8GB ram olmasina rağmen 2 GB`ını kulana biliyorum

Bu konuyu okuyanlar

yearsnow

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Merhaba. konuyu doğru başlığa açıp açmadığımı bilmiyorum. büyük ihtimalle doğru yere açmadimda. ama sorunum laptopumda oldugu için burada açtim.

konuya gelecek olursak :
Abim söyleyene kadar fark etmemiştim ama laptopta 8gb ram olmasina ragmen oyunlarda maksimum 1760MB kullana biliyorum. Abimin söyledigine göre eskiden bu 4900MB küsür gözüküyordu ama son formatladigimdan sonra 1760MB olarak gözüküyor. biraz araştirdiktan sonra görseldeki Shared System Memoryile alakali oldugunu öğrendim. Belkide bu yüzden değildir emin olamiyorum ama siz sorunun ne oldugunu biliyorsaniz nasil yükseltecegimi söylerseniz sevinirim.
Windows 8.1 pro 64x kullaniyorum bu bilgiler gereklimi bilmiyorum ama yinede yazayim
Başlıksız-2.jpg
gerekli mi degil mi bilmem ama ben yinede bu bilgileri de ekliyeyim buraya gerekmiyorsa kaldiririm Başlıksız-1.jpg

Son düzenleme:

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
O dediğin grafik birimi için olan bellek. Bilgisayarında olan 8 GB belleği kullanıyorsun zaten. 7.89 usable yazıyor yani 7.89 GB RAM kullanabiliyorsun.

yearsnow

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Ekli dosyayı görüntüle 56657
gerekli mi degil mi bilmem ama ben yinede bu
O dediğin grafik birimi için olan bellek. Bilgisayarında olan 8 GB belleği kullanıyorsun zaten. 7.89 usable yazıyor yani 7.89 GB RAM kullanabiliyorsun.
Tamam 7.89 ram olarak kullana biliyorum ama peki grafik birimini artıramazmıyım? Çünkü eskiden 4GB - 5Gb ya ulaşıyordu ama şimdi 1Gb - 2Gb civari. Tekrar 4-5 yapamazmıyım?

yearsnow

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Şu 1760 yazan yeri filan nasil degişeceğimi aciklaya bilir misiniz acaba?
çünkü 8 gb varken 1760 yüzünden 8gb den artan 7.89u bile dogru düzgün degerlendiremiyorum

Behzat Ç.

Doçent
Reaksiyon puanı
107
Şu 1760 yazan yeri filan nasil degişeceğimi aciklaya bilir misiniz acaba?
çünkü 8 gb varken 1760 yüzünden 8gb den artan 7.89u bile dogru düzgün degerlendiremiyorum
ekran kartının 2 gb vrami var bu ekran kartının. Birde bilgisayarın rami var o da 8 gb sen onu zaten kullanıyorsun

yearsnow

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
ekran kartının 2 gb vrami var bu ekran kartının. Birde bilgisayarın rami var o da 8 gb sen onu zaten kullanıyorsun
doğru kullanıyorum ama eskiden ekran karti 4gb gözükmesine ragmen şimdi 2 gözüküyo ve bunun nedenini ve nasil geri eski haline alacagimi öğrenmek istiyorum

---- Mesajlar birleştirildi ----

peki bu azalmanın acaba bununla bir ilgisi ola bilir mi?
display adapterste 2 tane ekran karti gözüküyor ama kullanimda sadece biri gözüküyor sanırım.
biri bana yardim etsin artık kaç gündür internetde ara ara bulamadim şu sıkıntının sebebini ve çözümünü. driverlerle filan mı alakalı yoksa başka bi sorun mu ne bilemiyorum? çok saçma şekilde sistemi formatladiktan sonra ekran karti gb si azaldi bi yardim edin lütfen
Ekli dosyayı görüntüle 56740

Ekli dosyayı görüntüle 56742

Ekli dosyayı görüntüle 56743

bu ekledigim fotograf niye eklenmiyor kafayi yiycem :D

https://i.hizliresim.com/Gmpyqr.jpg
neyse fotografi ekleyemedim böyle link olarak vereyim bari

Son düzenleme: