32 Bit Vista mı daha iyi yoksa 64 Bit Vista mı? İşte test sonuçları...

Bu konuyu okuyanlar

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Windows Vista'nın 32 bit'lik sürümü daha iyi yoksa 64 bit'lik sürümü mü? Dedikoduları bir kenara bırakalım ve test sonuçları konuşsun. İşte ilginç sonuç.

Hakkında en çok tartışma yapılan işletim sistemlerinden biri hiç şüphesiz; 64 bit'lik Windows Vista sürümü. Donanım ve yazılım uyumsuzlukları, sürücü sıkıntıları ve yaşandığı söylenen ilginç performans sorunları, 64 bit Vista'nın büyük bir kullanıcı kitlesinin gözüne öcü gibi görünmesine neden oluyor.

Belgeler Ne Diyor?

Söylentilerin ötesine giderek belgelerle konuşmakta her zaman yarar var. Bu amaçla 32 bit ve 64 bit Windows Vista arasında detaylı kıyaslamayı paylaşmaya karar verdik.

vista_logo_genis.jpg

Test Sistemi

Çeşitli oyunlara ve kıyaslama testlerine tabi tutulan işletim sistemleri, Intel Core 2 Duo E8500 45nm Wolfdale çekirdekli işlemci kullanan bir konfigürasyonda çalıştırıldı. Test sisteminin diğer donanımları ise şu şekilde:

İşlemci: Intel Core 2 E8500 3,16 GHz (1333MHz FSB)
Anakart: Asus P5E3 Premium, Intel X48 Core Logic
Bellek : 2 x 2 GB Corsair TWINX DDR3 - 1600
Ekran kartı: PNY Verto GeForce 8800GT
Sabit disk: 320 GB Seagate 7200.10
Soğutucu: Arctic Cooling Freezer 7 Pro

İşletim Sistemlerinde SP1 Var

64 bit işletim sistemleri genel olarak 32 bit sürümlerine göre daha fazla hafıza tüketen 64 bit yazılımlar kullandığından, hafızanın yüksek olmasına özellikle dikkat edildi. Her iki Windows Vista'ya da Service Pack 1 dahil tüm güncellemeler kuruldu ve arka plandaki boş görevler kapatıldı.

PCMark Vantage Testi

İşletim sistemindeki uygulama kullanımıyla ilgili hazırlanan şablonlarla yapılan PCMark Vantage testi, Vista altında genel performansı ölçmek için iyi bir test. Bu testte 64 bit Vista, toplamda önde olsa da, grafikten görülebileceği gibi film izleme ve müzik gibi uygulamalarda 32 bit sürüm az farkla öne geçiyor.

32bit-64bit-1.jpg

3 Boyutlu Modelleme Testi

3 boyutlu görüntü oluşturma ve sonrasında render etme testlerinde, 3D Studio Max 9 ve Lightwave 9 yazılımları kullanıldı. İşte sonuçlar;

32bit-64bit-2.jpg

32bit-64bit-3.jpg

32bit-64bit-4.jpg

32bit-64bit-5.jpg

Lightwave 9'daki inanılmaz fark hemen göze çarpıyor. 64 bit Vista'nın bu testte 32 bit'in üçte biri kadar yavaş olduğuna inanmak için, bu test birkaç kez tekrarlandı ancak sonuç değişmedi.

Cinebench haricinde, 3 boyutlu modelleme konusunda yapılan testlerde 64 bit Vista, 32 bit sürümden yavaş kalıyor.

Medya Düzenleme ve Kodlama

Bu kategoride kullanılan yazılımlar; animasyon ve filtre render'lama yazılımı After Effects CS3, WMV9, MPEG-2 ve H.264 kodlayıcıları ile fotoğrafik gürültü azaltma yazılımı Noiseware, şeklinde sıralanıyor.

32bit-64bit-6.jpg

32bit-64bit-7.jpg

32bit-64bit-8.jpg

Bu Testte Kazanan Kim?

After Effect CS3'ün galibi 32 bit Vista olurken, Noiseware'de neredeyse bir eşitlik söz konusu. Encode bölümünde ise Windows Media 9'da 64 bit daha hızlı iken, MPEG-2 kodlamasında 32 bit Vista adeta fark atıyor.

3D Mark 2006 Testi

DirectX9 performanslarını test eden ünlü benchmark yazılımı 3DMark06 sonuçlarında da eşitlik kıl payıyla kaçmış görünüyor. Sadece 12 puan farkla 3DMark06'da zafer Vista 64 bit'in.

