Acer Laptop M.2 SSD Desteği

Bu konuyu okuyanlar

Jwnex

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bir program var mı bunu gösteren dersen emin değilim, çünkü programlar hatalı veriler ortaya koyabiliyor...

En basit yolu markanın kullanma kılavuzunda yazması şeklinde olur, ama genellikle m2 yuvası olmadığı için böyle cihazlarda markalar satışlara etkisi olmasın diye yazmazlar, hiç bir ibare de koymazlar. Bazı uyanık markalar ise m2 portu var yazarlar ama içini açtın mı msata girişli işe yaramaz bir giriş olduğu anlaşılır.

En iyisi internette araştırmak, detaylı bir mail atmaları için tekrardan posta koymak ya da arka kapakta uygun değişim yuvası varsa içini açıp bakmak.

İçini açıp bakarsanız her şey belli olur. Foto atarsanız da yardımcı oluruz. Bu gibi şeylerin garantiye etkisi olmaması lazım ama servisler insanın başına sorun çıkartabiliyolar.
Laptop.jpg

Kullanmış olduğum laptopun arka kasası birebir bu resimdeki ile aynı. Rakamlarla belirttiğim ram ve ssd yerlerini açmak garantiyi bozmuyor. Fakat kapağı komple çıkarırsam garanti bitebilir bitmese bile laptop sökme takma konusunda pek bir beceriye sahip olduğum söylenemez :( Elimde kalabilir :)

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Acer Aspire A515-41G-T123 demişsiniz ya aslında acer böyle yazmaz
kodu şu şekildedir: NX.GPYEY.002

kodu nu da yazabilirseniz bir daha bakalım.

Jwnex

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Acer Aspire A515-41G-T123 demişsiniz ya aslında acer böyle yazmaz
kodu şu şekildedir: NX.GPYEY.002

kodu nu da yazabilirseniz bir daha bakalım.
Kodu sizin yazdığınız gibi NX.GPYEY.002

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555

Ekli dosyalar

• seri.png
    seri.png
    8.3 KB · Görüntüleme: 657
Son düzenleme:

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
bilgi olsun diye:

Ekli dosyalar

• serif.png
    serif.png
    65.5 KB · Görüntüleme: 512

nuri27

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Merhaba arkadaşlar. Acer Aspire A515-41G-T123 markalı bu laptopu kullanmaktayım. Ürün genel olarak işimi görüyor lakin mevcut harddiskinin 5400 RPM olması dolayısıyla biraz yavaş bir performans sunuyor. Ben de bu ürüne bir M.2 SSD alarak 1TB HDD ve 120 GB M.2 SSD ile güçlendirmek istiyorum fakat M.2 desteğinin olup olmadığını bilmiyorum. Bunu bir program ile laptopun içini açmadan öğrenme şansım var mı? Teşekkürler.

slm kardeş aynı pc bende de var aynı sorunu bende yaşadım servisi aradım hangi ssd destekledigiyle alakalı bilgi vermediler. m2 ssd destegi var diyor ama ne tür bir m2 ssd destegi var ögrenemedim. kasayı sökdüm yuvaya bakdım. ssd girişi var. ben internetden toshiba Toshiba Ocz RC500 500GB 1700MB-1650MB/S M2 PCIe Nvme aldım takdım ama anakart görmedi windows görmedi ne yapdımsa olmadı aldıgım ssd neyseki iade edebildim.
ama çözüm bulamadım. sen eyer bulduysan çözüm bana yardımcı ol.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
slm kardeş aynı pc bende de var aynı sorunu bende yaşadım servisi aradım hangi ssd destekledigiyle alakalı bilgi vermediler. m2 ssd destegi var diyor ama ne tür bir m2 ssd destegi var ögrenemedim. kasayı sökdüm yuvaya bakdım. ssd girişi var. ben internetden toshiba Toshiba Ocz RC500 500GB 1700MB-1650MB/S M2 PCIe Nvme aldım takdım ama anakart görmedi windows görmedi ne yapdımsa olmadı aldıgım ssd neyseki iade edebildim.
ama çözüm bulamadım. sen eyer bulduysan çözüm bana yardımcı ol.
Yuvasından (m2 yuvasından) şöyle net bir foto atabilirsen iyi olur ve yanındaki yazıları da içerir olsun... sata m2 mi yoksa nvme m2 mi ayırt etmek gerek.

