Açık mı, Normal Okul mu?

Bu konuyu okuyanlar

Kuşçuk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba ben eğitim hayatımla ilgili bir kaç sorun yaşıyorum. Biraz uzun olabilir lütfen okumadan geçmeyin.

Benim 8. Sınıfta 78 kayıtlı devamsızlığım var, gitmeme nedenlerim; okul ortamı ve üşengeçlik idi. Notlarım normal de güzeldi ama devamsızlıktan dolayı güzel bir okula yerleşemedim. Şuan da ise kötü bir okula gitmek zorundayım ortam serserilerle ve dengesizlerle dolu bir yer. Bir de nakil edilebilinebilineceğim bir İmam Hatip lisesi var uzakta olduğu için yurtta kalmalıyım ama çoğu kişi İmam hatip güzel diyor çoğu kişi de bayağı kötülüyordu. Gitmek zorunda kaldığım liseye Annem ve Babam orada ki ortamdan etkileneceğimi düşündükleri için gitmemi istemiyorlar, gideceksen ya o İmam Hatip lisesine gideceksin ya da meslekte çalışacaksın Hayatı öğreneceksin diyorlar. Babam bir kaç kez beni sanayiye götürdü 2 ay babamın yanında mobilyacı olarak ve 1 hafta da Oto tamircisin de çalıştım en başta da sevmeyeceğimi anlamıştım çalıştıktan sonrada daha da nefret ettim biliyorsunuz ki o ortama göre normal ama köpekmişsiniz gibi davranıyorlar. Bu liseleri istemediğim için de açıktan da bir yandan istiyorum ama açıktan okuyacaksam da babam hem mesleğe hem de derslerine bakacaksın diyor ama bilemiyorum yazılım mühendisi olmak istiyorum zamanım yetmez diye düşünüyorum çünkü saat sabah 8'den başlayıp akşam saatleri 18.30-19.00 gibi çıkıyorum eve geldiğimde de her yerim ağırıyor ve yorgun oluyorum, bir Pazar günüm var onda da yetmez ve dinlenmeye ihtiyacım olduğunu ve tüm haftayı karşılamaz diye düşünüyorum (Abim senin yaşında ki biri için açıktan 4 yıl boyunca bu kadar ders çalışmak ve kodlama öğrenmek imkansız, iraden yetmez diyor) burada bahaneler bahaneler diyeceksinizdir, ama bilemediğim için buraya geldim. Siz ne yapmamı önerirsiniz?

Şimdiden teşekkürler :).
(Bu arada 14 yaşındayım Lise 1'deyim)

Son düzenleme:
M

Murat Burç

SDN Okuru
Merhaba ben eğitim hayatımla ilgili bir kaç sorun yaşıyorum. Biraz uzun olabilir lütfen okumadan geçmeyin.

Benim 8. Sınıfta 78 kayıtlı devamsızlığım var, gitmeme nedenlerim; okul ortamı ve üşengeçlik idi. Notlarım normal de güzeldi ama devamsızlıktan dolayı güzel bir okula yerleşemedim. Şuan da ise kötü bir okula gitmek zorundayım ortam serserilerle ve dengesizlerle dolu bir yer. Bir de nakil edilebilinebilineceğim bir İmam Hatip lisesi var uzakta olduğu için yurtta kalmalıyım ama çoğu kişi İmam hatip güzel diyor çoğu kişi de bayağı kötülüyordu. Gitmek zorunda kaldığım liseye Annem ve Babam orada ki ortamdan etkileneceğimi düşündükleri için gitmemi istemiyorlar, gideceksen ya o İmam Hatip lisesine gideceksin ya da meslekte çalışacaksın Hayatı öğreneceksin diyorlar. Babam bir kaç kez beni sanayiye götürdü 2 ay babamın yanında mobilyacı olarak ve 1 hafta da Oto tamircisin de çalıştım en başta da sevmeyeceğimi anlamıştım çalıştıktan sonrada daha da nefret ettim biliyorsunuz ki o ortama göre normal ama köpekmişsiniz gibi davranıyorlar. Bu liseleri istemediğim için de açıktan da bir yandan istiyorum ama açıktan okuyacaksam da babam hem mesleğe hem de derslerine bakacaksın diyor ama bilemiyorum yazılım mühendisi olmak istiyorum zamanım yetmez diye düşünüyorum çünkü saat sabah 8'den başlayıp akşam saatleri 18.30-19.00 gibi çıkıyorum eve geldiğimde de her yerim ağırıyor ve yorgun oluyorum, bir Pazar günüm var onda da yetmez ve dinlenmeye ihtiyacım olduğunu ve tüm haftayı karşılamaz diye düşünüyorum (Abim senin yaşında ki biri için açıktan 4 yıl boyunca bu kadar ders çalışmak ve kodlama öğrenmek imkansız, iraden yetmez diyor) burada bahaneler bahaneler diyeceksinizdir, ama bilemediğim için buraya geldim. Siz ne yapmamı önerirsiniz?

Şimdiden teşekkürler :).
(Bu arada 14 yaşındayım Lise 1'deyim)
İmam hatip fen programlı ise git. Olmaz a bile ders dağılımına bak matematik fen ve diğerleri yeterince ve 10,11,12. Sınıflarda var mı diye Derslerine çalış. Liseden çoook daha önemli olan üniversite için gayret et.

Kuşçuk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Cevap verdiğin için teşekkür ederim ama fen programlı değil sanırım ve dersler ve saatleri şu şekilde bir şey anlam ifade eder mi bilmem ama göstereyim;
Arapça haftada 4 saat, beden eğitimi 2, coğrafya 2, biyoloji 2, fizik 2, Kur'an-ı Kerim 5, kimya 2, Matematik 6, REH 1, SBTK 1, Tarih 2, Temel dini bilgiler 1, TDE 5, İngilizce 5

Ne yapmamı önerirsiniz iyi mi bu dersler, Gerekli mi?

Enes HCKYL

Doçent
Reaksiyon puanı
222
açık liseyi 2.5 yılda bitirmek mümkün . Ben 12sınıfa geçtim ve okuldaki gereksiz derslerden ve hocalar yeterince iyi olmadığı için açık liseye geçtim okula gider gibi dershaneye gidiyorum (mezun gurubuyla ders görmekteyim) benim önerim 1yıl çalışıp dershane için para biriktirip 1.5yıl ders çalışmandan yana

burakbardakci34

Asistan
Reaksiyon puanı
37
ortaokulda başarısız bir öğrenciydim lise meslek lisesine yetti. Üni okumayacağım o yüzden düz liseye değil mesleğe gidicem demiştim. Lise sonda bir dank etti bana. Şu an yüksek lisans mezunuyum. Okumayı erteleme öteleme mutlaka bir yerlerden başla. Kendini geliştirmeyi unutma öğrenmeye hep açık ol.Hayat çok zor güzel kardeşim.

Kuşçuk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Evet ben çok istiyorum ama babam ve annem mesleğe göndermekte ısrarcı bana çok gitmem için 8. sınıfta söylemişlerdi, çok şey yapmışlardı ama o zaman ki aklımla dinlemedim şu anda ise güvenlerini kırdığım için senin okuyacağına, ders çalışacağına nasıl güvenebiliriz ki? Diyorlar bu yönden de haklılar ama ben de kendime güveniyorum okuyacağımı da çok iyi biliyorum fakat ısrarcılar. Ne yapmam lazım ki benim, inansınlar.