor ve ozguven geliyor (sakın ha gaza gelmeyin kimin ne oldugunu ve ne taşıdığını bilemezsiniz yer dayağı oturursunuz) ustelik farklı kavga senaryolarında neler yapabileceğinizi gorüyorsunuz.He ben illa da buna gelecem uyarılarını dinlemiyorum diyorsanız proWES'e gidin ve mümkünse sadece escrima derslerini alın. Amacım wing tsun'u kotülemek değil.Turkiyede kurulmuş wing tsun somürüsünü eleştirmek. Burada daha egitmeenler wooden dumy formlarinı bilmiyor çin foshan'da yeni geleni direk wooden dumy ile calıştırıyorlar.Son olarak şunu söyleyeyim Wing Tsun uzun vadede gerçekten ama gerçekten aklınızın alamayacağı kadar iyi ve siradışı bir branş ama sokaga dokebilmeniz her turlü rakibe tamamen hazırlıklı olmaniz için en az 2/3 sene gerekiyor.

Son düzenleme:

IDAHO

Doçent
Reaksiyon puanı
192
Evet uzun sureden sonra tekrar yazalım bakalım, dolduralım konumuzu.Şimdi en başta söyleyeyim.Az çok işi kavradım, salona alıştım dersler iyi güzel geçiyor. Ama daha onceden soylediğim gibi bir sıkıntı ya da bir anlamsızlik görürsem soyleyeceğim demiştim.Şu an bulunduğum federasyon neredeyse hepsinde olduğu gibi işi çoğunlukla ticarete dökmüş gibi.Yani siz hem diger sporlardan fazla ucret veriyorsunuz hem de size bir şey kazandirmasi uzun sürüyor.Gidecekseniz proWES'e gidin gidemiyosanız muay thai, kick boks ya da brazilian jiu jitsu'ya gidin.Emin olun daha yararlı olur hem hizlı öğrenirsiniz.Yani düşünen 18 yaş altı arkadaşlar falan varsa tavsiyeme yuzde yuz uysunlar ve üniversitede başlasınlar.(liseye yeni başlayacak olan arkadaşlarımı tenzih ediyorum onların onünde uzun bir yol var çok daha keyif alirlar 4 senede daha yeni başlamışsa başlayacaksa vakit kaybetmeden yazılabilir.) Açıkçası ben hem memnun hem pişman gibiyim. Ama devam edeceğim.Madem başladik en azından seviye atlayana kadar devam ederim.Sonra da bir daha üniversitede başlasam olur.Yani Ip Man izledim yazın boş vaktim var bi bakayım diye düşünmeyin.Gidin yüzmeye yüzmeyi öğretiyorlar 2 günde gidin enstürman kurslarına muzik aleti öğrenin falan ama sabredin gerek yok.Neler öğrendiğim hakkında yazacak olursam az çok refleksler baş gösteriyor ve ozguven geliyor (sakın ha gaza gelmeyin kimin ne oldugunu ve ne taşıdığını bilemezsiniz yer dayağı oturursunuz) ustelik farklı kavga senaryolarında neler yapabileceğinizi gorüyorsunuz.He ben illa da buna gelecem uyarılarını dinlemiyorum diyorsanız proWES'e gidin ve mümkünse sadece escrima derslerini alın. Amacım wing tsun'u kotülemek değil.Turkiyede kurulmuş wing tsun somürüsünü eleştirmek. Burada daha egitmeenler wooden dumy formlarinı bilmiyor çin foshan'da yeni geleni direk wooden dumy ile calıştırıyorlar.Son olarak şunu söyleyeyim Wing Tsun uzun vadede gerçekten ama gerçekten aklınızın alamayacağı kadar iyi ve siradışı bir branş ama sokaga dokebilmeniz her turlü rakibe tamamen hazırlıklı olmaniz için en az 2/3 sene gerekiyor.

Bu işi Türkiyede en iyi yapan kişi Ankara'da hatta dünyada en iyi 2-3 kişiden biri onun haricindeki kurslar dediğin gibi

lgsever

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,457
Evet bugün ve önceki günler escrimada da ilerleme kaydettik.Escrima formlarının ilk bölümünü ve sopa çekmeyi gard da durmayı vs. öğrendik.Uzerine sopa ile gelen saldirıya savunma yapmayı ve yeniden atağa çıkmayı öğrendik.

TBM

Müdavim
Reaksiyon puanı
358
Sayokan nasıl ? Bende wing chun istiyordum, sıska insanlar için savunma iyi bu diye duydum.

lgsever

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,457
Sayokan nasıl ? Bende wing chun istiyordum, sıska insanlar için savunma iyi bu diye duydum.

Sayokan'ı duydum fakat bilemediğim için pek bir şey söyleyemeyeceğim.
İkinci meseleye gelirsek ise, evet doğru güce karşı güç uygulamama prensibini esas alıp rakibin gücü kullanıldığı için doğrudur. Hatta zayıf insanların başka bir seçeneği olmadığı için teknikleri daha doğru uygulayıp daha kolay adapte olduğu da söyleniyor. Denenmesi gereken güzel branşlardan biri bence.Başlamanda fayda var. Onun dışında muay thai ye gidebilirsin.Kondisyon antrenmanları biraz zor olsa da kemikleri acayio sağlamlaştırıyor ve sertleştiriyor.Bu da zayıf insanlar için bir avantaj.

lgsever

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,457
Evet uzun zaman oldu.Devam ediyorum.2 seviye oldum.Seminer ortamı gayet güzeldi.Birden fazla kişiyle çalışma fırsatı buldum.Ancak 200 tl civarı seminer ücreti istediler.O da gülün dikeni ama biraz büyük diken orası ayrı mevzu.Bunların dışında escrima da gayet iyi gidiyor en azından sopa savunmasını ve birkaç vuruş stili öğrendik.Gardım oturdu, reflekslerim gelişiyor.Başlamak isteyenlere tekrar öneririm.(lise 2 sonu yaz tatili ile lise son/üniversite dönemi arasındakilere önerim başlamayın sabredin ünide başlayın onun yerine boks,kickboks veya muay thai ye gidin tavsiyemdir.Ancak liseye yeni başlayanlar için çok uygun.)

lgsever

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,457
Hac bıraktım bırakalı göbek bağladım ya.Bi yenilenmek lazım.