7000 TL herşey dahil sistem önerisi

Bu konuyu okuyanlar

mata

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Değerli forum üyeleri merhaba.Adım Mert.Uzun süredir takip ettiğim forumumuza bugün ben de üye oldum :)
Başlıkta da belirttiğim gibi 7000 tl bütçem var.Belki birazcık daha üstüne çıkabilirim.Bu bütçeyle tercihen amd işlemcili bir bilgisayar toplamak istiyorum.Siz değerli forum üyelerinin fikrini almak istedim.Şu an kullandığım mause klavye ve kulaklığım var.Beni bir süre daha idare edebilecek modeller olduğu için ilk etapta bunları almama gerek yok diye düşünüyorum. Monitör olarak 24" monitör yeterli olacaktır benim için. Kasa olarak da görüntü çok önemli değil ve küçük model olan kasalardan olmasına gerek yok,yer kaplama sıkıntısı olmayacaktır.Bu kriterleri göz önüne alarak bana önerebileceğiniz sistem tavsiyelerini ve marka olarak tercih etmem gereken markaları nedeniyle yazabilirseniz sevinirim :) Saygılarımla...

Edit: Ankara'da ikamet ediyorum.Ankara'da alabileceğim noktalar hakkında da bir fikriniz varsa yazabilirsiniz.Şimdiye kadar araştırdığım site ve mağazalar itopya ve vatan bilgisayar.Açıkçası direk gidip elden alabileceğim yerler tercihimdir :)

Özgür Ç..

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,466
Şuan en iyi sistem diğerlerinden kısılarak daha iyi bir monitör alınabilir ama gayet iyi klavye mouse kişi terciğidir diye birşey yapmadım anakart chipset ve ekran kartı birde ram MHz bakılarak yorum yapınız
Not: itopyadan toplanmıştır
Screenshot_20181031-162357.png

mata

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Evet şimdi kafa karışıklığı yaşadığım iki husus karşıma çıktı yine.Bilgisayarı tamamiyle Oyun amaçlı alacağım.Tercih etmem gereken ekran kartı GT1000 serisi mi yoksa RX500 serisimi olmalı ? Bir de ram konusunda 16 gb 2400 mhz ram mi yoksa 8 gb 3200 mhz ram mi uygun olur ve sebebi nedir bu konuda da aydınlatırsanız sevinirim.Bir de ekran kartlarında dual modeller var oc modeller var bir de böyle bir kısaltma bulunmayan modeller var hangisini tercih etmeliyim ?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Evet şimdi kafa karışıklığı yaşadığım iki husus karşıma çıktı yine.Bilgisayarı tamamiyle Oyun amaçlı alacağım.Tercih etmem gereken ekran kartı GT1000 serisi mi yoksa RX500 serisimi olmalı ? Bir de ram konusunda 16 gb 2400 mhz ram mi yoksa 8 gb 3200 mhz ram mi uygun olur ve sebebi nedir bu konuda da aydınlatırsanız sevinirim.Bir de ekran kartlarında dual modeller var oc modeller var bir de böyle bir kısaltma bulunmayan modeller var hangisini tercih etmeliyim ?
Ekran kartlarında aynı seride modeller arasında fark olmaz. O.C. model ile normal model arasında 3-4 FPS oynarsa oynar. Onun haricinde şuan RX 580 8 GB modeli çok uygun fiyata satılıyor o yüzden öneririm performansı ise GTX 1060 6 GB ile benzer. RAM olarak AMD sistemlerde MHz hızı önemli o yüzden ilk etapta 8 GB 3200 ile başlayıp sonra bir tane daha aynı bellekten almanızı öneririm.

mata

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Belirttiğiniz sistemler genel olarak benzer özellikte tabi birbirinden avantajları ve dezavantajları olabilir. Genel hatlarıyla kafamda bir sistem oluşuyor ama genel olarak sitelere baktığımda ürünleri parça parça almak daha mantıklı gibi geldi. Birinde ekran kartı ucuz işlemci pahalı diğerinde ram ucuz anakart pahalı. Parçaları ayrı ayrı alıp bir yerde toplatma gibi bir imkan da vardır diye düşünüyorum.

