5000 TL lik PC önerisi

Bu konuyu okuyanlar

Flayso

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Peki nasıl bir soğutucu önerirsiniz işlemci için ?

Ya da hangi marka ?

Flayso

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Peki itopya da bu sistemi topladım diyelim .Monte etmek için ayrı bir para istiyorlar mı ?

Flayso

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
İtopya ile konuşun bütün ürünleri oradan alacağınızdan bahsedin soğutucu parası kadar indirim yapabilirler.
Galiba öyle yapacağım.Cunku bilgisayarın sadece 2000tl sini ben ödeyeceğim ( bursluluk parasıyla ) geri kalanını ise ailem ödeyecek.ailemi de çok zora sokmak istemiyorum zaten.Bir de ben bu sistemi yazın toplayacağım.Acaba o zamana kadar sistemde bi ucuzlama olur mu ?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Galiba öyle yapacağım.Cunku bilgisayarın sadece 2000tl sini ben ödeyeceğim ( bursluluk parasıyla ) geri kalanını ise ailem ödeyecek.ailemi de çok zora sokmak istemiyorum zaten.Bir de ben bu sistemi yazın toplayacağım.Acaba o zamana kadar sistemde bi ucuzlama olur mu ?
Tahmin etmek zor.İşin içinde dolar ve sanal madencilik olayı var çünkü.Bunlar azalmadığı sürece ucuzlama olmayacaktır.

Flayso

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Tamam, ilerleyen zamanlarda aklıma bir şey takılırsa sormamın bir sakıncası var mı?Bir de siz neden bütün sorulara cevap veriyorsunuz?İnsanların sorunlarıyla uğraşmak hoşunuza mı gidiyor?Şahsen ben pek istekli olmazdım insanların her sorusuna cevap verme konusunda.Neyse tüm bu güzel Türkçe kurallarına uygun bir şekilde yazdığınız için ve bana bilgisayar alma konusunda yol gösterici olduğunuz için GERÇEKTEN ÇOK BÜYÜK TEŞEKKÜRLER :D <3

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Tamam, ilerleyen zamanlarda aklıma bir şey takılırsa sormamın bir sakıncası var mı?Bir de siz neden bütün sorulara cevap veriyorsunuz?İnsanların sorunlarıyla uğraşmak hoşunuza mı gidiyor?Şahsen ben pek istekli olmazdım insanların her sorusuna cevap verme konusunda.Neyse tüm bu güzel Türkçe kurallarına uygun bir şekilde yazdığınız için ve bana bilgisayar alma konusunda yol gösterici olduğunuz için GERÇEKTEN ÇOK BÜYÜK TEŞEKKÜRLER :D <3
Tabii ki sorabilirsiniz.Hepimiz bunun için buradayız çekinmenize hiç gerek yok :).Açıkçası hem insanlara bir şeyler katmak hemde onlar sayesinde bir şeyler öğrenmek hoşuma gidiyor diyelim :).Rica ederim bu arada.

Flayso

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Evettt tahmin ettiğim gibi aklıma bir soru takıldı ben bu sistemdeki işlemciyi i7 7700 k olarak değiştirsem sistemde ne gibi değişiklikler olur ? Çok fazla fiyat farkı mı olur?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Evettt tahmin ettiğim gibi aklıma bir soru takıldı ben bu sistemdeki işlemciyi i7 7700 k olarak değiştirsem sistemde ne gibi değişiklikler olur ? Çok fazla fiyat farkı mı olur?
Intel den uzak durun.Özellikle 7. nesillerden.Güvenlik açıkları ile uğraşıyor şuan Intel.Ryzen daha iyidir.Ayrıca 7. nesil işlemciler 8. nesil ile aynı soketi desteklemiyor.Yani bundan 2-3 yıl sonra işlemci değiştirmek isterseniz yeniden anakart almanız gerekecek fakat AMD 2020 yılı da dahil olmak üzere soket değişikliğine gitmeyeceğinin sözünü verdi.Ryzen 7 1700 çok daha iyi olur yani onu almaktansa.Ayrıca Intel anakartları daha pahalı diyebilirim ve RAM destekleri 3200Mhz düşük bütçede yok.

Flayso

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Intel den uzak durun.Özellikle 7. nesillerden.Güvenlik açıkları ile uğraşıyor şuan Intel.Ryzen daha iyidir.Ayrıca 7. nesil işlemciler 8. nesil ile aynı soketi desteklemiyor.Yani bundan 2-3 yıl sonra işlemci değiştirmek isterseniz yeniden anakart almanız gerekecek fakat AMD 2020 yılı da dahil olmak üzere soket değişikliğine gitmeyeceğinin sözünü verdi.Ryzen 7 1700 çok daha iyi olur yani onu almaktansa.Ayrıca Intel anakartları daha pahalı diyebilirim ve RAM destekleri 3200Mhz düşük bütçede yok.
Fakat GTX 1060 6gb ve i7 7700k oyunlarda gerçekten iyi performans veriyor test videolarını izledim

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Fakat GTX 1060 6gb ve i7 7700k oyunlarda gerçekten iyi performans veriyor test videolarını izledim
Tamamda Ryzen 5 1600x 1050 TL,i7 7700K 1600 TL.Ryzen 7 1700x var o fiyata.Onun haricinde anakart fiyat farklarını söylemiyorum.Spectre ve Meltdown olayını biraz araştırırsanız Intel'in ne yaptığını daha iyi anlarsınız diye düşünüyorum.Yine dediğim gibi bundan 3 yıl sonra işlemci değiştireceğiniz zaman anakart değiştirmek zorundasınız.Buna bağlı RAM de değişecektir.Intel=masraf.

