Adana'dayım girişimcilik, Eğitim ve Gelecek kaygısı?

Bu konuyu okuyanlar

ituluzagor

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Herkese S.A;
Çukurova üniversitesinde okuyoruz ve normal olmayan bir anadolu kentinde yaşıyoruz yani. Gerek Adana'nın gerçekleri gerekse Okul imkanları kendimizi geliştireceğimiz bir ortam sunmuyor. Bir klasik olarak anadolu teknokent'i olarakda akıllı şehirler vs. adı altında çekirdek muhabbeti oluyor yani tamam bir itü beklemiyoruzda yani muhabbet fener galatasarayın dışına çıkmıyor yani gelecek bizi bu topraklardan gitmeye çağırıyor peki Bir Anadolu Kentinde kendimizi Geliştirmek için neler yapılabilir yada tası tarağı toplayıp nerelere neler için gelinir???

Edit: valla beyler beni buraya Hakkı Alkan yönlerdirdi ilk entry yada siz ne diyorsanız.

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
Öncelikle Aleyküm Selam, yazın bana biraz karışık geldi ama anladığım kadarıyla sen kendini geliştirmek istiyorsun ama olanaklar yetersiz sanırım.

Şimdi sen kendini ne alanda geliştirmek istiyorsun, ne arıyorsun onu detaylandırırsan ona göre görüşümüzü önerimizi bildirelim. Meslea kendini geliştirmek için ne istedin de Adana'da bulamadın? Açıklarsan yardımcı olmaya çalışırız

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
Öncelikle Aleyküm Selam, yazın bana biraz karışık geldi ama anladığım kadarıyla sen kendini geliştirmek istiyorsun ama olanaklar yetersiz sanırım.

Şimdi sen kendini ne alanda geliştirmek istiyorsun, ne arıyorsun onu detaylandırırsan ona göre görüşümüzü önerimizi bildirelim. Mesela kendini geliştirmek için ne istedin de Adana'da bulamadın? Açıklarsan yardımcı olmaya çalışırız

ituluzagor

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Üniversitede okuyan ve girişimcilik ( yeni yazılımlar, üniversitenin bizi destekleyeceği "kendimize ait projeler", yeni sosyal medya projeleri ve en önemlisi bilişim alanında iş imkanları) alanında gelecek düşünen birisi olarak örnek verecek olursak İstanbul ve İzmir gibi büyük kentlerde bahsettiğimiz şeylere daha kolay erişilebiliyor yani asıl konu biz bu farkı nasıl minimize edebiliriz??

Şimdi tamam kendimiz yazılım vs alanında birşeyler yapmalıyız ama bahsedilen gibi çevre faktörünü nasıl aşarız??

İnsanın aklına devamlı gündemi takip etmek geliyor fakat işin içinde olmayacaksın o zaman

Yatay geçiş vs. ile o ortama direk girmek(+1)

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
İstanbul da her yer bilişim kaynamıyor. Herkes kendi hayatını yaşıyor. Hayat seni bir şekilde geliştirir. Kendini geliştirmek istiyorsan, aile hayatından kopmalısın. O ortamdaki gelişmelere zaten artık uyum sağlamışsın. Yenilik her zaman uzaktadır. İstanbul'daki için adana da, Mersin'deki için Trabzon da v.s. Hayat seni yönlendirir. Sen artık kendin yeni bir aile olmak üzeresin. Diğer mesleklerin yöresel bir sınırı olabilir, ama yazılımın bir sınırı yok. İstanbul da oturan da aynı Sdn Forum da yazışıyor.