nuri27

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
edindigim bilgiye göre her anakart nmme 2 desteklemiyor. ortaya şöyle bir şey çıkıyor o zaman ben ssd yi m2 baglantı tipli arayüzüde sata olan ssd almam lazım ama emindegilim o da desteklemesse ne olacak.

Ekli dosyalar

• 1.JPG
    1.JPG
    115.4 KB · Görüntüleme: 295
  • 2.jpg
    2.jpg
    101.2 KB · Görüntüleme: 264

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
edindigim bilgiye göre her anakart nmme 2 desteklemiyor. ortaya şöyle bir şey çıkıyor o zaman ben ssd yi m2 baglantı tipli arayüzüde sata olan ssd almam lazım ama emindegilim o da desteklemesse ne olacak.
M.2 spesifikasyonunda, M.2 kart veya yuva arabiriminde, çoğu daha sonra kullanılmak üzere tahsis edilen 12 anahtar veya tırnak tanımlanmıştır:

table

Şu anda tanımlanmış M.2 Anahtarları (yalnızca B ve M, M.2 SSD'ler için geçerlidir)
Kaynak: All About M.2 SSDs, SNIA, June 2014.

Özellikle M.2 SSD'ler için sık kullanılan 3 anahtar vardır:

1. B-anahtarlı kenar konnektörü, aygıtınıza bağlı olarak SATA ve/veya PCIe protokolünü destekleyebilir, ancak PCIe veri yolunda yalnızca PCIe'nin 2 katına kadar (1000 MB/sn) performansı destekleyebilir.
  2. M-anahtarlı kenar konnektörü, aygıtınıza bağlı olarak SATA ve/veya PCIe protokolünü destekleyebilir ve PCIe veri yolunda PCIe'nin 4 katına kadar (2000 MB/sn) performansı destekleyebilir; aynı şekilde ana bilgisayar sistemi de 4 katına kadar performansı destekler.
  3. B+M anahtarlı kenar konektörü, aygıtınıza bağlı olarak SATA ve/veya PCIe protokolünü destekleyebilir, ancak PCIe veri yolunda yalnızca 2 kata kadar performansı destekleyebilir.
Farklı anahtar türlerinin etiketi çoğu zaman, M.2 SSD'nin kenar konnektörünün üzerinde veya yakınında (ya da altın parmaklarda) ve aynı zamanda M.2 yuvasının üzerinde bulunur.

Key image

B anahtarlı M.2 SSD'lerin, M anahtarlı M.2 SSD'lere (5) göre kenardaki (6) pim sayısının farklı olduğunu unutmayın. Bu asimetrik düzen, kullanıcıların M.2 SSD'leri ters çevirip B anahtarlı M.2 SSD'yi M anahtarlı yuvaya takma (veya tam tersi) girişiminde bulunmalarını önler.

nuri27

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
ben bu yazılardan birşey anlamdım sonuç ne benim bu bilgisayarda m2 girişi var. ne tür bir ssd almam lazım.
anlayan varsa yazsın.
yada bu m2 girişi hiçbir ssd desteklemiymi.
acer a515-41g-t123

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
ben bu yazılardan birşey anlamdım sonuç ne benim bu bilgisayarda m2 girişi var. ne tür bir ssd almam lazım.
anlayan varsa yazsın.
yada bu m2 girişi hiçbir ssd desteklemiymi.
acer a515-41g-t123
m2 nvme ssd yuvası bu, almış olduğunuz nvme m2 ssd çalışması gerek. Biosda görünmüyor mu taktığınız ssd?
Mesaj otomatik birleştirildi:

acer sitesinde bilgi yok ne yazık ki, bu yüzden yuvaya bakıp karar vermeye çalışıyoruz, şimdi neden çalışmadığı ile ilgili daha fazla bilgi yazmanız sorunu anlamamız açısından önemli...

windows versiyonunuz neydi?

