Bu konuyu okuyanlar

ZIPKIN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhaba iyi forumlar. Askeri havacılıkla ilgilenen arkadaşlarımız için Askeri pilot nasıl olunabilir bunu adım adım anlatacağım.

İLK ADIM:
İlk olarak ilkokulu bitirdikten sonra Işıklar Askeri Hava Lisesine gidiyorsunuz. Burada normal Lise dersleri alıyorsunuz. Yani uçuş hakkında birşey öğretilmiyor. Düz liselerden tek farkı ise yabancı dil eğitimi üst düzeyde verilmesi. Ayrıca kız öğrenciler Işıklar Askeri Hava Lisesine giremiyor. Burada 4 yıllık eğitimi tamamlayanlar Hava Harp Okuluna girmeye hak kazanıyorlar.

Veya;

İlkokulu bitirdikten sonra gündüz öğrenim yapan düz, anadolu veya fen liselerinin Sayısal(MF) ve Eşit Ağırlık(TM) bölümlerinden birine gitmeniz durumunda Üniversite sınavında yeterli puanı alıp Hava Harp Okulu mülakatlarına girebiliyorsunuz.
NOT: Meslek liselerinin Hava Harp Okuluna girmesi söz konusu bile değildir!

İKİNCİ ADIM:
Liseyi bitiren öğrenciler Hava Harp Okulu başvurularından sonra eğer yeterli puana sahipse mülakatlara davet edilir. Öncelikle sağlık testinden geçen adaylarda göz kusursuz olmalıdır. Hava Kuvvetleri sitesinde her ne kadar gözde en ufak bir bozukluk olmamalıdır diye yazsada eğer sizin Üniversite puanınız beklentilerin çok üzerindeyse gözünüzdeki ufak bozuklukları komutanlar görmezden gelebiliyorlar. Boyunuz 1.63 üzerinde olmalıdır kilonuzla orantılı olmalıdır. Daha sonra sözlü mülakatlara giren adayların liderlik duygularına bakılır.

ÜÇÜNCÜ ADIM:
Bütün mülakatları başarıyla geçen adaylar Hava Harp Okuluna girmeye hak kazanırlar. Burada 4 yıllık eğitim alan adaylar pervaneli uçaklarla öğretmenler gözetiminde uçuşa çıkarılırlar.

1. Sınıf 1 Sorti
2. Sınıf 2 Sorti
3. Sınıf 2 Sorti
4. Sınıf 2 Sorti

Uçuşlar yapılır.

DÖRDÜNCÜ ADIM:
Hava Harp Okulundaki eğitimini tamamlayan harbiyeliler Teğmen rütbesiyle mezun olurlar ve uçuşa elverişlilik raporu almak üzere tekrar sağlık muayenelerine giderler. Sağlık muayenelerini tamamlayan teğmenler İzmir'de ki Çiğli Ana Jet Üssüne tayin olmaktadırlar. Burada 2 yıllık pilotaj eğitimi almaya başlarlar. Supersonic yani sesten hızlı gidebilen jet uçaklarıyla eğitimini tamamlayan Teğmenler Pilot diplomalarıyla mezun olurlar.

BEŞİNCİ ADIM:
Çiğliden mezun olan teğmenler seçeceği uçaklara göre eğitim filolarına atanırlar. Örneğin F-16 seçen bir öğrenci 143.Öncel Filo'ya atanır ve burada harbe hazırlık eğitimi alırlar. Yaklaşık 6 aylık bu eğitimin sonunda teğmenler tam bir savaş pilotu olmuştur. Eğitim tamamlandıktan sonra görev yapacakları asıl filolarına atanırlar.

Konu Alıntı Değildir.

Sorusu olan varsa buyursun.

SaidS

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Merakımdan soruyorum F-16 dan başka ne gibi seçeneğimiz var ?
Birde diyelim ki helikopter pilotu olmak istiyor aynı şeyler mi ?

pcwolf

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
Savaş pilotu felan mısınız benim asıl merak ettiğim o, küçüklükten beri hayalim...

xyz1234

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
F4 pilotluğu, Askeri kargo uçağı pilotluğu, UH 1 helikopter pilotluğu gibi THK envanterindeki araçların pilotu olabiliyorsun. birde Türk yıldızları var tabii, NF5 ler..

ZIPKIN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1

F16 dışında F5, F4 uçakları var. Helikopter pilotu olmak içinde Kara Harp Okulu,Kara Havacılık Okulu, ya da Hava Harp Okulu. Ancak vazifeleri farklı mesela Kara Havacılık okuduğunuzda seçeceğiniz helikoptere göre görevleriniz oluyor. Arama kurtarma, Hava ulaştırma, muharebe destek(Cobra)

mcox

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Sağlık testinde hepatit B olanları hala eliyorlar mı? Ben liseden sonra (2004 yılı) girdiğimde bu hastalıktan dolayı elenmiştim. Sonradan bu hastalığın pilotluk için çok önemli olmadığını öğrenmiştim ama ne kadar doğrru bilmiyorum..