Boyga TV

Doçent
Reaksiyon puanı
275
Belirttiğiniz sistemler genel olarak benzer özellikte tabi birbirinden avantajları ve dezavantajları olabilir. Genel hatlarıyla kafamda bir sistem oluşuyor ama genel olarak sitelere baktığımda ürünleri parça parça almak daha mantıklı gibi geldi. Birinde ekran kartı ucuz işlemci pahalı diğerinde ram ucuz anakart pahalı. Parçaları ayrı ayrı alıp bir yerde toplatma gibi bir imkan da vardır diye düşünüyorum.

Tabi ki buradan fikir alıp parçaları tek tek aratıp daha uygununu bulmak en mantıklısı. Burada yazılanlardan alacağınız en büyük fayda hangi parçalar birbiriyle uyumlu bunu öğrenmek.

MrKadir

Müdavim
Reaksiyon puanı
371
Rx 580 8gb öneririm 8gb vram olsun dx 12 performansı olsun fiyatı olsun freesync monitör olsun gtx 1060 ın baya bi ilerisinde olmasını sağlıyor.Nvidia bu aralar gtx 1000 serisi kartların performansını düşüren driverlar çıkarıyor söyleyeyim onu da.

Ram olarak mhz yüksek almak daha mantıklı ilerde aynı ramdan bir tane daha alırsanız sisteminiz cillop olur.mhz ne kadar yüksekse fps de o derece artar.cl degerine takilmayin gozle goremezsiniz.

mata

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Tabi ki buradan fikir alıp parçaları tek tek aratıp daha uygununu bulmak en mantıklısı. Burada yazılanlardan alacağınız en büyük fayda hangi parçalar birbiriyle uyumlu bunu öğrenmek.
Aynen oyle oldu hocam.Sistemin genel hatları ortaya çıktı. Bu da cok iyi oldu çünkü bu konuda pek bir bilgim yok.Acaba biraz daha butceyi zorlayip ryzen 5 2600x almak mantıklı mi?

MrKadir

Müdavim
Reaksiyon puanı
371
Şuan en iyi sistem diğerlerinden kısılarak daha iyi bir monitör alınabilir ama gayet iyi klavye mouse kişi terciğidir diye birşey yapmadım anakart chipset ve ekran kartı birde ram MHz bakılarak yorum yapınız
Not: itopyadan toplanmıştır
Ekli dosyayı görüntüle 53662
Kullandığınız kasa çok dandik
Ssd yok
Güç kaynağı kronik sorunlu

---- Mesajlar birleştirildi ----

Aynen oyle oldu hocam.Sistemin genel hatları ortaya çıktı. Bu da cok iyi oldu çünkü bu konuda pek bir bilgim yok.Acaba biraz daha butceyi zorlayip ryzen 5 2600x almak mantıklı mi?
2600 ile 2600x arasında 250 tlden fazla fark varsa almayınız.Zaten ufak bir oc ile 2600x performansı alabilirsiniz.

---- Mesajlar birleştirildi ----

2600 ile 2600x arasında 250 tlden fazla fark varsa almayınız.Zaten ufak bir oc ile 2600x
kasa olarak nzxt s340 ve psu daha düşük fiyatı varken ona gerek yok
https://www.teknolojipazar.com/fsp-hydro-600-600w-80-bronze-atx-power-supply-135-cm-fanli-hd600?utm_source=criteo&utm_medium=cpc&utm_campaign=lowerfunnel

Son düzenleme:

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Nvidia bu aralar gtx 1000 serisi kartların performansını düşüren driverlar çıkarıyor söyleyeyim onu da.
Ney bu ironi falan mı?
Ne zaman böyle bir şey yapmış şimdi yapacak? Ortaya bir çıksa o an 4K gaming denilen şey unutulur bir süre. Nvidia bunu göze alamaz.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Bu zamana kadar hiç böyle bir olay yaşamadım. Güncellemelere göre bazen oynamalar olabiliyor ama sonra geri düzeltiyorlar. Safsatadan ibaret bana kalırsa.

