35 dolarlık tablet çıkıyor

Bu konuyu okuyanlar

icaz

Asistan
Reaksiyon puanı
1
35 dolarlık tablet çıkıyor

Geçtiğimiz yılın Temmuz ayında Hindistan'da ortaya çıkan dünyanın en ucuz tableti nihayet kullanıcıların eline geçecek.

Fiyatı yalnızca 35$ olan tablet 5 Ekim günü çıkıyor. Uzun zaman önce tanıtılmasına rağmen çıkışı yeni duyurulan cihaz, üretim aşamasında yaşanan sorunlar nedeniyle geç kaldı.

Hindistan'ın HRD (İnsan Kaynaklarını Geliştirme Vakfı) Başkanı Kapil Sibal dünyanın en ucuz tabletiyle ilgili olarak "Bu hayal değil, gerçek" yorumunu yaptı. Hintli öğrencilerin okullarda kullanabilmesi için üretilen cihaz 5", 7" ve 9" ekran boyu seçenekleriyle geliyor.

http://teknoloji.samanyoluhaber.com/donanim/697565/35-dolarlik-tablet-cikiyor/

Erdem-FB

Müdavim
Reaksiyon puanı
28
Özelliği neyki tutmaz bence.

icaz

Asistan
Reaksiyon puanı
1
[h=1]Hindistan'da 35 dolarlık tablet PC![/h][h=2]Ülkenin kalkınma bakanlığı, 35 dolara internete bağlanan, multimedya oynatan, dokunmatik tablet PC geliştirdiklerini iddia etti.[/h]
100724-hintiPad.widec.jpg

ntvmsnbc ve Ajanslar
Güncelleme: 13:08 TSİ 24 Temmuz. 2010 Cumartesi

Hindistan, ekonomik büyümeye destek olmak için gençlerin daha iyi eğitim almaları ve teknik deneyim edinebilmeleri amacıyla 35 dolarlık dokunmatik ekranlı bir bilgisayar geliştirdi.
Hindistan İnsan Kaynakları ve Kalkınma Bakanı Kapil Sibal basın mensuplarına yaptığı açıklamada, güneş enerjisiyle çalışabilen, internet tarayıcısı, medya player, video-konferans fonksiyonları bulunan bu bilgisayardan ilkokuldan üniversiteye kadar tüm öğrencilerin faydalanabileceğini belirtti.
2011'den itibaren kullanımına başlanacak bilgisayarın, eğitimin geliştirilmesi için ulusal düzeydeki bir girişimin parçası olduğunu söyleyen Hintli bakan, "Yarın için çözümler Hindistan'dan gelecek" diye konuştu.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25117401/#storyContinued

Sibal, yoksul öğrencilere yardım için bilgisayarın yüzde 50'sinin hükümet tarafından karşılanabileceğini kaydetti.

Hükümet sözcüsü Mamta Verma da öğrencilerin bin 500 rupi (35 dolar) tutarındaki bu yeni cihazı kullanabilmeleri için bakanlığın Hindistan'daki 22 bin üniversite ve yüksekokulun tamamına yüksek hızlı internet bağlantısı kuracağını söyledi.
Bilgisayarın değişik bileşenlerinin maliyetinin bir gün 10 dolara kadar düşmesini ümit eden Hint hükümeti, cihazın büyük ölçekli üretimine başlanması için çeşitli bilgisayar firmalarıyla görüşmelerini sürdürüyor.
Çin'in yüzde 94 oranındaki okuryazarlığına karşılık nüfusun yüzde 63'ünün okuryazar olduğu Hindistan, maddi ve öğretmen yetersizliğinden ötürü zayıf ve kaotik bir eğitim sisteminin acısını çekiyor.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25117401/

uygar2580

Doçent
Reaksiyon puanı
0
200$ lık tablet aldım gayet dandik. önemli olan çok ucuz olması değil işe yaraması. En azından kapasitif ekran ve düzgün bir işlemci şart.

icaz

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Apple'ın popüler tablet bilgisayarı iPad'in tartışıldığı bugünlerde rakipleri de birbiri ardına kendi tablet bilgisayarlarını çıkarmaya başladılar. Ancak dünyanın en ucuz tablet bilgisayarı, Hindistan'dan geldi.

Hindistan Teknoloji Enstitüsü ve Hindistan Bilim Enstitüsü'nün ortak çalışmasıyla ortaya çıkan tablet bilgisayarın kullanıcılar için maliyeti 35 doları geçmeyecek. Özellikle öğrencilere yönelik olarak geliştirilen tablet bilgisayar, üniversite çağına kadar öğrencilerin daha fazla verimli çalışabilmesine önayak olacak.
Güneş enerjisiyle de çalışabilen ve Linux işletim sistemini kullanacak olan bilgisayarın çıkış fiyatı 35 dolar olarak açıklanırken, yıldan yıla bu fiyatın 20 dolar ila 10 dolara kadar düşürülmesi planlanıyor.

Hükümet sözcüsü de yaptığı açıklamada, tablet bilgisayarların ülkede bulunan 22 bin üniversite ve yüksekokuldaki öğrencilere ulaştırılacağının ve bu okullarda yüksek hızda internet erişimi hizmetinin en kısa sürede verileceğinin altını çizdi.

http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/15400029.asp

---------- Post added at 20:22 ---------- Previous post was at 20:21 ----------

"Güneş enerjisiyle de çalışabilen ve Linux işletim sistemini kullanacak..." bu kısmı hoşuma gitti, Türkiye'de bu fiyata satılırsa alır denerim :)

---------- Post added at 20:27 ---------- Previous post was at 20:22 ----------

lasofaten

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar bu türkiyede ne zaman çıkar ya da buraya gelir mi ???