Son düzenleme:

nuri27

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
bu ssd aldım takdım bios da gözükmedi her türlü ayarı denedim ne windows disk yönetimi nede bios da gözükmedi
başka bir pc de deneme şansım olmadı belkide sıfırda olsa ssd bozukdu.
windows 10 64bit

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    29.3 KB · Görüntüleme: 237
  • Ekrands Alıntısı.JPG
    Ekrands Alıntısı.JPG
    18.2 KB · Görüntüleme: 310

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
bu ssd aldım takdım bios da gözükmedi her türlü ayarı denedim ne windows disk yönetimi nede bios da gözükmedi
başka bir pc de deneme şansım olmadı belkide sıfırda olsa ssd bozukdu.
windows 10 64bit
Mağazadan deneyerek almanız veya herhangi bir mağazanın teknik bölümünden yuvayı deneterek ssd seçmeniz gerekebilir. Eğer bende böyle bir sorun olsa vatan gibi bir mağazaya gider yardımcı olmalarını isterdim (dizüstünün kapağını tam kapatmadan veya vidalarını sıkmadan mağazaya getirmeniz daha iyi olur) ve büyük olasılıkla sevabına bakarlar hatta uygun bir ssd de bulursunuz.

Burada sizin almış olduğunuz ssd de ayrıca satılıyor, deneyip almanız daha ucuza gelirmiş hem ama benim önerim:

eğer biraz fark daha çıkabilirseniz mutlaka bunu almanızı öneririm:

Son düzenleme:

nuri27

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
göstermiş oldugunuz ilgi için çok teşekkür ederim biraz önce mediamark la görüşdüm getir.
tek tek dener takarız dediler. inşallah olur.
yarin götürecegim.
sizinde dediginiz gibi başka türlü bu işin içinden çıkılmaz. ama üretici firmanın bu konuda ayrıntılı bilgi vermemesi garip bir olay servis bile bilgi vermiyor. kargoyla gönder biz takarız diyor. 500 liralık ssd 1000 liraya takıp verecek.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
göstermiş oldugunuz ilgi için çok teşekkür ederim biraz önce mediamark la görüşdüm getir.
tek tek dener takarız dediler. inşallah olur.
yarin götürecegim.
sizinde dediginiz gibi başka türlü bu işin içinden çıkılmaz. ama üretici firmanın bu konuda ayrıntılı bilgi vermemesi garip bir olay servis bile bilgi vermiyor. kargoyla gönder biz takarız diyor. 500 liralık ssd 1000 liraya takıp verecek.
biosunuz güncel miydi ? bios ne kadar güncel olursa o kadar iyi olur... gerçi acer sitesinde sürücü güncelleme için bile sayfa yok...(!) servis yardımı gerekir o konuda da ...

güncelleme: en sonunda sürücü sayfasını buldum,bilgisayarın özelliklerini öğrenebilmemiz için altta yazan seri numarasını istyio:

Burada diğer arkadaştan yazılı seri numarasından m2 ssd bilgisi yazılmadığını görebiliriz, kitapçıkta da yazmıyor :)

Son düzenleme:

nuri27

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
bu gün mediamark a giddim denemedgimiz ssd kalmadı. olmadı. sonuç
baglantı tipi m2 arayüz sata olan ssd ler var onu destekliyormuş.
yeni nesil ssd leri desteleklemiyor. nwme gibi
bu bilgisayardan olan arkadaşlara duyrulur.
eski tip ssd leri destekliyor. m2 piyasa çok nadir olan bir ssd tipi
destekledigi örnek ssd resmide atdım ilgilenen arkadaş olur diye.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    16 KB · Görüntüleme: 261