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
2. el tercih ederi misin bilmiyorum ama senin için gtx 1080 li bir canavar buldum :)

https://www.sahibinden.com/ilan/iki...-plus-gtx-1080-canavar-sistem-619625455/detay

Öncelikle fiyatı senin istediğin fiyattan yani 7000 tl den 500 tl daha düşük,yani 6500 tl bunu söyledim çünkü yeni ekipmanlar filan istiyorsun anladığım kadarıyla işine yarar yani 500 tl az değil :)

İçinde GTX 1080 var yani bu fiyata gtx 1080 li sıfır sistem toplanmaz.

i7 6700 4 çekirdek 8thread 3.40 Ghz lık bir işlemci var içerisinde.

8+8 16 GB ramleri bulunuyor ama şu çok önemli,ramler ddr 4 ve 2666mhz ama bukadarıyla kalmadı :)Gelecekte (5-6) yıl sonra 16gb ram yetmediği zaman anakartta bulunan 4 ram slotu sayesinde ramlerinin kapasitesini istersen 64 a kadar bile yükseltebilirsin :D(artan 500 tl ile ram de alabilirsin)

80plus bir güç kaynağına sahip olacaksın buda elektrik faturanı birazda olsa iyi yönden etkileyecek.

Ee malum 6500tl lik sistemde ssd olmazsa olmaz :)240GB lık bir ssd ye sahip (okuma yazma hızlarını yazmamış ama fena değildir satıcıya sorabilirsin)
HDD yazmamış açıklamaya ama herhalde şöyle 500gb-1000gb lık bir hdd sidevardır illaki.

Yanında monitör ve klavye veriyor kullanırmısın bilmem ama fazla mal göz çıkarmaz olmadı satışa koy (let go,sahibinden) gelen parayla pc yi geliştirirsin ekipman alırsın (monitör sıfırı 500tl,klavye 90 tl ikisini birden en az 300-400e satarsın herhalde)(ikinci el ya ucuz olması lazım :( )

Boyga TV

Doçent
Reaksiyon puanı
275

250-300 lira gibi bi fark var imkanınız varsa tabi ki ryzen 5 2600x alın. Alırsanız biraz daha üst modeli almış olursunuz, almazsanız da pek bir şey kaybetmiş olmazsınız. Kısaca ikisi arasında çok bariz fark yok isterseniz buradan da inceleyebilirsiniz UserBenchmark: AMD Ryzen 5 2600 vs 2600X

mata

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
2. el tercih ederi misin bilmiyorum ama senin için gtx 1080 li bir canavar buldum :)

https://www.sahibinden.com/ilan/iki...-plus-gtx-1080-canavar-sistem-619625455/detay

Öncelikle fiyatı senin istediğin fiyattan yani 7000 tl den 500 tl daha düşük,yani 6500 tl bunu söyledim çünkü yeni ekipmanlar filan istiyorsun anladığım kadarıyla işine yarar yani 500 tl az değil :)

İçinde GTX 1080 var yani bu fiyata gtx 1080 li sıfır sistem toplanmaz.

i7 6700 4 çekirdek 8thread 3.40 Ghz lık bir işlemci var içerisinde.

8+8 16 GB ramleri bulunuyor ama şu çok önemli,ramler ddr 4 ve 2666mhz ama bukadarıyla kalmadı :)Gelecekte (5-6) yıl sonra 16gb ram yetmediği zaman anakartta bulunan 4 ram slotu sayesinde ramlerinin kapasitesini istersen 64 a kadar bile yükseltebilirsin :D(artan 500 tl ile ram de alabilirsin)

80plus bir güç kaynağına sahip olacaksın buda elektrik faturanı birazda olsa iyi yönden etkileyecek.

Ee malum 6500tl lik sistemde ssd olmazsa olmaz :)240GB lık bir ssd ye sahip (okuma yazma hızlarını yazmamış ama fena değildir satıcıya sorabilirsin)
HDD yazmamış açıklamaya ama herhalde şöyle 500gb-1000gb lık bir hdd sidevardır illaki.

