Abim oruç tutmuyor :)

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

djvietnam

Profesör
Reaksiyon puanı
8
arkadalar abim oruç tutmuyor ve evdekiler onu oruçlu sanıyolar ben gündüz sigara içerken yakaladım evde şaşırdım abiiiiiiiii sen oruç tutmuyomuydun çünkü gece bizle beraber sahura kalkıyor bütün evi ayakta uyutuyor iftarda bizle birlikte oruçluymuş gibi allahım senin rızanla oruç tuttum senin rızanla orucumu açıyorum diyor ya gülmemek için kendimi zor tutuyorum benide tehdit ediyor eğer babama söylersen oruç tutmadığımı benden para mara alamazsın diye beni tehdit ediyor..... ABİM ORUÇ TUTMUYOR

djvietnam

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Abinin suçu yok. Suç babanda.

babam bi öğrense çok kızar zaten sorduğumda sigarasızlığa dayanamadığı için oruç tutmuyom diyor bana bende param kesilmesin diye göz yumuyorum napim el mahkum okul harçlığı

EnSi35

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Oruç kul-Allah arası birşey. Onun sorunu :D

El Padrino

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
70
OHA ! İlk defa karşılaşıyorum böyle bir olayla.Güleyim mi üzüleyim mi bilemedim ! :)

Abin bence gereksiz yere yanlış yapıyor.Günahını bilemem ama bence yanlış bir davranış.En azından annesine ve babasına yalan söylüyor.Yalan söylemesi bir günah sayılır ki bu konuda yalan söylemekte ayrı bir açıdan değerlendirilmeli :)

Ayrıca sanırım babanda bu konuda sert ve zorlayıcı bir tavır sergiliyor anlaşılan.İslamda zorlama yoktur.Evladı dahi olsa oruç tutmazsa kızma, sinirlenme, cezalandırma gibi bir tutum sergileyemez.Babanın bu konuda yapabileceği tek şey abine olması gerekeni ve doğruları anlatıp tercihi kendisine bırakmısıdır...

Altair

Doçent
Reaksiyon puanı
18
Sahura kalkmak demek niyet etmek demek böyle yaparak günaha giriyorsun gün başına 61 tane tutman farz de biraz gözü korksun

djvietnam

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Sahura kalkmak demek niyet etmek demek böyle yaparak günaha giriyorsun gün başına 61 tane tutman farz de biraz gözü korksun

abim bunları daha iyi bilir aslında kuran kursunu biribcilikle bitirmişti kuranı ezbere biliyor ezbere bilmekle kalmayıp tvde kuran okunduğu zaman bize türkçesini çeviriyor abimi şeytanlar ele geçirdiğini düşünüyorum

OHA ! İlk defa karşılaşıyorum böyle bir olayla.Güleyim mi üzüleyim mi bilemedim ! :)

Abin bence gereksiz yere yanlış yapıyor.Günahını bilemem ama bence yanlış bir davranış.En azından annesine ve babasına yalan söylüyor.Yalan söylemesi bir günah sayılır ki bu konuda yalan söylemekte ayrı bir açıdan değerlendirilmeli :)

Ayrıca sanırım babanda bu konuda sert ve zorlayıcı bir tavır sergiliyor anlaşılan.İslamda zorlama yoktur.Evladı dahi olsa oruç tutmazsa kızma, sinirlenme, cezalandırma gibi bir tutum sergileyemez.Babanın bu konuda yapabileceği tek şey abine olması gerekeni ve doğruları anlatıp tercihi kendisine bırakmısıdır...
keşke babam dediğin gibi biri olsaydı höööttt dedimi evde kızkardeşim abim ben kaçaçak delik ararız

tuskilidi

Profesör
Reaksiyon puanı
17
oruç tutmama sebebi olarak "evet oruç dinimizin bir gereği ama dayanamıyorum" diyorsa ona oruç tutmanın islamın şartı olduğunu hatırlat, hatta kuran'da oruçla ilgili ayetleri de gösterebilirsin belki işe yarar ama oruç tutmama sebebi olarak "oruç tutmanın gerekli bir şey olduğuna inanmıyorum" diyorsa zaten yapabileceğin bir şey yok.

bu arada bunun itiraf olabilmesi için bu konuyu açan kişinin abin olması gerekmiyor muydu? :D

PylsWeb

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Neden tutmadığını sordun mu? Belki bir sebebi vardır kendince haklı.

Nikmikyok

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Babasından değil Allah tan korksun farz bir ibadet bir mazereti yoksa tutmayı gerektiriyor. Fakat babasından korkması enteresan :) Tutmuyorsada hesabını o verecek babası değil. Rabbim bu mübarek kadir gecesine abini hidayete erdirsin ve oruçlarını tutmayı nasip etsin :) Hayırlı geceler.