ZIPKIN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Sağlık testinde hepatit B olanları hala eliyorlar mı? Ben liseden sonra (2004 yılı) girdiğimde bu hastalıktan dolayı elenmiştim. Sonradan bu hastalığın pilotluk için çok önemli olmadığını öğrenmiştim ama ne kadar doğrru bilmiyorum..

Eğer Üniversite Sınavında beklentilerin üzerinde puan alırsanız pekte önemi olmuyor. Birazda komutanın insafına kalmış eğer istemesse hepatit b yi sorun edip adayı eleyebilir.

hidalgo_55

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
2002 yılında lise sonrası başvurmuştum. sol gözde 0,25 kusur bulunmuş ve elemişlerdi. 2 hafta kendime gelememiştim. şuan öğretmenim ve mutluyum.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Kızlar ışıklı askeri hava lisesine giremiyomuş
Nedenki? Aslında kızlarında bu liseye girmesi lazım..

3xpired

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Ben Çiğli'de Hava Üssü'nde ikamet ediyorum. Beklerim çayımızı için. :D

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Ben su anda 8. Sinif ogrencisiyim askeri pilot olmak icin hangi liseye gitmem gerekiyor ? Anladigima gore kizlar isikli askeri hava lisesine gidemiyormus. Bunun disinda anadolu lisesinden ya da ozel bir liseden basvuru yapsakta bir sıkıntı olmuyor degil mi ?
Eger elenirsek sinavlara yine girip yine Hava Harp Okulunu secebilme hakkimiz var mi ?
Bir de ben bir yerde ucak yada elektronik muhendisliginden mezun olmak gerekir diye bir bilgi okumustum. Bunun askeri okullar icin gerekli olup olmadigini ogrenmek istiyorum.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
:huh:ben 8. sınıf öğrencisiyim de kiloyla boy illa orantılı olması gerekmi benim kilom boyum dan fazlada oyüzden soruyorum???????

S

SDN Okuru

SDN Okuru
hava harp okulu mezunu hekikopter pilotuyla , kara havacılık mezunu helikopter pilotlarının görevlerinde ne ğibi fark oluyo.. yani hava harp mezunu kara havacı ile aynı görevlere sahip olanbiliyo mu?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
1-benim sorum kaç para maaş alıyolar(yanlış anlamayın her yerde farklı yazıyo)
2-izin günleri kaç gün ve hangi günler
3-tanıdıklarını görebiliyolarmı.annelerini ,babalarını felan. lütfen askeri pilotluk okuyan yada askeri pilot olan biri sorularımın cevabını verebilirmi
4-sivilmi daha iyi askerimi bu soruda herkezden cevap bekliyorum

xyz1234

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
3-tanıdıklarını görebiliyolarmı.annelerini ,babalarını felan. lütfen askeri pilotluk okuyan yada askeri pilot olan biri sorularımın cevabını verebilirmi
maaşlarını bilmem ama uçtukları saat kadar extra alıyorlar bildiğim. ailelerini görmemeleri için bir sebeb mi var. esir kampına gitmiyorlar neticede.

3xpired

Doçent
Reaksiyon puanı
1
1- Askeri pilotlar 3'ten başlayıp 6 7'lere kadar çıkabilir. General vs. 10'u görür.
2- Resmi tatiller ve haftasonu.
3- Elbette.
4- Sivil pilot en az 15-20 bin lira maaş alır.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
türk yıldızları ne kadar alıyo bide sivil pilotların izin günü ne kadar

S

SDN Okuru

SDN Okuru
eeee zıpkın cevap verse daha iyi olur cevaplarınızı bekliyorum

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Ben 8. Sinif ogrencisiyim ozel okulda okuyorum. Ozel okuldakiler askeri lise sinavlarina giremiyor diye birsey varmi ? Ve kizlarda askeri lise sinavlarina girebiliyormu ? (isiklar askeri lisesi icin degil geneli icin soruyorum)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
üniversitede yeterli puan alınmassa eğer ne olunuyor hava harp lisesinden

S

SDN Okuru

SDN Okuru
ama beyler aslında şuda var askeri pilotluk onurlu bir meslekdir bir daha bu milletimizi başkalarının almaması için ne gerekiyo askeri bişeyler olmamız gerekiyo ne kadar alıyosa alsınlar ben askeri pilot olmak isteyen biriyim