Flayso

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Tamamda Ryzen 5 1600x 1050 TL,i7 7700K 1600 TL.Ryzen 7 1700x var o fiyata.Onun haricinde anakart fiyat farklarını söylemiyorum.Spectre ve Meltdown olayını biraz araştırırsanız Intel'in ne yaptığını daha iyi anlarsınız diye düşünüyorum.Yine dediğim gibi bundan 3 yıl sonra işlemci değiştireceğiniz zaman anakart değiştirmek zorundasınız.Buna bağlı RAM de değişecektir.Intel=masraf.
Peki, anladım.Bana işlemci için önerdiğiniz soğutma galiba sıvı soğutma.Bu soğutmanın bakımı falan zor oluyor mu yada bakıma ihtiyacı var mı ?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Peki, anladım.Bana işlemci için önerdiğiniz soğutma galiba sıvı soğutma.Bu soğutmanın bakımı falan zor oluyor mu yada bakıma ihtiyacı var mı ?
Kapalı sıvı soğutmalarda herhangi bir bakıma ihtiyacınız yok.

Flayso

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Haydaaa bu adamlar benim çok aklımı karıştırıyor :D

Bir de sizin önediğiniz kasayı icin de onermiyoruz demisler .Başka biriside fotogtafta yok ama ryzen 1600x +sogutucu = ryzen 1700 fiyatina denk geliyor demis ?
Screenshot_20180218-011130.png

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Haydaaa bu adamlar benim çok aklımı karıştırıyor :D

Bir de sizin önediğiniz kasayı icin de onermiyoruz demisler .Başka biriside fotogtafta yok ama ryzen 1600x +sogutucu = ryzen 1700 fiyatina denk geliyor demis ?Ekli dosyayı görüntüle 35380
Şimdi Ryzen 5 1600X ve soğutucu 1400 TL yapıyor.Ryzen 7 1700 1500 TL civarı.Dediğim gibi ben 7 1700 içinde soğutucu alınması taraftarıyım o yüzden 7 1700 çok daha avantajlı diyemeyeceğim.Zaten bu diyalog 9 aralık zamanı yazıldığı için ekran kartı olayına girmiyorum.RX 580 şuan en kötü 2500 TL civarında.Yani kasayı bütçeden dolayı biraz daha F/P seçtim o kadar kötü olduğunu sanmıyorum.Yinede içinize sinmeyecekse bu kasa ve PSU yu da önerebilirim.
Thermaltake View 22 TG ATX Mid Tower Siyah Kasa | ITOPYA

Thermaltake Smart 700W 80 Plus 12cm RGB Led Fanlı PSU | ITOPYA

Flayso

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Ya kusurabakmayın.İlk defa bu kadar büyük bütçeyle bilgisayar topluyorum.Biraz da heyecanlıyım.8. sınıf öğrencisiyim.Yazın bu sistemi kısmetse toplayacağım.Bursluluk sınavını kazandım.Ve yaz tatiline kadar bana gelecek olan para ( bursluluktan ) 2000 TL civarı.Geri kalanını ailem ekleyecek.Ailemi de aslında bu kadar sıkmak istemiyorum fakat onlarda zaten bu bilgisayarın benim hakkım olduğunu söylüyorlar.Ben de almışken kaliteli sini alayım dedim.Her parça hakkında onlarca araştırma yapıyorum.Eğer sizi de çok fazla sıktıysam affola :)

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,300
Madem yaz'a alıcaksanız neden şimdiden soruyorsunuz o zamana göre çok şey değişecek
Ya kusurabakmayın.İlk defa bu kadar büyük bütçeyle bilgisayar topluyorum.Biraz da heyecanlıyım.8. sınıf öğrencisiyim.Yazın bu sistemi kısmetse toplayacağım.Bursluluk sınavını kazandım.Ve yaz tatiline kadar bana gelecek olan para ( bursluluktan ) 2000 TL civarı.Geri kalanını ailem ekleyecek.Ailemi de aslında bu kadar sıkmak istemiyorum fakat onlarda zaten bu bilgisayarın benim hakkım olduğunu söylüyorlar.Ben de almışken kaliteli sini alayım dedim.Her parça hakkında onlarca araştırma yapıyorum.Eğer sizi de çok fazla sıktıysam affola :)

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Estağfurullah :) Sadece şuan için çok erken daha yaza ne olup olmayacağı belli değil yani.Fiyatlar ve yeni parça açısından diyorum.

Flayso

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Estağfurullah :) Sadece şuan için çok erken daha yaza ne olup olmayacağı belli değil yani.Fiyatlar ve yeni parça açısından diyorum.
Özür dilerim vallahi heyecan işte. :D

Şimdiden şöyle taslağı oluşturayım aklımda bir fikir olsun diye sordum :D