Yanında monitör ve klavye veriyor kullanırmısın bilmem ama fazla mal göz çıkarmaz olmadı satışa koy (let go,sahibinden) gelen parayla pc yi geliştirirsin ekipman alırsın (monitör sıfırı 500tl,klavye 90 tl ikisini birden en az 300-400e satarsın herhalde)(ikinci el ya ucuz olması lazım :( )
Elektronik ürünlerde şimdiye kadar hiç ikinci el tercih etmedim.Tanidik olmadıkça da almamak daha mantıklı geliyor sonuçta ben o insanin o bilgisayari ne amaçla kullandığını bilmiyorum(mining vs.gibi).
250-300 lira gibi bi fark var imkanınız varsa tabi ki ryzen 5 2600x alın. Alırsanız biraz daha üst modeli almış olursunuz, almazsanız da pek bir şey kaybetmiş olmazsınız. Kısaca ikisi arasında çok bariz fark yok isterseniz buradan da inceleyebilirsiniz UserBenchmark: AMD Ryzen 5 2600 vs 2600X
İmkan yaratabilirsem 2600x almayi düşünüyorum. Sistem kafamda oturdu artık. Kasım’da indirim oluyor birçok sektörde.Umarim bu sektörde de olur 11.11 indirimi gibi seyler. Vakit kaybetmeden alacağım:)

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Elektronik ürünlerde şimdiye kadar hiç ikinci el tercih etmedim.Tanidik olmadıkça da almamak daha mantıklı geliyor sonuçta ben o insanin o bilgisayari ne amaçla kullandığını bilmiyorum(mining vs.gibi).

İmkan yaratabilirsem 2600x almayi düşünüyorum. Sistem kafamda oturdu artık. Kasım’da indirim oluyor birçok sektörde.Umarim bu sektörde de olur 11.11 indirimi gibi seyler. Vakit kaybetmeden alacağım:)

Sen bilirsin :)

mata

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Bilgisayar pazar günü elimde olacak. Buradan aldığım sistemi paylaşırım:)

mata

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Evet topladığım sistemi paylaşıyorum:)
Amd ryzen 5 2600
Asus radeon 8gb rx580 dual
Asus b450 prime plus
Kingston hyperx 2400 2x8 gb ddr4
Nagas 666 500 watt 80+ psu
Samsung 256 gb ssd 550/540 + toshiba 500gb hdd
samsung ls24f350fhmxuf freesync monitor
Logitech g103 klavye + g300s mause

Tercihim bu şekilde oldu. Cs go oynayabildim 300 fps civarlarinda geziyor. Yalniz pubg ile ilgili bir sorunum var yardimci olabilecek biri varsa cok mutlu olurum. Oyun menusunde ve oyun icinde 75 fps gosteriyor ama kare kare goruntu geliyor sadece oynamak imkansiz. Ekran kartinin uygulamasından ayarlarla oynadim birsey degismedi. Driverlar guncel..

Boyga TV

Doçent
Reaksiyon puanı
275
CS: GO'da hangi haritada 300 fps? Eğer Dust2 veya Mirage ise az ve bunun nedeni oyun grafik ayarları olabilir. Pubg'ye gelince ben 1050 ti ile 85-95 arası fps alıyorum senin 100 üzerine çıkman lazım bu da oyunun grafik ayarlarıyla alakalı olabilir.

Emir Aydın

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,635
Oyun ayarlarından bi kaç şeyi bozmuş olabilirsin ayarları sıfırlamayı dene :)

Mert Alper

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,311
Evet topladığım sistemi paylaşıyorum:)
Amd ryzen 5 2600
Asus radeon 8gb rx580 dual
Asus b450 prime plus
Kingston hyperx 2400 2x8 gb ddr4
Nagas 666 500 watt 80+ psu
Samsung 256 gb ssd 550/540 + toshiba 500gb hdd
samsung ls24f350fhmxuf freesync monitor
Logitech g103 klavye + g300s mause

Tercihim bu şekilde oldu. Cs go oynayabildim 300 fps civarlarinda geziyor. Yalniz pubg ile ilgili bir sorunum var yardimci olabilecek biri varsa cok mutlu olurum. Oyun menusunde ve oyun icinde 75 fps gosteriyor ama kare kare goruntu geliyor sadece oynamak imkansiz. Ekran kartinin uygulamasından ayarlarla oynadim birsey degismedi. Driverlar guncel..

VSYNC'i devre dışı kıl.