Acer'ın kendi sitesinden driver yükledim işlemcim yavaşladı

Bu konuyu okuyanlar

Telrex

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bilgisayarım Acer aspire 5 a515 51g modeli normalde en iyi performansta 3.4 ghz ye kadar çıkan işlemcim acer'ın kendi sitesinden yüklediğim chipset driverindan sonra max 1.6 ghz oluyor. Bilgisayarın özellikler kısmında önceden 1.6 ghz ve 3.4 ghz yazıyodu şu an 1.6 ghz 1.8 ghz yazıyor. sistem geri yüklemede yaptım hata verdi sistem geri yükeme yapılamadı. Teknik servisi aradığımda format atmam gerektiğini söylediler format attıkdan sonra da düzelmedi tekrar teknik servisi aradığımda adres verdiler ve bilgisayarımı servise göndermem gerektiğini söylediler. YARDIM PLS!!!!!!

Mert Alper

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,311
Bildirim Alanındaki Güç simgesine tıklayıp Diğer güç seçenekleri bağlantısına tıklayın yada Denetim Masası\Donanım ve Ses\Güç Seçenekleri yolunu izleyin.

Açılan sayfada özelleştireceğiniz güç planının yanındaki Plan ayarlarını değiştir bağlantısına tıklayın

Açılan pencerede Gelişmiş güç ayarlarını değiştir bağlantısına tıklayın.

Açılan pencerede İşlemci güç yönetimi / En yüksek işlemci durumu yolunu izleyin

sshot-125.png

Bu ekran ne durumda?

Telrex

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Böyle

---- Mesajlar birleştirildi ----

Bildirim Alanındaki Güç simgesine tıklayıp Diğer güç seçenekleri bağlantısına tıklayın yada Denetim Masası\Donanım ve Ses\Güç Seçenekleri yolunu izleyin.

Açılan sayfada özelleştireceğiniz güç planının yanındaki Plan ayarlarını değiştir bağlantısına tıklayın

Açılan pencerede Gelişmiş güç ayarlarını değiştir bağlantısına tıklayın.

Açılan pencerede İşlemci güç yönetimi / En yüksek işlemci durumu yolunu izleyin

Ekli dosyayı görüntüle 53840

Bu ekran ne durumda?

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    27.5 KB · Görüntüleme: 417
Son düzenleme:

Mert Alper

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,311
"Dengeli" güç modundan "Yüksek performans" güç moduna geçiş yaptığınızda nasıl veriler alıyorsunuz?

Telrex

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
"Dengeli" güç modundan "Yüksek performans" güç moduna geçiş yaptığınızda nasıl veriler alıyorsunuz?
Aynı 1.58 ghz e çıkıyor max görev yöneticisindeki performans kısmından bakıyorum

Mert Alper

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,311
Aklıma sadece ısınmadan dolayı sorun yaşamanız geliyor bunlar dışında. Sistem boşta beklerken ısı değerleri nedir?

-> Core Temp (Otomatik indirme başlatır)

Programı açıp ekran görüntüsü atar mısınız?

Telrex

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Aklıma sadece ısınmadan dolayı sorun yaşamanız geliyor bunlar dışında. Sistem boşta beklerken ısı değerleri nedir?

-> Core Temp (Otomatik indirme başlatır)

Programı açıp ekran görüntüsü atar mısınız?
Bence Normal :D
Ekran Alıntısı 2.PNG

Düzgün çalışan pc ye driver yükelemeye çalışan aklıma sokayım ya 5 mb lik bi driver yüzünden 2 gündür kafayı yiyeceğim sonuç değişmese servise vermeyi düşünüyorum.

Son düzenleme:

Mert Alper

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,311
Çok garip bir durum. Sistem geri yüklemesi de yapamadığınıza göre aklıma gelen tek çare temiz kurulmak yapmak gibi geliyor. Bence yine de başka yanıtlar beklemeyi dene konuya.

Yedekleriniz elinizdeyse format atmayı deneyebilirsiniz.

Temiz kurulum yüksek ihtimalle düzeltecektir durumu.

Telrex

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Çok garip bir durum. Sistem geri yüklemesi de yapamadığınıza göre aklıma gelen tek çare temiz kurulmak yapmak gibi geliyor. Bence yine de başka yanıtlar beklemeyi dene konuya.

Yedekleriniz elinizdeyse format atmayı deneyebilirsiniz.