32bit-64bit-9.jpg

FPS Oyunları Testi

En büyük sistem canavarları Crysis, Quake Wars: Enemy Territory ve Unreal Tournament 3'ün katıldığı fps testlerinde, yüksek çözünürlükte fark iyice saniyede 5-6 kareye kadar düşüyor. Düşük çözünürlükte ise 32 bit dostu Crysis haricinde diğer iki oyunda az farkla 64 bit Vista galip.

32bit-64bit-10.jpg

32bit-64bit-11.jpg

Strateji Oyunları Testi

Yeni nesil strateji oyunlarının neredeyse ekran kartına spor yaptırmaya başlamasıyla, gerçek zamanlı strateji oyunları da performans testlerinin vazgeçilmezleri arasına girmeye başladı. Company of Heroes, Supreme Commander ve World in Conflict'in yer aldığı teslerde gerek düşük, gerekse yüksek çözünürlükte Vista 64 bit hakimiyeti görülüyor.

32bit-64bit-12.jpg

32bit-64bit-13.jpg

Son Durum

Test sonuçlarından da gözlenebileceği gibi, genel anlamda kesin bir kazanan belirlemek bir hayli zor. Ancak 32 bit uygulamaların Vista 64 bit işletim sisteminde henüz pürüzsüz bir kullanım sağlayamadıkları da bir gerçek.

Ağır Yazılımlar için 64 Bit Vista

Yüksek veri akışı gerektiren uygulamaları kullananlar 64 bit Vista ile gelişmiş performans görürken, daha az sistem ihtiyacı olan uygulamalarda bu durum tam tersine bile dönebiliyor.

Sonuç olarak, Vista 64 bit performans açısından artık güvenilebilir bir hale geldiyse de, daha alacak yolu var. 64 bit olarak çıkarılması planlanan tüm uygulamalar tamamlanıp kullanıcıya sunulduğunda, çok daha tercih edilebilir bir hale gelecektir.

:: Sizin tercihiniz hangisinden yana? 32 bit mi yoksa 64 bit mi? Bu başlıkta paylaşın.

Bilgi için: ET
SDN - http://shiftdelete.net

GurenGursel

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
64 bit kullanmak isterdim de... Bir sürü dertle uğraşmaktan korkuyorum. 32 bit'ler zaten tozu dumana kattı...

ulaş35

Doçent
Reaksiyon puanı
2
32 bit windowsların 4gb ram kullanmadığını ram aldıktan sonra öğrendim, elimde kalmasın diye 64 bit kurmaya karar verdim ve seçimimi vistadan yana kullandım.sp1 çıktığında kurmuştum, sadece kullandığım bluetooth un driverini bulamadım . su ana kadar bi sorun yaşamadım,performansa gelirsek xp 32 bitten memnundum ama vista 64 bit te o kadar bahsedildiği gibi sorunlu değil, ama hala kafamda su var 3gb ram yeter deyip 32bit(xp/vista)e mi gecmek daha iyi yoksa vista 64 bit le yola devam etmekmi daha iyi , onuda ilerleyen zaman gösterecek sanırım.

craftingMaterial

Müdavim
Reaksiyon puanı
188
ben 32 bit vista kullanıcısıyım çok da memnunum. bir arkadaşım 64 bit vista kullanıyor daha bir problem ile karşılaşmadı. bence gayet iyi 64 bit..
ben de atraksiyon olsun diye mac os x leopard ve vista kullanıyorum bakalım mac os da performans nasıl olacak. windows a göre ram kullanımı mac os da mükemmel ve 64 bit uygulamalara tam destek veriyor...

rocky61

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Valla bu kadarcık farklarla 64 bit kullanmak biraz tedirgin ediyor.Ama malum 32 bit işletim sistemi 3 Gb ram adresleyebiliyor bu büyük bir sıkıntı...

Gorkem

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
ben 32 bit kullanıyorum çokta memnunum :D

wegaserhan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
cgrszone dedi ki:
ben 32 bit vista kullanıcısıyım çok da memnunum. bir arkadaşım 64 bit vista kullanıyor daha bir problem ile karşılaşmadı. bence gayet iyi 64 bit..
ben de atraksiyon olsun diye mac os x leopard ve vista kullanıyorum bakalım mac os da performans nasıl olacak. windows a göre ram kullanımı mac os da mükemmel ve 64 bit uygulamalara tam destek veriyor...
mac os kırılmış halimi.bizim pclerdede çalışması için yapılan sürüm.oysa pm ile bana nerden indirdiğini veya adını tam yazarsan sevinirim.leopardın sağlam sürümünü arıyorum

ETerNiTYy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
32 ve 64 bit arasındaki fark işlemcide verilerin kodlanması 32 bit veya 64 bit olarak yapılması mıdır?
kodlama derken lojik kodlama karakter sayısını kastediyorum 0101010101011... gibi.

titanyum

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
lojik kodlama bilmem ama :D 32 bit baya iyi bende xp den daha stabil çalışıyo 64 biti olsa onu da kullanırdım heralde

tonce

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
14
64 bir kullanıyorum programları ve oyunlarda hiç sorun yaşamadım.

craftingMaterial

Müdavim
Reaksiyon puanı
188
wegaserhan dedi ki:
cgrszone dedi ki:
mac os kırılmış halimi.bizim pclerdede çalışması için yapılan sürüm.oysa pm ile bana nerden indirdiğini veya adını tam yazarsan sevinirim.leopardın sağlam sürümünü arıyorum

torrentlerde kalyway mac os x leopard 10.5.2 diye arat bir sürü var.

boyutu ortalama 3.5 - 4 gb falan

byhck

Doçent
Reaksiyon puanı
2
vista ultimate 64 Bit kullanıyorum şimdilik bir problemim yok gayet güzel. Xp Pro da aynı şekilde. Ama Vista Home Pre 32 Bit kullanmam.

sahbey

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sahsi Kanaatim eksik bir kiyaslama olmus sanirim. Eger suan yazacaklarim dogru degilse lutfen beni duzeltin.
Guzel amacli bir test yanliz sunlar gozonunde bulundurulmadigi icin benim icin gecersiz.
Eger Vista 32 bit ve Vista 64 bit kiyaslanmasi gerektiginde.
Sunu bilmek gerekiyor Normalde 64 bit vista ve obur 64 bitler ileri icin kullanilmak amaciyla yapildigini saniyordu herkes ama Microsoft bu amacindan vazgecip 32 bit lik butun programlarin 64 bit de calismadina izin verdi. Yani Normalde 64 bit icin 64 bit program gerekirkene bu kuralin yerine 64 bit systemde hem 32 bit hem 64 bit kullanabilirsiniz dedi. Bunu saglikli bir karar olmadigini dusundum ilk basta ama kullanicilar icin gerekli bir sey. Yoksa hala ben 32 bit kullanacaktim. Suan 64 bit systemde kullandigim programlarin neredeyse 90% yakini 32 bit program. Calisiyorlar ve iyiler. Ama sanirim mesela Autocad 2008 64 versiyon mukemmel calisiyor.
Yani kisaca.
Siz programlari test ederkene sunu gozonunde bulundurmalisiniz bulundurmadiysaniz.
32bit systemde mesele Adobe CS3 32 bit versiyorununu 64bit systemde ise 64 bit versiyornunu test etmeniz daha dogru olmayacakmi.
Benim kendi deneyimim. 64 bit daha guvenli gibi geliyor o yuzden ben kendi secimim 64 bit vista sp1 kullaniyorum 1 haftadir ve bundan once 4 aydan beri de 64 bit system kullaniyorum.

Fikra:

Tarih 20 Haziran 2072
Insanlik icin buyuk birgun, Microsoft o bu gune kadar yapilmis en guclu bilgisayari`Zaltron`u uretti.
Tarih 14 Temmuz 2072
Zaltron Kontorldan cikti ve internet araciligiyla butun bilgisayarlari ele gecirdi ve Insanliga karsi savas acti.
Tarih 22 Temmuz 2072
Zaltron Dunya uzerindeki butun nukleer silahlari insanliga karsi kullandi ve insan neslinin 98% yokolmustuki Microsoft sayesinde Insanlik kurtuldu.
[size=10pt][size=10pt]Microsoft Zaltron
SYSTEM HATASI
SYSTEM SONLANDIRILDI!!
[/size][/size]

:) :) :) :) :)

Wolker

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
X64 hastasıyım , gerek Xp gerekse Vista için ...

yesilbeyaz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
64 bit kullanıyorum kısıtlı sistemimle p4 3.0 800 mhz 2 GB ram le ilk kurulumda 32 bit e göre çok hızlı ama 32 bit programlar yüklenince çok yavaşladı DVD programları çalışmıyor İnter video WinDVD 8 Corel Video WinDVD 9 Plus denedim
İnterVideo hiç çalışmadı Corel bir müddet çalıştı şimdi aynı hatayı oda veriyor
ilk kurulumda Winamp ta çalışmamıştı sonradan çalışmaya başladı 7+1 Driver im bazan hata veriyor başka bi sıkıntı yok kullanıyoruz işte kale gibi ama hayatta çökmez :D

c_style

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
işletim sisteminin 64 bit olmasının en büyük faydasını kullanılan işlemcilere göre de degişiyor mesela 64 bit destekli amd işlemcilerde performans farkı gercekten hissediliyor o yüzden 64 bit destekli işlemcilerde kesinlikle 64 bitlik işletim sistemi kullanılmasıdır zaten ileride 32 bite veda edecegiz çünkü işletim sistemleri 64 bit olarak sunulacak