Galahar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
İstanbul da her yer bilişim kaynamıyor. Herkes kendi hayatını yaşıyor. Hayat seni bir şekilde geliştirir. Kendini geliştirmek istiyorsan, aile hayatından kopmalısın. O ortamdaki gelişmelere zaten artık uyum sağlamışsın. Yenilik her zaman uzaktadır. İstanbul'daki için adana da, Mersin'deki için Trabzon da v.s. Hayat seni yönlendirir. Sen artık kendin yeni bir aile olmak üzeresin. Diğer mesleklerin yöresel bir sınırı olabilir, ama yazılımın bir sınırı yok. İstanbul da oturan da aynı Sdn Forum da yazışıyor.
Aslında tam olarak doğru değil bir şehirden sağlayabileceğin donanım veya şehrin insanının giyim tarzı bile farklı olur bu yüzden bilişim işi daha çok büyük kentlerde gelişiyor gidip konyada bilişim şirketi kurup işletmen zor olur

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
Merhaba,

kendinizi geliştirmek istiyorsanız ve yeterli düzeyde bir vasıfınız varsa (en azından bir iş kolu üzerinde), Kosgeb, kobi girişimciliği, Dünya bankası kredileri (Hibe kredileri vardır, ayrıca en yüksek geri ödemesiz kredi alanı da IT/Bilgi-İşlem üzerinedir.) hakkında bilgi edinin ve hazırlığınızı yapın. Gerisi sizin becerinize ve ilerlemenize kalmış. Adana'da firmanızı açar ama daha sonra işinizi diğer illere taşımanız da kolay olur. Adana'yı biliyorum, tabii ki şehir ve sosyal yaşam faktörü herşeyi etkiliyor. Adana'da da bir yere kadar ilerleyebilirsiniz buda bir gerçek. İstanbul, İzmir, Ankara gibi illeri tabii ki kıyaslayamazsınız bile.

Dostlukların iyi olduğu bir yerdir Adana. Ancak ne yazık ki bolca kavganın ve didişmeninde merkezidir.

Saygılarımla

EgesEhop

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
merhaba kardeşim anladığım kadarı ile seni gelecek korkusu sarmış ve bunun içinde oldukça haklı sebeplerin var.

öncelikle bana göre hangi okulu bitirdiğin çok önemli değil. yeter ki olaylara ve çevrende olup bitenlere farklı bakış açısı ile bakmayı öğren. Herkesin düşündüğü gibi düşünürsen mevcut durumdan farklı bir konumda olamazsın. iş konusuna gelince günümüzde devlet sektöründe çalışma imkanın olursa tabiki mutlaka değerlendir. Ancak böyle bir imkanın olmazsa şansını mutlaka ve mutlaka kendi işini kurmakta denemelisin. Bu iş de mutlaka üretime yönelik bir iş olmalı. Büyük ya da küçük ne olursa farklı bakış açısı ile düşünerek ne üreteceğine insanların nelere ihtiyaç duyduklarını iyi düşünüp karar vermelisin. Öyle çok komplike şeyler düşünmene gerek yok. Basit ve küçük üretimi kolay şeyler ile başlamalısın. Bunu araştırmasına da şimdiden başlamalısın.

Az öncede bahsettiğim gibi bunun için de ne okuduğunun hangi okulu bitirdiğinin hiç önemi yok. Farklı bakış açısı ile farklı şeyler görmeyi başarabilirsen bütün taşlar yerine oturur.

sana bir örnek vereyim. Bugün dünyanın en büyük şirketlerinden APPLE 'ın kurucusu Steve JOBS lise mezunuydu.

EgesShop
www.egesshop.com

Waddler

Müdavim
Reaksiyon puanı
612
ben sana bişi söyliyim, mesleğin ve gelişmek istediğin alanda yeni insanlarla tanışmalısın. bunun için de gezmelisin, bilişim fuarları olsun sdn gibi şirketler olsun vs. çık o Adana'dan :)

yuzugullu

Asistan
Reaksiyon puanı
35
ben adana'dayım bir üniversite de bilgisayar öğretmenliği okuyup tekrar geri geldi. Şu anda bir şirkette dikital medya ve sosyal medya uzmanlığı yapıyorum. 25 haziran da mezun olup 26 haziran da işe girdim üniversite zamanımda da arkadaşlarla bir şirket kurup batırmıştık :) Demek istediğim elinin altında internet var ben çoğu şeyi kendim öğrendim. Sen de öyle yapabilirsin bence. Kendini geliştirirsen her zaman istenilen kişi olursun