4.5G Türkiye'de Ne Kadar Stabil Olur?

Bu konuyu okuyanlar

DogukanBey

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Merhaba arkadaslar bugün ki konumuz "4.5G Türkiye'de Ne Kadar Stabil Olur?" hakkinda.

Bildiginiz gibi Ülkemizde 4.5G 'ye 1 Nisan 2016 00:00 sularinda gecis yapildi. Fakat henüz daha bircok sehrimizde baz istasyonu eksikligi oldugundan dolayi bazi bölgelerde hala 3G kullanilmakta. 4.5G'ye gecen sehirlerimizin cogundan gelen degerler simdilik yüz gülümsete biliyor. Simdi gelelim ana konumuza.

-Türkiye'de 4.5G ne kadar stabil olacak?

Stabilitesi avrupa'daki 4.5G'ye göre düsük olacak belki bazi kisiler bu lafima itiraz edecekler ama sayiya aldanmayin derim. Mesela Google, Facebook, Youtube gibi sitelerin Türkiye'de Datacenter'lari bulunmuyor. Bu datacenter yoklugu dogal olarak stabiliteyi etkilemekte bunu genelde Download (indirme) yada Upload (yükleme) 'de fark edeceksiniz. Her ne kadar Türkiye'de örnek veriyorum 300 mbps internet ile indirme yapsanizda önce avrupa'daki server'lara baglanacagi icin stabilite düsecektir. Fakat avrupadaki insan 100 mbps internet ile Ping sorunu olmadan daha hizli bir sekilde indirmesini yapacaktir. Yükleme yaparken'de ayni sekilde. Direkt olarak avrupadaki serverlara dosya göndereceginizden dolayi stabilite düsecektir. Operatörlerin bu durumda yapabilecegi birsey yoktur. Gün gelirde Facebook yada Google gibi sirketler serverlarini Türkiye'de acarsa ozaman 50 mbps internetiniz bile olsa daha stabil islem yaparsiniz. Yani bazi durumlarda özellikle baglanacaginiz sunucunun uzakligi durumunda sayilar pek birsey ifade etmez hale gelecektir. Devreye Ping unsuru girecektir. Evet hizli indirirsiniz fakat baska bir avrupa ülkesinde yasayan insan sizin kullandiginiz 300 mbps interneti 100 mbps seklinde daha stabil kullanacaktir. Tabiki sizde türkiye icinde bulunan sunuculara cok hizli bir sekilde baglanip islem yapabilecekseniz.

Unutmayin tabi ki hiz beraberinde güzellik getirir. Fakat nerede bolluk orada b*kluk.

NOT: Bu makalemde asla sayilarin birsey ifade etmedigini anlatmadim. Sadece anlatmak istedigim uzak sunucularda alacaginiz performanstir. Bunuda avrupa ile karsilastirdim.

-Dogukan

Kaynak:
4.5G Türkiye'de Ne Kadar Stabil Olur?

DogukanBey

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Yanlis Yere acildi konu anlayamadim :/ neden böyle oldu