3 orta seviye Çinli telefon karşılaştırması

Bu konuyu okuyanlar

Batıl Güneş

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Çinli telefon firmalarına nedense çok ilgim vardır ve bu yüzden hep çinlilerin telefonlarını birbiriyle karşılaştırmaktan zevk alırım. 3 tane çinli telefonu karşılaştıracam bu sefer, daha doğrusu internetten karşılaştırmasını buldum bunları ufaktan bi değerlendirecem. :)

Şimdi öncelikle karşılaştıracağım telefonlar Infinix Hot S3, Xiaomi redmi y1 ve honor 9 lite modelleri.

Ekran ve işlemciyle başlayayım. Infinix Hot S3te 18:9 oranında 1440 x 720 çözünürlüğü olan 5,65 inç ekran var. Xiaomi Redmi Y1de de benzer şekilde 5,5 inç HD ekran olmasına karşın yine aynı segmentteki rakiplerinden biri olan Honor 9 Lite’da ise 18:9 oranında 2160 x 1080 çözünürlüğe sahip ekran kullanılmış. Ayrıca işlemci olarak Hot S3 ve Redmi Y1 SD 435 kullanıyorken, Honor 9 Lite’da ise Huaweinin kendi üretimi Kirin 659 kullanılıyor.

Kameraya ufak bi göz atacağım ama baştan belirteyim bu üç telefonun hiçbirini kullanmadım sadece izlediğim yabancı videolardan anladığım kadarıyla anlatmaya çalışacağım. Hot S3 anladığım kadarıyla kendini 20 megapiksellikk ön kamerasıyla ön plana çıkarıyor. Çekilen bazı fotoğraflara baktım beni fazlasıyla tatmin etti. Yalnız neden ön kamerada 20 mp kullanırken arkada 13 mp kullanmışlar onu anlayamadım :D Genelde tam tersi olur ya.. Neyse diğer bi arkadaşımız Redmi Y1e geçelim. Y1de de aynı şekilde önde 16 arkada 13 mp kamera kullanmışlar. Sanırım bu iki arkadaş kullanıcıları selfie modasından vurmayı hedefliyor en azından kamera konusunda. Son arkadaşımız Honor 9 Lite da ise 4 kamera var. Yani hem arkada hemde önde 13 + 2 çift dikiş yapmışlar. Bu ikinci kamera ne işe yarıyor bilmeyen varsa söyliyim, burda derinlik algısını ölçüp nesneyi odaklama ve bokeh efekti uygulama için ana kameraya yardımcı olarak konumlandırılmış.

Son olarak android sürümü ve batarya mevzusuna bakmak istiyorum ki batarya benim en çok önemsediğim şeylerden biridir. Telefonların üçünde de çift SIM, 4G desteği, WiFi, Bluetooth gibi güncel teknolojiler zaten var onu söylememe gerek yok heralde. Batarya açısından beni Hot S3 daha fazla heyecanlandırdı çünkü diğerlerine göre baya yüksek 4,000 mAh bataryaya sahip bu arkadaşımız. Redmi Y1 ise 3,080, Honor 9 Lite da 3,000 mAh bataryayla geliyor ki Hot S3’e nazaran biraz sönük kaldığını söyleyebiliriz. Ama işletim sistemi olarakta Hot S3 geride kaldı çünkü diğerleri Android 8.0 Oreo ile çıkıyorken Hot S3 Android 7.0 ile sunuluyor. Çoğu kişi farketmesede yazılım bir cihazın ayakta durabilmesi için çok önemli arkadaşlar.

Sizler ne diyorsunuz bu işe? Paranız ve imkanınız olsa hangisini alırdınız?