El Padrino

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
70
Evde baba oteritesi elbette gereklidir ancak korku ve baskı yönetimiyle hiçbir zaman düzen sağlanamaz.Şekil 1A'da görüldüğü gibi (Abin) :)

webrettin

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Abinizin yaşını bilmiyorum ama bu durum ergenlik döneminin bir getirisi olarak (yaşı büyükse yorumumu silin :D) risk almaktan hoşlanan kişilerde sadece bu olgu sonucu olağan görülebilir.Kişinin almış olduğu dini eğitim normalin çok üstünde olsa bile bu ancak alınan riskin verdiği keyfi artıracaktır.Yine de abinizi büyüğünüze afişe etmek doğru olmaz (sonucu tam kestiremedim doğruluğu tartılşılır mı desek :)) ve bizler hüküm sahibi değiliz ancak samimi bir davranış olmadığı için oldukça üzücü bir durum.

djvietnam

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Abinizin yaşını bilmiyorum ama bu durum ergenlik döneminin bir getirisi olarak (yaşı büyükse yorumumu silin :D) risk almaktan hoşlanan kişilerde sadece bu olgu sonucu olağan görülebilir.Kişinin almış dini eğitim normalin çok üstünde olsa bile bu ancak alınan riskin verdiği keyfi artıracaktır.Yine de abinizi büyüğünüze afişe etmek doğru olmaz (sonucu tam kestiremedim doğruluğu tartılşılır mı desek :)) ve bizler hüküm sahibi değiliz ancak samimi bir davranış olmadığı için oldukça üzücü bir durum.

yaşı büyük 26 yaşında bunu neden yazdım birilerine anlatmam gerekiyordu size yazdım rahatladım ohh bee söyledim en sonunda demek için

adonia

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
babası nasıl bir baskı yapmışsa artık iyi tırsmış...bu arada bayramda geldi...yu hiii

Naaa

Profesör
Reaksiyon puanı
3
herkesin orucu inancı kendine.tutana Allah kabul etsin.tutmayana da kimse karışamaz.kardeşi dahil:) böyle yapıyorsa niyetlenmesin kalkmasın çok kötü bişey yapıyor ama dediğim gibi..kimse kimsenin dinine imanına KARIŞAMAZ.

djvietnam

Profesör
Reaksiyon puanı
8
herkesin orucu inancı kendine.tutana Allah kabul etsin.tutmayana da kimse karışamaz.kardeşi dahil:) böyle yapıyorsa niyetlenmesin kalkmasın çok kötü bişey yapıyor ama dediğim gibi..kimse kimsenin dinine imanına KARIŞAMAZ.

kalkmayı oda istemiyor zaten ama sıkıyorsa kalkmasın hepte ben kaldırırım zaten uyku sersemi kalkmıycam der babam çağrıyor diyince 5 dakikada masada olur yani anlıycağınız mecburiyetten kalkıyor

WebNick

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Abinin sevip saydığı sözüne değer verdiği birisi orucun önemini ve Allah'ın emri olduğunu usulunce anlatsın, Daha sonra tutmamakta ısrar ediyorsa serbest bırakın. Ara ara uygun zaman geldiğinde bu emri tekrar hatırlatırsınız. Allah abine ve hepimize doğru ile yanlışı ayırt edip doğrunun peşinde dirayet gösterebilecek iman versin.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
islamda zorlama yoktur diye birşey yok bir kere... abin hafız oruç tutmuyor ise o zaten biliyor günahını fakat sen rüşvet alıyorsun bununda günah oldugunu biliyorsundur umarım...

mstft

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Abine oruç tut demektense neden tutması gerektiğini anlatman daha iyi olacaktır. Hafız olması bunları biliyor anlamına gelmiyor ne yazık ki...

Bu konuda Risale-i Nur'dan Ramazan Şükür İktisad risalesini okuyabilir ya da sen oku ve anlat ya da birlikte okuyun.
http://www.erisale.com/#content.tr.2.566

Oradan alınmış kısa bir parça:
Mesela oruç tutmanın çok hikmetlerinden bir tanesi:

Birinci Sözde denildiği gibi, bir padişahın matbahından(mutfak) bir tablacının(tezgahtar) getirdiği taamlar(yiyeceklere) bir fiyat ister. Tablacıya bahşiş verildiği halde, çok kıymettar olan o nimetleri kıymetsiz zannedip onu in’âm edeni(vereni) tanımamak nihayet derecede bir belâhet(aptallık) olduğu gibi; Cenâb-ı Hak, hadsiz envâ-ı nimetini(çeşit çeşit nimetlerini) nev-i beşere(insanlara) zemin yüzünde neşretmiş(yaymış), ona mukàbil(ona karşılık), o nimetlerin fiyatı olarak şükür istiyor. O nimetlerin zâhirî esbabı ve ashabı, tablacı hükmündedirler. O tablacılara bir fiyat veriyoruz, onlara minnettar oluyoruz. Hattâ, müstehak (layık) olmadıkları pek çok fazla hürmet ve teşekkürü ediyoruz. Halbuki, Mün’im-i Hakikî(o nimetlerin hakiki sahibi), o esbabdan hadsiz derecede, o nimet vasıtasıyla şükre lâyıktır. İşte Ona teşekkür etmek, o nimetleri doğrudan doğruya Ondan bilmek, o nimetlerin kıymetini takdir etmek ve o nimetlere kendi ihtiyacını hissetmekle olur. İşte, Ramazan-ı Şerifteki oruç, hakikî ve hâlis, azametli ve umumî bir şükrün anahtarıdır.

