2018 Türkiye İhsan Yener Klavye Şampiyonası Sonuçlandı!

Bu konuyu okuyanlar

Emre Gökgedik

Asistan
Reaksiyon puanı
44
2018 Türkiye İhsan Yener Klavye Şampiyonası Sonuçlandı

2018-turkiye-banner3.jpg

61 şehir, 253 okuldan, 1150 kişinin rekor katılımıyla gerçekleşen 2018 Türkiye İhsan Yener Klavye Şampiyonası sonuçlandı.

Anadil Yarışında:
  • 0-12 yaş kategorisinde Oğuz Berkay Yiğitler dakikada 77 sözcük(10 dakikada 4453 tuş vuruşu / 12 hata);
  • 13-16 yaş kategorisinde Mehmetcan Karadeniz dakikada 103 sözcük(10 dakikada 5433 tuş vuruşu / 6 hata);
  • 17-20 yaş kategorisinde Semanur Gönül dakikada 127 sözcük(10 dakikada 6660 tuş vuruşu / 6 hata);
  • 21-99 yaş kategorisinde Celal Aşkın dakikada 158 sözcük(10 dakikada 7960 tuş vuruşu / 1 hata)
hatasız süratle yazarak kategorilerinin Türkiye şampiyonu olmuşlardır.

Çok Dilli Yarışında;
  • 0-12 yaş kategorisinde Mete Kağan Altun 15 dili ortalama 15 sözcük;
  • 13-16 yaş kategorisinde Ahmet Yasin Akmeşe 16 dili dakikada 58 sözcük;
  • 17-20 yaş kategorisinde Semanur Gönül dakikada 127 sözcük;
  • 21-99 yaş kategorisinde Celal Aşkın dakikada 158 sözcük
hatasız süratle yazarak kategorilerinin Türkiye şampiyonu olmuşlardır.
Not: Yarışmada yer alan metinlerde imla kuralları göz önünde bulundurulur. Her tuş vuruşu hatası 50 vuruş cezası olarak değerlendirilir.

Yarışma Hakkında Genel Bilgiler

• 2006 yılından beri yapılan, Türkiye'nin en büyük resmi klavye yarışıdır.
  • Ekranda verilecek metnin aynı şekilde yazılması ile yapılmaktadır.
  • Yarış süresi 10 dakikadır, en az hata ile en hızlı şekilde yazılmalıdır.
  • Klavye yazma hızınızı en doğru ve en adil şekilde ölçmektedir.
  • Türkiye'nin her yerindeki tüm okullardan katılımlara açıktır.
  • 4 farklı yaş kategorisinde yapılmaktadır.
  • Uluslararası Bilgi İşlem Federasyonuna bağlı ve uluslararası kurallar ile yapılır.
Her ne kadar bir yarışma olsa da, katılımı ücretli bir yarışma. Barajı aşan tüm yarışmacılara sertifika tarzı bir belge gönderilir. Her kategorinin ilk üçüne giren yarışmacılara ayrıca madalya da gönderilir. Fakat, ekstra sponsorun olmadığı yarışlarda bunlardan farklı herhangi bir ödül gönderimi söz konusu olmamaktadır.

Yarışmaya ben de katıldım, benim performansım arkadaşlara göre bu yıl pek iyi değildi. 10 dakikada, 5522 tuş vuruşu 10 hata yaptım, 8. oldum. Bu yarışma dışarıdan kolay görünse de, zorluğunu girdiğiniz zaman hissedebiliyorsunuz. Fakat böyle bir yarışmaya katılmanın gerçekten faydasının çok olduğunu söylemeliyim. Zira, heyecan ve stresi yönetmeyi, zamanı iyi şekilde kullanmayı, hataları azaltmayı öğretiyor. Bunlar da bence insan hayatına çok şey katıyor.

Kendinizi test etmek isterseniz buraya tıklayarak klavye hız testi yapabilir, kendi durumunuzu görebilirsiniz. Önümüzdeki aylarda gerçekleşecek olan dünya şampiyonasına da hazırlanabilirsiniz.

Detaylı bilgi almak için İntersteno Türk resmî web sayfasını ziyaret edebilir, Klavye Kafası isimli Youtube kanalını ziyaret edebilirsiniz.
(Yukarıdaki verilerin çoğunluğu İntersteno Türk resmi web sayfasından edinilmiştir.)

Son düzenleme:

Emre Gökgedik

Asistan
Reaksiyon puanı
44

Madde 5
Türkiye İhsan Yener Klavye Şampiyonası finallerine katılabilmek için;

• 12 ve küçük yaştaki yarışçılar için dakikada en az 100 vuruşu en çok % 1 hata,
  • 13 – 16 yaş arası yarışçılar için dakikada en az 120 vuruşu en çok % 1 hata ile,
  • 17 – 20 yaş arası yarışçılar için dakikada en az 150 vuruşu en çok % 1 hata ile yazmak gereklidir.
  • 21 ve yukarısı yaştaki büyük yarışçılar için ise dakikada en az 200 vuruşu en çok % 0,5 (yüzde yarım=binde 5) hata ile yazmak gereklidir.
Barajı geçiyorsunuz fakat sıralamanın biraz aşağılarında yer alırsınız :)
Buradan kendi yaş kategorinizdekilerin bu yıl nasıl sonuçlar elde ettiğini görebilirsiniz.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Madde 5
Türkiye İhsan Yener Klavye Şampiyonası finallerine katılabilmek için;

• 12 ve küçük yaştaki yarışçılar için dakikada en az 100 vuruşu en çok % 1 hata,
  • 13 – 16 yaş arası yarışçılar için dakikada en az 120 vuruşu en çok % 1 hata ile,
  • 17 – 20 yaş arası yarışçılar için dakikada en az 150 vuruşu en çok % 1 hata ile yazmak gereklidir.
  • 21 ve yukarısı yaştaki büyük yarışçılar için ise dakikada en az 200 vuruşu en çok % 0,5 (yüzde yarım=binde 5) hata ile yazmak gereklidir.
Barajı geçiyorsunuz fakat sıralamanın biraz aşağılarında yer alırsınız :)
Laptop klavyesi ile bu kadar. :D Ortalamanın kayda değer şekilde üzerinde denilebilecek vuruş sayısı sizce kaç?

Emre Gökgedik

Asistan
Reaksiyon puanı
44
Laptop klavyesi ile bu kadar. :D Ortalamanın kayda değer şekilde üzerinde denilebilecek vuruş sayısı sizce kaç?
Ben 17 yaşındayım, 1 dakikalık testte zorladığım zaman 624'ü gördüm. Yarışmada 10 dakikalık test yapılıyor, vuruş sayısı 10'a bölünüp dakikalık vuruş bulunuyor. Bana sorarsanız ortalamanın üzerinde denilebilecek sonuçlar;
  • 0-12 yaş aralığında net 450 vuruş
  • 13-16 yaş aralığında net 560 vuruş
  • 17-20 yaş aralığında net 640 vuruş
  • 21-99 yaş aralığında net 680 vuruş
Fakat sınırları zorlayan bazı abilerimiz 2016'da gerçekleştirilen Dünya Şampiyonasında kendilerini göstermişler.
Sean Wrona(ABD) - Dakikalık Vuruş: 823 - Hata:7
Yani saniyede 13.7 tuş vuruşu yapmış, ayrıca bu yaptığı vuruş sayısını imlalı metinde yapmış.

Fakat dediğim gibi Türkiye'de ortalamanın kayda değer üzerinde denilebilecek tuş vuruşları bana göre yukarıda belirttiğim gibi.

Son düzenleme: