4 çekirdekli işlemcim 2 görünüyor

Bu konuyu okuyanlar

cafcas

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İşlemcim 4 çekirdekli “AMD Phenom II X4 955 Black edition” olmasına karşın 2 çekirdekli olarak görünüyor. Bunu düzeltmek için nette çok araştırma yaptım bir çok yol denedim fakat bir neticeye ulaşamadım. Sorunu çözecek arkadaş PC olayının dibi sayılacak J. Öncelikle denediğim yolları sırayla anlatacağım ki aynı tavsiyelerde bulunulmasın.

1.Öncelikle CPU-Z ,Blackbox gibi programlarda sistem bilgisine baktım orada 2 görünüyor.

Uploaded with ImageShack.us

2.Çalıştır /Msconfig / Önyükleme / Gelişmiş seçenenekler bölümünden baktım 2 görünüyor.

3. BİOS’u kendi sitesinden güncelledim olmadı.

4.BİOS ayarlarından denedim olmadı

5.Görev yöneticisi/ Performans bölümünde 2 kutu görünüyor bu da 2 tane çekirdek gördüğünün işaretidir orada görünüm / CPU geçmişi / Her CPU için bir grafik işaretli zaten

6.Aygıt yöneticisinde 4 çekirdek görünüyor

7. Windows deneyim dizininde de 4 çekirdek görünüyor fakat hiçbir program 4 çekirdek olarak görmüyor işlemcimi.

Bu sorunu düzeltmeme yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ediyorum.

SİSTEM BİLGİSİ

MS Windows 7 Ultimate 64-bit SP1

CPU : AMD Phenom II X4 955 Black edition

RAM: 4,00 GB İkili-Kanal DDR3 @ 2678MHz (9-9-9-24)

ANAKART: Gigabyte Technology Co., Ltd. GA-870A-UD3 (Socket M2)

EKRAN : ATI Radeon HD 5700 Series (ASUStek Computer Inc)

HDD: 466GB SAMSUNG SAMSUNG HD502HJ ATA Device (SATA)
149GB SAMSUNG SAMSUNG HD160HJ ATA Device (SATA)

T800

Profesör
Reaksiyon puanı
6
İşlemci sayısın tikini kaldırıp tekrar başlat eski haline döner diye umuyorum

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
bios ayarlarını sıfırla dicem ama zaten güncelleme yapınca sıfırlanması lazım.

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
"Anakartta biten bir olay gibi." diyecektim ama windows 4 çekirdek görüyor diğer programlar iki çekirdek.
Şu 5. maddedeki gelişmiş ÖNYÜKLEME seçeneğinde işlemci sayısını 1 seçmeyi dene.
7z ve winrar ile çeşitli kombinasyonlar ile (tek, çift, 4 çekirdek ile) performans testi yap.

cafcas

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
"Anakartta biten bir olay gibi." diyecektim ama windows 4 çekirdek görüyor diğer programlar iki çekirdek.
Şu 5. maddedeki gelişmiş ÖNYÜKLEME seçeneğinde işlemci sayısını 1 seçmeyi dene.
7z ve winrar ile çeşitli kombinasyonlar ile (tek, çift, 4 çekirdek ile) performans testi yap.

Dediğini yaptım PC'yi yeniden başlattım bu seferde 4 çekirdek tek görünmeye başladı

Biosta core unlocker veya cpu unlock diye bir seçenek olması lazım.

Bir de forumda daha önce bir konu açılmış: http://forum.shiftdelete.net/donani...48-4-cekirdekli-cpu-2-cekirdek-gorunuyor.html

Dikkat çeken anakart modelleri.

Fakat aynı sistemden yakın arkadaşımda da var beraber almıştık. Onda böyle bir sorun yok ve "engerex" adlı arkadaşın dediğini yaptım bu seferde çekirdeği tek göstermeye başladı

storm61

Profesör
Reaksiyon puanı
12
S

SDN Okuru

SDN Okuru
Selam

Konu dikkatimi cekti bende bi cevap veriyim dedim. Simdi: Gelişmiş ÖNYÜKLEME Seçeneklerinde bende tik isareti yok, yani aktif degil. Arkadasin dedigi gibi: Tiki kaldirip yediden baslat bakalim.

cafcas

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Gelişmiş Ön Yükleme Seçeneklerindeki tıkı kaldırmakla olmuyor arkadaşlar. Bilgisayarı başlatmadan önce yan taraftaki " Bellek Üst sınırı" bölümünü 4096 yapıp PC'yi yeniden başlattığımızda oluyor. Fakat benim bilgisayar mavi ekran hatası verdi ve onarılmıyor. Ben de yeniden format attım her şey normal görünüyor Windows kaynaklı bir hataymış. Fakat bulduğum çözüm yolundan mı yoksa saatlerce bilgisayarı yeni başlattığımdan mı windows çöktü bilmiyorum . İlgilenen herkese teşekkürler. Konu çözülmüştür.

californ1a

Asistan
Reaksiyon puanı
11
Hocam valla bende de fx 4100 var biliyorum ki 2 çekirdekli ne kadar üzerinde quan core yazsada ama dikkatimi çeken şey 3d mark11 testinde benim işlemcim yine aynı 2 çekirdek olarak görünüyor fakat diğer bütün baktığım testlerde fx4100 4 çekirdek olarak görünmekte anlam veremedim açıkcası....

bende ise #of cores yazan yerde 2 yazmakta...

Bundada 2 yazıyor ??? Kafam allak bullak oldu :)

madmex

Profesör
Reaksiyon puanı
5
bende amd 955 sürümünü kullanıyorum bende 4 gözüküyor

ByBerk

Profesör
Reaksiyon puanı
3
beyler adam sorunu çözmüş çok basit bi konu fkat en son formatı denemiş

bu arada işlemci 4 çekirdek

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadaşlar bendede aynı sorun olmuştu onun çözümü şöyle :
msconfig e girin ön yükleme diyin gelişmiş seceneklere tıklayın ve orda yazan işlemci sayısıın yanındaki tiki kaldırın ve uygula diyip çıkın kapatıp açın sorun haledilcektir :)

west64

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
cafcas bir konu bu kudar güzel anlatılır :=)

benden önceki yorumu yapan arkadaşın taktiği ile bende ki problemde kalktı bende bir cok şey denedim olmamıştı :)

S

SDN Okuru

SDN Okuru
görev yöneticisi performans kısmında işlemci grafiğinden 4 tane görüyosan 4 çekirdek aktif kullanılıyodur yeğen sayılara takma !

A

asilkan57

SDN Okuru
selam arkadaşlar konu eski ama aynı sorunu olan varsa birde ben yardım ediyim

baslat aramaya 1adım: msconfig 2adım: önyükleme ve gelişmiş secenekler işlemci sayısını secip 1 yapın TAMAM PC YENİDEN BAŞLATIN GÖREV YÖNETİCİSİNDE İŞLEMCİ TEK GÖSTERİCEK SONRA TEKRAR baslat aramaya 1adım: msconfig 2adım: önyükleme ve gelişmiş secenekler işlemci sayısını butonunu iptal ediyorsunuz yani kutu boş yapıp TAMAM
SİSTEMİ YENİDEN BAŞLATIN CEKİRDEL SAYISI NORMALA DÖNECEKTİR.....

CLoWNS

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
kardeşim senin çözümünü buldum şimdi msconfige gir oradan önyükleme gelişmiş seçenekler oradaki işlemci sayısını 1 yap tiki kaldır pc yi kapat aç yap düzeliyor bendede oldu düzelttim