Benim burdan anladığım şöyle :
Pazara gittiğinde aldığın meyveler ve diğer nimetler için bir ücret ödersin ve adama teşekkür edersin. Fakat o adam o elma senin için (haşa!) yaratıp da getirmedi ki!
Cenab-ı Hak o elma yarattı ve o adamın eliyle sana rızık olarak gönderdi. Şimdi getirene böyle fiyat ödeyip asıl sahibini unutup ona ücret ödememek aptallık olur.
Cenab-ı Hak bizden ücret olarak sadece şükür istiyor. Ama şükrü tam yapabilmemiz için o nimetin mesela suyun, bir parça kuru ekmeğin aslında ne kadar büyük bir nimet oluduğunu anlamamız gerekmektedir.
Bu ise orucun vesilesi ile olur.

Çok uzun oldu. Kusura bakılmasın.
Ayrıca kimse bu ne böyle anlamadım demesin. Tekrar tekrar okusun. Anlar inşallah. Anlamazsa anlamdığı yeri yazsın. Sonuçta malayca yazmadık :closedeyes:

Piyonist

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Oruç kul-Allah arası birşey. Onun sorunu :D
Bencede. Ama senin sorununda problem baba da gibi çünkü küçük yaşta çocuklara ödül-ceza ikilisi öğretilmeli. Örnek vermek gerekirse; eğer bir baba oğluna yaptığı doğru hareketler sonucu ödül vermiyorsa, yaptığı yanlış hareketler sonucu ceza da kesemez. (Bence :) )

Bekçi

Doçent
Reaksiyon puanı
3
abim bunları daha iyi bilir aslında kuran kursunu biribcilikle bitirmişti kuranı ezbere biliyor ezbere bilmekle kalmayıp tvde kuran okunduğu zaman bize türkçesini çeviriyor abimi şeytanlar ele geçirdiğini düşünüyorum

Yaş kaç :):):):)

angel75

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
18
abin seni para ile tehdit ediyor ve sende buna göz yumuyorsun... madem öyle bunu kullanarak babana söyleme tehdidi ile abinden, babandan da sana çok önemli birşey söyleyeceğim diyerek daha çok para al...

şu kağıt parçası nelere kadir Yarabbim....

ewrecca

Doçent
Reaksiyon puanı
0
hepimiz biliyoruz ki herkes neyin doğru neyin yanlış olduğunun gün gibi farkında hepimiz zamanında birçok hatalar yapmışızdır insanlar bazı dönemlerde olmadıkları yada ait olduğu aileye yakışmayacak şekilde davranışlar sergileyebilir. Fakat bu hep böyle sürecek demek değildir. ki nasıl bir aile ortamında büyüdüyse eninde sonunda öyle bir fert oluyor ama 15 yaşında ama 30 yaşında eninde sonunda abinizde babanızın aynından olacak :D o yüzden endişelenecek bir durum yok.

SoLidBurn

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Seni ilgilendirmiyorsa konuya dahil olma kardeşim. Bu cümle ortalığı germekten başka bir işe yaramaz..

1- Ağabeyinin kendince haklı sebepleri olabilir ve ailesin kızmaktan ziyade üzülmemesi için böyle davranıyor olabilir.

2- Oruç ile ilgili fetva vermeden önce misal; "Sahura kalkmak niyettir abin 61 gün tutması lazım" gibi.. Oruç risalesini iyi okumak ve anlamak gerekir. Bilip bilmeden konuşmanın ve insanları yönlendirmenin anlamı yok.

3- Müslüman karşısındaki günahkar da olsa müslümanın kusurlarını örtendir. Niçin ağabeyini afişe edip hakkında kötü düşündürüyor sun? Ağabeyinden helallik iste ve bu konuyu kapat..

Muhabbetle..

SoLidBurn

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Sahura hangi niyetle kalktigina bagli oruç tutmak içinmi kalkiyon yoksa ölesinemi.....

Arkadaşın yazdığına göre ağabeyi kalkmış olmak için kalkıyor görünümü veriyor. Bu başka zamanda gece kalkıp yemek yeme ile aynı şey.. Niyet olmadığı için 61 gün tutmasına gerek yook. Ancak ramazan orucu farz olduğundan (sebepsiz yere) tutmadığı hergün için vereceği hesap çok çetindir..

Bu konu bir önceki mesajımda belirttiğim gibi kul hakkına girebilir. Fazla konuşmak iyi değil..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...