Temiz kurulum yüksek ihtimalle düzeltecektir durumu.
temiz kurulum derken ? win 10 üzerindeki herşeyi silerek sıfırlama mı?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
İyi de bilgisayarım -> özellikler kısmından bakarsan turbo hızı göremezsin ki. Benim işlemcim i7-7700HQ, turbo hızla birlikte 3.8 GHz seviyesine çıkabiliyor ama turbo hız yazmıyor ki yazılmaz zaten. Görev yöneticisinden falan baktığında da göremezsin çünkü o an işlemciyi yoran bir şey yoksa turbo hıza çıkmaz bilgisayar. Hiç oyuna girip oyun esnasında görev yöneticisinden bakmayı düşündün mü?

Telrex

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
İyi de bilgisayarım -> özellikler kısmından bakarsan turbo hızı göremezsin ki. Benim işlemcim i7-7700HQ, turbo hızla birlikte 3.8 GHz seviyesine çıkabiliyor ama turbo hız yazmıyor ki yazılmaz zaten. Görev yöneticisinden falan baktığında da göremezsin çünkü o an işlemciyi yoran bir şey yoksa turbo hıza çıkmaz bilgisayar. Hiç oyuna girip oyun esnasında görev yöneticisinden bakmayı düşündün mü?
bilgisayar bu hale gelemden önce bilgisayrım özellikler kısmında 1.6 ghz ve 3.4 ghz yazıyordu şu an 1.6ghz ve 1.8ghz yazıyo ama neyse dediğin şeyide denedim bencmark testi açtım hiçbir değişiklik olmadı ki görev yöneticisindeki performans kısmında 3.4 e kadar çıkabildiğini görebilirdum

Buradaki 1.8 ghz yazan yerde 3.4 ghz yazıyordu.

Ekli dosyalar

• 3.PNG
    3.PNG
    97.7 KB · Görüntüleme: 520
Son düzenleme:

Mert Alper

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,311
Rica ederim. Format ile sonuç alırsanız bilgilendirir misiniz? :)

Telrex

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Rica ederim. Format ile sonuç alırsanız bilgilendirir misiniz? :)
tabii ki :D

Şu an Yurdun internetiyle win10 indirmeye çalışıyom :D biraz uzun sürebilir ama sizi haberdar edicem çok teşekkür ederim bu arada benim de adım Mert adaşız yani :D

Son düzenleme:

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Windows 10 için format attıktan sonra bir daha key girmene gerek yok sistem internete bağlandığın an otomatik algılıyor zaten. En az 8 GB bir USB belleğe Microsoft aracıyla ISO dosyasını yazdır. Windows sürümün ne ise ona göre format at. Home ise Pro atma keyin gider.

Mert Alper

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,311
Memnun oldum Mert :) Tekrardan rica ederim, bulunduğum konumdan dolayı internet yavaşlığı konusunda yaşadığın sorunları en iyi anlayanlardan birisi olabilirim. Gerekli işlemleri yaptıktan sonra haber vermen yeterli :)

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
acer'ın kendi sitesinden yüklediğim chipset driverindan sonra max 1.6 ghz oluyor. Bilgisayarın özellikler kısmında önceden 1.6 ghz ve 3.4 ghz yazıyodu şu an 1.6 ghz 1.8 ghz yazıyor
format attıkdan sonra da düzelmedi
Söz konusu neden Chipset sürücüsü güncellemesi ile ilgili ise format sonrasında Chipset sürücü güncellemesi de kalkar.

Windows sürümün ne ise ona göre format at. Home ise Pro atma keyin gider.
Daha önceden cihaz aktive olduğu için ürün anahtarı girme ekranı gelmeyecektir; otomatikman Windows 10 Home SL kurulur ve internet bağlantısı olduğu vakit te etkinleştirilir.

Telrex

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Format işlemi bitti ama şu an sorun devam ediyor driverları yükleyip deneyeceğim bu arada kilicbaligi aynn dediğin gibi oldu otomatik etkinleşti windows

Telrex

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar sorunum çözüldü!!!
Nasıl olduğuna dair pek bir fikrim ben windows 10 üzerinden tam sıfırlama yaptım olmadı,usb ile temiz format attım sonrasında windows update ile tüm driverları yükledim olmadı ne yaptıysam olmadı ama işte dün pc ye bir güncelleme geldi normal bi windows güncellemesi yükledim sanırım sorunumu o çözdü aynı problemi yaşayan arkadaşlar ve benimle ilgilenen arkadaşlar için yazıyorum bunu problemi yaşayanlara kolay gelsin yardımcı olan herkese çok teşekkür ederim <3 <3 <3 :D